Szövetségkereső parti: Zuglóban sajátosan működik az ellenzéki összefogás
Már túl voltunk a 2014-es önkormányzati választásokon, de még volt egy akadály, hogy Karácsony Gergely elfoglalhassa zuglói polgármesteri hivatalát: az egyik választókörzet eredményét a Fidesz megtámadta. Pont azt, ahol idén április végén időközi választást rendeznek majd. Három éve az ítélőtábla nem tartotta alaposnak a kormánypárti panaszt, így Karácsony megkezdhette a munkát.
Az Együtt–PM színeiben megválasztott polgármester a nulláról indult: a kerületnek a fideszes Papcsák Ferenc személyében korábban jobboldali vezetője volt. A szocialisták erősek voltak a kerületben, ám a felmérések szerint Karácsony Gergely több szavazótáborból is tudott támogatókat szerezni. Miközben az MSZP és a DK szavazóit az LMP is meg tudta szólítani, addig sem a civilek, sem az LMP szimpatizánsai nem voksoltak a szocialista aspiránsokra.
Egy éve már, hogy a szocialista Sápi Attila szőrén-szálán eltűnt, helyére a Stefánia út–Kerepesi út–Róna utca környékén élőknek új kerületi képviselőt kell találniuk. A Fidesz az ismerősei szerint utolsó időkben zavartan viselkedő politikus eltűnéséből is kampánytémát csinált: Németh Szilárd alelnök nemrégiben az MSZP-től várt magyarázatot arra, hova tűnt a képviselő (valakik eldugták, eltették láb alól?), továbbá mi van a személyéhez köthető százmilliós köztartozással (Sápi cégét a sajtóhírek szerint ekkora köztartozással számolták fel).
Sápi az előző választáson 694 szavazatot kapott, hét vokssal győzött a fideszes jelölttel szemben. A körzetben anno 6434 választópolgárt vettek névjegyzékbe, közülük csak a szavazók egyharmada (2125) élt a jogával és voksolt valamelyik jelöltre. Önkormányzati választásokon amúgy sem kirívóan magas a részvétel, de a zuglói hármas körzetben az átlagoshoz képest is kevesebben mentek el szavazni. Kilenc fideszes, kilenc baloldali, egy jobbikos, egy LMP-s és egy civil képviselőből áll a zuglói testület.
– Lényegében patthelyzet alakult ki az önkormányzatban. 12 voks kell a többséghez, bárki győz, a továbbiakban is csak a két frakció együttműködésével lehet döntéseket meghozni – mondja Tóth Csaba, Zugló szocialista országgyűlési képviselője.
Az időközi választás kiírásával ismét elindult a szövetségeskeresés. Bár Karácsony Gergely a Párbeszéd társelnökeként az Együtt támogatásával jutott a polgármesteri székbe, idén már más utat kellett választania, mivel korábbi szövetségese nem hajlandó együttműködni a kerület befolyásos szocialista politikusával, Tóth Csabával.
Tóth érdekes figurája Zuglónak. Neve a kétezres évek elején a Vas megyei MSZP-s tagbeléptetési botrány miatt vált országosan ismertté. Akkoriban tömegesen léptek be a párt helyi szervezetébe, a hírek szerint Tóth az újak támogatásával vehette át a megyei vezetést. Végül pártmegbízásra a néhai Kiss Péter volt kancelláriaminiszter tett rendet, feloszlatták az egész területi szervezetet, és újraszervezték. A vasi botrányból rendőrségi ügy is lett: Zuschlag Jánost és Tóthot azzal gyanúsították, hogy részt vettek több vasi fiktív Fibisz-szervezet (Fiatal Baloldal Ifjú Szocialisták) létrehozásában. Végül bűncselekmény és bizonyíték hiányában megszüntették a magánokirat-hamisítás miatt indult ügyet. Ehhez hozzájárulhatott az is, hogy az egyik gyanúsított kocsiját feltörték, és eltűnt belőle az ügy több irata. Tóth azóta Zugló erős embere lett. A gépészmérnök végzettségű politikusnak van egy ingatlanhasznosítással foglalkozó cége, vagyonnyilatkozata szerint százmilliós megtakarítása. 2014-ig helyi képviselő is volt, sokan azzal vádolják, hogy rendszeresen egyeztet/egyeztetett a helyi Fidesszel, korábban Papcsák Ferenccel. Ő rendszerint azzal vág vissza, hogy ez szoros választási eredmény esetén a kerület működtetése érdekében szükségszerű. A hozzá közel állók pedig Karácsonyra mutogatnak: a Párbeszéd politikusa fideszes alpolgármestert választatott maga mellé.
