Tiltakoznak a bányászok: nem a politika vitte őket utcára
A bányászok határozottan visszautasítják azokat az állításokat, miszerint a szerdai – január 29-i – demonstrációjuknak politikai oka és célja lett volna – írja közleményében a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete cáfolatul a kormánypárt MTI-hez eljuttatott közleményére. A BDSZ tavaly is ugyanezen a napon, ugyanezen a helyszínen, ugyanezt követelte: adja vissza a kormány a két évvel ezelőtt egyetlen tollvonással megszüntetett szakmai nyugdíjukat és egyéb juttatásaikat. Idén azt követően döntöttek az újabb megmozdulásról, hogy a január 6-án, az Emberi Erőforrások Minisztériumától érkezett levélből kiderült, követeléseiket ismét semmibe vette a kormányzat.
A Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ) a leghatározottabban visszautasít minden olyan véleményt, amely azt sugallja, illetve azt állítja, hogy a január 29-i, szerdai demonstráció pártpolitikai célt szolgált volna. A BDSZ a politikától függetlenül a tagjai érdekeit képviseli és védi – szögezi le Rabi Ferenc elnök annak kapcsán, hogy a tüntetésük napján a nagyobbik kormánypárt az MTI-hez eljuttatott közleményében pártpolitikai összefonódással vádolta a bányászmegmozdulást. Rabi felhívja a figyelmet: tavaly is tüntettek, ugyanitt, ugyanekkor, ugyanezekért a célokért, s idén azt követően döntöttek az ismétlésről, hogy a január 6-án, az Emberi Erőforrások Minisztériumától érkezett levélből kiderült, követeléseiket ismét semmibe vette a kormányzat.
A szakszervezet közleményében határozottan leszögezi, hogy a demonstráció nem „kampányfogás” volt, pusztán a klasszikus érdekképviselet egyik megnyilvánulási formája olyan témákban, amelyek több mint két éve érdeksérelmet jelentenek a magyar bányászok egy részének:
- a szénkülfejtéses bányatérségben dolgozók elvett szakmai nyugdíja,
- a III. csoportos rokkant bányász nyugdíjasok és járadékos bányászok ellátásának estenkénti elvétele,
- a földalatti bányászok átlagkereset-számítási kedvezményének megszüntetése.
Ezek olyan súlyos, valóságos problémák, amelyek a bányászok és a bányászcsaládok életminőséget hátrányosan befolyásolják. Eddig csak látszólagos, tessék-lássék egyeztetések voltak ebben a három ügyben, minden eredmény nélkül.
Ennek tükrében elfogadhatatlan – párthovatartozás nélkül – bármely kormánytól, hogy amennyiben számukra kényelmetlen kérdéseket feszeget valamely szakszervezet, vagy kiáll tagsága érdekeinek védelmében, akkor az ellenzék által történt „hergeléssel”, pártpolitikai vagy kampánycélok felemlegetésével próbálják elterelni a figyelmet a megoldásra váró gondokról – olvasható a közleményben.
A Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete – és nem a „Bányászok Demokratikus Szakszervezete”, ahogyan az Emberi Erőforrások Minisztériuma reagálásában szerepel, mert ilyen szervezet nem létezik – fennállása és működése alatt és a jövőben is minden alkalommal kiállt és kiáll az általa képviselt tagság érdeksérelmei ügyében, és jogos érdekei képviseletében, védelmében, „fújjon is a szél Keletről vagy Nyugatról, jobbról avagy balról”.