Szemét eljárás miatt dühöngenek a pestiek
Új állami holding alakult, amely április 1-jétől átvette a közszolgáltatóktól a lakossági szemétdíjak beszedését. A központosítás nyomán a fővárosi családok fogják finanszírozni évi 4-5 milliárd forinttal a vidéki települések hulladékgazdálkodási veszteségeit. A rezsicsökkentés jelszavával végrehajtott kormányzati központosítás visszásságai nem csak közvetetten érhetők tetten: ezentúl jóval drágábban lehet például zöldhulladékzsákhoz jutni. Ha lehet. Mert az jelenleg hiánycikk. Ráadásul a szállítók a tavalyról megspórolt zsákokban kitett zöldhulladékot idén már nem vitték el.
A kormány döntésének értelmében a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) 2016. április 1-jétől átvette a lakossági hulladékkezelési- és szállítási közszolgáltatás ellátását az önkormányzatoktól. A díjat az NHKV szedi be, és a bevételekből az általa összeállított mutatószámok figyelembevételével állapítja meg a szolgáltatást végző szervezetet – a fővárosban az FKF Zrt. – megillető szolgáltatási díjat.
Az új hulladékhasznosítási holdingban hivatalosan évi 14 milliárd forintra tehető a veszteség, vagyis az az összeg, amit az ország összes hulladékhasznosítójának eredményét összegezve a rendszerbe be kell pótolni. A gyakorlatban azonban 20 milliárdra is rúghat a hiány – mondta el a 168 Óra Online-nak Szaniszló Sándor szocialista képviselő. Az előzetes szakmai egyeztetések során kiderült: a fővárosiak által megfizetett mintegy 22 milliárd forint közszolgáltatási díjnak csupán 80 százalékát juttatja vissza a holding az FKF számára. Így az a különös helyzet alakul ki, hogy évi 4-5 milliárd forinttal a fővárosi családok fogják finanszírozni a vidéki települések hulladékgazdálkodási veszteségeit.
Budapesten egyébként jelentős a túlárazás: ebben az évben hárommilliárd, az elmúlt években négymilliárd forintnyi nyereség keletkezett a fővárosban a szemétdíjon. A profit a 752 forintos kukadíjból adódik, ami egy átlagos budapesti család számára éves szinten 39 104 forintos kiadást jelent. A magas árra korábban az volt a magyarázat, hogy a szemétszállításon elért nyereség fedezte a fővárosi köztisztasági feladatok egy részét, valamint az utóbbi években a szelektív hulladékgyűjtés költségeit.
Szaniszló Sándor a Fővárosi Közgyűlés múlt heti ülésén azt javasolta, hogy ha már minden józan megfontolás ellenére elveszik a fővárosiaktól a bevételeket, akkor annyit fizessenek a budapestiek, amennyi indokolt. Tizenöt százalékos szemétdíjcsökkentést javasolt, így egy átlagos család 39 ezer forint helyett 33 ezer forint kukadíjat fizetett volna. Tarlós Istvánnak is megtetszett az ellenzéki ötlet, igaz, azzal a megkötéssel, hogy 15 helyett 7,5 százalékos csökkentésről határozzanak. Szaniszló Sándor szerint a főpolgármester úgy látta: nem járja, hogy a budapestiek fizessék meg az elrontott vidéki koncessziót. Hiába támogatta azonban Tarlós a szocialista képviselő javaslatát, a fideszes belvárosi polgármesterek ellene szavaztak. Az a javaslata viszont átment, hogy Tarlós István tájékoztassa a kormányt: Budapest nem tudja a 4-5 milliárd forint többlethiányt kigazdálkodni a költségvetéséből.
A szocialista képviselő szerint kérdés, hogy a szemétdíj elvonását követően hogyan tudja az öt év alatt évi 220 milliárd forint bevételtől megfosztott Fővárosi Önkormányzat tisztán tartani a közterületeit. A forráshiányt első körben valószínűleg az eszközpark fogja megsínyleni, mert kevesebb jut majd a korszerűsítésre, karbantartásra. Az sem világos, hogy az állami holding hogyan kezeli azt a helyzetet, hogy míg Budapesten mindenki fizet szemétdíjat, addig vidéken előfordul, hogy például a kukáscég tartja fenn a köztemetőt (ami egyébként önkormányzati feladat lenne), vagy meg lehet váltani a kukadíjat közmunkával, vagy hogy szociális támogatás keretében 65 év felett nem kell szemétdíjat fizetni.
A központosítás hatása kicsiben máris érezhető: olvasóink jelezték, hogy nem lehet zöldhulladékzsákokat kapni. Az FKF csak a kötegelt faágakat szállítja el – de a fenyőt nem, arra hivatkozva, hogy a gyanta nehezen eltávolítható módon szennyezi a szállító eszközöket. A hab a tortán: az eddigi 240 forint helyett ezután 320 forintért vásárolható meg a zöldhulladékzsák – ha majd kapható lesz.
Ráadásul az elmúlt héten hoppon maradtak azok a kerttulajdonosok, akik még tavalyról spóroltak meg zöldzsákokat. A szállítók ugyanis csakis az új típusú zsákokban kitett zöldhulladékot vitték el, a régi zsákokat otthagyták. Azok most is ott bűzölögnek az utcákban.