Ha Karácsony is beállt volna a Civil Zugló Egyesület és az Együtt közös aspiránsa mögé, akkor elveszíthette volna a szocialisták támogatását a képviselő-testületben. Bőven lenne vesztenivalója: félő, hogy ebben az esetben semmi sem akadályozhatná meg a Fideszt, hogy töröljön több, Karácsony polgármestersége alatt bevezetett programot, az ország talán legszigorúbb közbeszerzési szabályzatát, az átláthatóönkormányzat-projektet, illetve szociális intézkedéseket, köztük a minimáljövedelem helyi rendszerét.
– A régi és az új baloldal koalíciója képes nyerni a választásokon. Ha más szavazótáborból nem tudunk támogatókat szerezni, akkor nem fog sikerülni – mondja Karácsony Gergely. Szerinte a két világ nem azonos, természetesek a véleménykülönbségek.
Ezekből eddig is volt bőven. Legutóbb például a Liget-projekt miatt ütköztek össze: tavaly áprilisban az MSZP és a Fidesz is megszavazta azt a határozatot, hogy támogatják a kormányzati programot. Felhatalmazták a polgármestert, hogy tárgyaljon az ügyben a Városliget Zrt.-vel. Az „új baloldal” viszont ellenezte a Liget átépítését, nem csoda, hogy felháborodtak a szocialisták lépése miatt. Tóth annak idején úgy nyilatkozott: ők csak formalizálták az amúgy is zajló megbeszéléseket.
Összefogtak Bitskey Bencéért Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Kérdéses, hogy az országgyűlési választásokon a baloldal pártjai miként tudnak összefogni egymással. Jelenleg az MSZP és a DK országos szervezetei között furcsa „előválasztás” zajlik. Lejárató nyilatkozatokkal okoznak sebeket egymásnak: a DK azzal támadja a szocialistákat, hogy több ügyben (Grassalkovich-kastély ingyenes átadása a vadászkamarának, szocialistákhoz közeli cég pénzt kapott az MNB alapítványától) együttműködnek a Fidesszel. Az MSZP pedig Gyurcsány Ferencnek azt a kijelentését tette kampánytémává, amely szerint a DK-elnök csak idén annyit adózott (460 millió forint), amennyit szerinte Botka László egész életében keresni sem fog. Emellett az ellenzéki oldalon kisebb, egymástól külön álló csoportosulások várható kialakulásáról beszélnek informátoraink: nem kizárt az LMP és a Momentum, illetve az Együtt és a PM valamilyen választási együttműködése. Helyben azonban ettől eltérhetnek a szövetségalkotási stratégiák.
– Négy évvel ezelőtt sikerült összefognunk Zuglóban. Aki most ebben nem akar a partnerünk lenni, az hiába magyarázza, hogy a Fideszt akarja legyőzni, csak a szavazatokat fogja megosztani, ami egyedül a kormánypártnak kedvez – mondja Tóth Csaba, a körzet szocialista országgyűlési képviselője. Nem titkolja, hogy az Együttre gondol, amely nem az MSZP–DK–Párbeszéd–Összefogás Zuglóért Egyesület közös jelöltjét támogatja. Hanem – a szerinte a Fidesz szövetségesének számító – Civil Zugló Egyesülettel karöltve indít jelöltet.
– Mindenesetre furcsának tartom, hogy azzal a Várnai László vezette egyesülettel indítanak közös jelöltet, akit a közelmúltban jogerősen elítélt a bíróság a felesége bántalmazása miatt. Ez nem zavarja az erkölcsi érzéküket, hogy tudják ezt összeegyeztetni az Együtt értékrendjével? – kérdezi Tóth Csaba.
