Szilágyi Ákos a jobboldali konszolidációról

A magyar középosztály kiéhezett a konszolidációra, és azt a jobboldal fogja végrehajtani – állítja Szilágyi Ákos, akinek hamarosan megjelenik a hideg polgárháborúról szóló könyve. Az író szerint a szabadság „rendetlensége” után eljön a szabadságnélküliség rendje. De azért kérdés: elkerülheti-e az MSZP a megsemmisítő vereséget? Miért jön jól a Jobbik a Fidesznek és az MSZP-nek is? Miért jobbra radikalizálódik az ifjúság? Milyen lesz majd az irányított demokrácia rendje? A jobboldal geneziséről, jövőjéről szóló sorozatunk záró interjúja. A kérdező BUJÁK ATTILA, a teljes interjút pedig a 168 Óra csütörtöki számában olvashatják.

2010. február 17., 11:34

– A „fordulat éve” nem 2010, hanem 2009 volt. Akkor ért véget a hideg polgárháború, amely hét évig lobogott teljes hőfokon. Gyurcsány lemondása volt a létező baloldal vereségének pillanata - mondja a csütörtöki 168 Órában Szilágyi Ákos író. – A politikai háború megnyerése nem azonos a választási győzelemmel. Olykor meg is előzheti azt. A beszéd, amit Orbán tartott, nem kampánybeszéd, hanem a győztes beszéde volt, amelyben máris valamilyen, sokak által rég várt konszolidáció ígérete csillant meg: „Aki nincs ellenünk, velünk van.”

Az író szerint új korszak kezdődik Magyarországon: eljön az illiberális demokrácia kora. Hogy mit is jelent ez? – Én „illiberális fordulatról” beszélek, amely nem azonos az antiliberálissal: egy fokkal jobb. Tőlünk keletre ezt a fajta rendet „irányított demokráciának”, „szuverén demokráciának” mondják. Az illiberális fordulatra rájátszik a nemzetközi trend is. Ma egyszeriben mindenki egy kicsit etatista lett, ahogy a nyolcvanas évek végén liberális volt. A Fidesz volt a legliberálisabb. Márpedig a liberalizmus mindig a politikai centrumot képviseli. Most megfordult a trend. Azok a középosztálybeli csoportok, amelyek a piachoz az államon keresztül kötődnek, deklasszálódni kezdtek, vagy egyre jobban félnek ettől. Minden reményüket az államba és persze abba a pártba vetik, amely „erőt”, erős államot, állami támogatást ígér.

Az író szerint jobboldalról szó sincs: ilyen nem létezik Magyarországon. – A Fidesz illiberális fordulatot ígér, a Jobbik antiliberális rendszerváltást követel. De a Jobbik nem pusztán „csapás a demokráciára”, hanem politikai találmány is, amely sokaknak jól jön.

Kinek jó, ha „van Jobbik”? - teszi fel a kérdést Buják Attila. A választ megtudhatják a csütörtökön megjelenő 168 Órából.