Komoly próbatétel előtt áll az ellenzéki összefogás
A lista összeállítása okozhatja a legnagyobb fejtörést a pártoknak és a legtöbb konfliktus is ebből adódhat.
Késhegyre menő vita egyelőre nincs a pártok között, de megindult a puhatolózás egymás irányába a közös lista kialakításáról. Jó pár lényeges kérdésben dönteniük kell a pártoknak a következő hetekben – írja a Telex.
A listaállítással kapcsolatos kérdések:
- Lehet-e saját, hetedik frakciója Márki-Zay Péternek?
- Milyen mutató alapján tükrözze a lista a pártok valós társadalmi támogatottságát?
- Kik szerepeljenek a lista első öt helyén, azaz kiknek a neve legyen rajta a szavazólapon?
- Hogyan biztosítsák minden pártnak az önálló frakciót?
- Legyen-e három roma jelölt a listán, és ki döntse el, hogy kik legyenek azok?
- Miként szűrjék ki a támadható neveket?
- És hányadik helyre kerül Gyurcsány Ferenc?
A Telex egyik forrása szerint a lista összeállítása okozhatja a legnagyobb fejtörést a pártoknak és itt várható a legtöbb konfliktus is.
De mi az a közös lista?
A választásokon az egyéni jelölt mellett egy másik szavazólapon pártlistákról is szavazunk, innen 93 mandátumot osztanak ki (ha van nemzetiségi képviselő, akkor annyival csökken ez a szám). A pártok vagy pártszövetségek a szavazatszámmal arányosan kapnak mandátumokat (egy pártnak az 5 százalékot, két párt szövetségének 10, több párt szövetségének 15 százalékot kell elérnie), a d'Hondt-mátrix segítségével számolják ki a választások után, emiatt csak a szavazás után derül ki, hogy az egyes listákról pontosan hány jelölt kap mandátumot – magyarázza a Telex.
Érthető módon mindegyik párt szeretné a lehető legtöbb jelöltjét befutó helyen látni a közös listán, hiszen már csak az állami támogatások miatt sem mindegy, hány fős frakciót tudnak alakítani jövő tavasszal.
A miniszterelnök-jelöltek valószínűleg a lista elejére kerülhetnek
Márki-Zay Péter a Telexnek azt nyilatkozta, hogy szeretne kimaradni a listával kapcsolatos tárgyalásokból. Az összefogás miniszterelnök-jelöltje szerint a pártoknak kell megegyezniük a felosztásról, de természetesen az ő delegáltja is részt vesz a megbeszéléseken. Viszont több kérést is megfogalmazott a listával kapcsolatban:
- Az egyik az volt, hogy ne legyenek támadható nevek a listán. A pártok csak olyan jelölteket nevezzenek, akik nem rontják az ellenzék esélyeit.
- Továbbá azt is javasolta a pártoknak, hogy a lista első öt helyén az előválasztáson induló miniszterelnök-jelöltek szerepeljenek.
Ebben eddig nem is volt vita a pártok között, nagy valószínűség szerint el is fogják majd fogadni. Márki-Zay Péter, Dobrev Klára, Karácsony Gergely, Jakab Péter és Fekete-Győr András neve lehet így a szavazólapon 2022-ben – írja a Telex.
(Kiemelt kép: Márki-Zay Péter az ellenzék miniszterelnök-jelöltje és Gurzó Ákos kampányigazgató, 2021.10.17. Anker-köz, az MMM eredményváróján. Fotó: Merész Márton/168)