Sztálin módszereit használja a köztévé
A bűnözők személyiségi jogainak megvédésére használt úgynevezett kimaszkolásos technikát alkalmazva kitakarták Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét a Duna TV és az MTV szombati híradójában. Az eredeti, adásba került felvételt ráadásul azután meghamisítva tették fel az MTV videótárába.
Egy olvasó figyelmeztette az
Index szerkesztőségétarra a megdöbbentő esetre, hogy a Duna TV szombati esti 6 órás és az MTV 19:30-as Híradójában Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét kitakarták arról a felvételről, ahol Tőkés László nyilatkozik.A hamisítást is meghamisították
Tőkés László és Lomnici Zoltán az Emberi Méltóság Tanácsa vezetőiként arról tartottak sajtótájékoztatót, hogy milyen következményekkel járhat az, hogy Szlovákiában két magyar állampolgárságát felvett embertől is elvették a szlovák állampolgárságát.
Az emberi jogi ügyekben nyilatkozó közszereplőkről szóló képi anyagban csak pár másodpercre mutatják félprofilból a Tőkés Lászlótól (a képernyőn) jobbra ülő Lomnici Zoltánt, majd amikor Tőkés nyilatkozik az MTI Hírcentrum riporterének, a háttérben beszélgető Lomnici arcát a bűnelkövetéssel vádolt emberek személyiségi jogainak megvédésére használt technikával kimaszkolták, vagyis kiblurözték.
A köztévé azonban nemcsak ezt a sajtóetikai vétséget követte el, hanem az eredeti, adásba került, kitakart felvételt is meghamisította, amikor a híradókat feltette az MTV videótárába – írta az Index.
A videótárban ugyanis már a kitakarás nélküli verzió látható az MTV-s és a Dunás Híradónál, de mivel azt a részt nem az élő adásból, hanem az eredeti muster kazettáról vágták be újra, így nincs rajtuk MTV-s, illetve Duna TV-s logó.
Lomnici nem perel
Lomnici Zoltán az Indexnek az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy „rengeteg telefont és e-mailt kaptam emiatt. Kikértem médiajogászok tanácsát az ügyben, akik szerint ez az elmúlt 20 év legsúlyosabb sajtószabadságot sértő cselekedete volt. De mivel közszereplőként soha nem indítottam semmilyen sajtópert a pályám során, most sem fogok. Úgy gondolom, hogy ez egy lelkiismereti kérdés, annak kell levonnia a konzekvenciákat, aki ezt elkövette”.
Az Indexnek név nélkül nyilatkozó köztévés források azt állítják, hogy Lomnici régóta tiltólistán van a köztévében, a Híradókat készítő MTI Hírcentrum vezetőségének utasításai szerint, ha nem feltétlenül muszáj, akkor nem lehet őt mutatni, vagy megszólaltatni a hírműsorokban.
Az Index egyik forrása úgy fogalmazott, „pontosan nem tudjuk, hogy miért, de valószínűleg nem politikai okokból, hanem személyes bosszú állhat a háttérben. Ebben az esetben nem a riportot készítő vágónak, hanem a vezetőségnek kellene vállalnia a felelősséget, de erre alig van esély".
A hírsite információi szerint a magánbosszú hátterében egy korábbi pozícióharc áll Lomnici és egy főbírójelölt között. Utóbbi közeli kapcsolatban áll az MTI Hírcentrum egyik munkatársával. Úgy tudják, hogy ennek ellenére a vágót és a napi felelős szerkesztőt vonhatják felelősségre az ügyben.
Fegyelmi eljárás indul
Polyák Gábor, a pécsi jogi kar egyetemi docense, médiajogász az Indexnek elmondta, a kitakarás miatt Lomnici pert indíthatna személyiségi jogainak, nevezetesen jó hírnevének megsértése miatt. Ebben a perben kártérítésre, de legalábbis erkölcsi jóvátételre számíthatna.
De az eset felveti a médiatörvény megsértését is, mivel szóba jöhet az emberi méltóság médiajogi szankciót maga után vonó megsértése, illetve a tárgyilagos tájékoztatásról szóló kötelezettség megsértése, ez pedig kiigazító közlemény közzétételét vonhatja maga után.
Polyák szerint ugyanakkor ez az eset komoly sajtóetikai vizsgálatot kellene, hogy elindítson a közszolgálati televízióban, de a Cohn-Bendit riport meghamisítása óta nincs nyoma annak, hogy lenne ilyen hajlandóság a köztévében.
Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója a felelősségre vonatkozó kérdésre úgy reagált, hogy "súlyos etikai vétség történt, a felelősök ellen fegyelmi eljárás indul, Lomnici Zoltántól pedig elnézést kérünk".