TASZ: A TEK nyíltan a jog fölé helyezi magát

A Terrorelhárítási Központ (TEK) nyíltan a jog fölé helyezi magát, amikor indokolás nélkül elrendeli a miniszterelnök háza környéki utcák lezárását – közölte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).

2013. augusztus 23., 19:05

A TASZ arra reagált, hogy a TEK csütörtökön honlapján közzétett egy személy- és létesítménybiztosítási intézkedésről szóló

dokumentumot, amelyből kiderült, hogy péntektől lezárják Orbán Viktor otthonának környékét. A dokumentum ugyan nem nevesíti, de az intézkedésre vélhetően azért kerül sor, mert az eredeti tervek szerint a miniszterelnök házánál is elhaladt volna „A devizások gyászmenete” nevű demonstráció.

A TASZ emlékeztetett rá, hogy a magyar bíróság jogerős végzésében alig egy hónapja éppen a TEK-kel kapcsolatban mondta ki, hogy „nem tekinthető szükségesnek egy demokratikus társadalomban a politikai véleménynyilvánításra irányuló békés gyülekezést pusztán azon okból korlátozni, hogy azt védett személy jelenlétében kívánják megvalósítani”.

A TEK 2013. július 4-én, a devizahitelesek spontán demonstrációját követően, egyszer már lezáratta a Cinege utcát, ahol a miniszterelnök lakik, és emiatt a rendőrség később megtagadta egy másik tüntetés tudomásul vételét. Akkor a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a TASZ felülvizsgálati kérelme nyomán érdemben és szigorúan vizsgálta nemcsak a rendőrség, hanem a TEK határozatát is, és kimondta, hogy a rendőri szervek – a TEK is – jogszerűtlenül akadályozták meg a gyülekezési jog gyakorlását. Mára ismét a devizahitelesek szerveznek tüntetést többek között a miniszterelnök háza elé, ám a TEK tegnap ismét lezárta a környéket. Mivel a határozat most sem tartalmaz több indokot, mint legutóbb, így ez is nyilvánvalóan jogsértő – áll a TASZ közleményében.

A TASZ felháborítónak tartja, hogy a TEK tudatosan figyelmen kívül hagyja a bíróság egyértelmű döntését, és ismét azt teszi, amiről egyszer már kiderült, hogy jogellenes. Egy jogállamban sem a rendőrség, sem a TEK visszaélésszerű joggyakorlatára nincs mentség. „A végső szót minden jogvitában a bíróság hivatott kimondani, és azt a feleknek el kell fogadniuk. Ha egy kormányzati szerv semmibe veszi a bíróság rá vonatkozó döntését, akkor ott nem a jog uralkodik, hanem a hatalmi önkény” – mondta Hegyi Szabolcs, a TASZ programvezetője.

„A devizások gyászmenete”a Belvárosból, az Alkotmány utcából indult péntek délután. A demonstrálók elsőként egy végrehajtóhoz mentek, később „bankvezéreket látogatnak meg”, az eredeti tervek szerint ezután vonultak volna a kormányfő háza elé. Utóbbira azonban a TEK intézkedése miatt már nincs lehetőségük.