A szocialista törvényhozó szerint csak az a tétje a mostani választásnak, hogy hány százalékkal verik meg a Fideszt, amely – mint fogalmaz – egy zavaros hátterű embert indít. Ezt egyébként az MSZP a nyilvánosság előtt is szóba hozta. Nyakó István sajtófőnök beszámolt arról, hogy a fideszes jelölt, Somodi Zoltán a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend magyarországi helytartóságának titkára és kincstartója. A rend szabályzata értelmében „távol áll minden politikai jellegű mozgalomtól vagy intézménytől”. Nyakó szerint Somodinak vissza kellene lépnie a választástól, mert megszegte önként vállalt esküjét, vagyis megbízhatatlan ember.
Tóth Csaba nagyarányú győzelmet, legalább tízszázalékos szavazatkülönbséget vár az MSZP–DK–Párbeszéd–Összefogás Zuglóért közös jelöltjének javára. Úgy véli, óriási a támogatottságuk, hiszen már az első nap 400 ajánlást kapott jelöltjük, Bitskey Bence, a szükséges 60 helyett. (A jelölt a nemzet színészének, néhai Bitskey Tibornak az unokája.)
– Tóth Csaba rossz politikai kultúrát jelenít meg, kapcsolatrendszerével fogva tartja a kerületet – mondja Szigetvári Viktor, az Együtt Országos Politikai Tanácsának elnöke, aki ezzel indokolja, hogy pártja miért nem állt be a helyi összefogásba és miért indít a civilekkel közös jelöltet. Ugyanakkor hozzáteszi, hogy számos szocialista politikussal együtt tudnak dolgozni, de Tóth nem tartozik közéjük.
Hogy miért működnek együtt Várnaival? Azt mondja, ők nem Várnai Lászlót, hanem Drevenka Monikát támogatják. A közös jelöltjük ugyanis – 30 éve él a kerületben, egy gyógyszertárban dolgozik – legutóbb 13 százalékot ért el a körzetben. (Igaz, ez akkor csak a harmadik helyre volt elég.)
Tóth Csaba érthetetlennek tartja Szigetvári állításait: – Bitskey Bence nem az én jelöltem, ő az Összefogás Zuglóért Egyesület tagja, akit három ellenzéki párt indít a választáson. Egyébként Szigetvári Viktor alaptalan vádaskodásai miatt már megtettem a szükséges jogi lépéseket – mondja.
Szigetvári Viktor szerint az időközi választás erőviszonyait, ellenzéki stratégiáit nem lehet kivetíteni az országos választásokra.
– Azt a mentalitást azonban, amely az együttműködő partnerek kiválasztásánál minden erkölcsi fenntartást félretesz, hogy mindenáron legyőzzük az „ősgonosz” Fideszt, nem tartom jónak, mert az a jelenlegi politikai rendszer konzerválását eredményezi – mondja Szigetvári Viktor.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke is azt mondja, az időközi voksolás szövetségkeresései, körülményei nem vethetők össze az országossal. Ők például Zuglóban saját jelöltet indítanak, ám Józsefvárosban más a stratégiájuk.
A VIII. kerületben az időközi választásokon az MSZP az ismert rappert, Dopemant, az LMP és a Párbeszéd pedig Bolba Márta evangélikus lelkészt támogatja. Az Együtt viszont a kétgyermekes, pedagógiából doktorált Király Évát indítja.
Jámbor András, a Kettős Mérce blog szerkesztője egy Facebook-bejegyzésében „hívta tetemre” az Együtt politikusait: ha „Dopemant nem is tudja a párt támogatni, de Bolbát, akit az LMP és a PM is támogat, miért nem? És ne jöjjünk az önállóan megméretni magunkat dumával, mert párhuzamosan Zuglóban meg, ahol nulla esélye van nyerni, egy civil jelöltet támogat az Együtt.”
Szigetvári Viktor szerint van igazság abban, amit Jámbor András állít: várjuk meg a kampány finisét. Akkor majd döntünk a folytatásról.