Szégyenpadra került Magyarország

Az amerikai–orosz játszmában nem jól lépett a magyar kormány, az Egyesült Államok erre válaszolt a kitiltásokkal – ezt mondta az RTL Klubnak egy külügyi szakértő. A Demokratikus Koalíció szerint Magyarország a kitiltásokkal szégyenpadra került. Az ellenzéki párt szerint hazánk Ecuadorral, Kongóval és Egyenlítői Guineával került egy csapatba.

2014. november 7., 09:41

1999-ben az első Orbán-kormány a Lockheed haditechnikai céggel (is) tárgyalt a vadászgép-tender idején. Fideszes képviselők akkor levelet is írtak az amerikai szenátusnak, hogy a Lockheed egyik lobbistája legyen az Egyesült Államok új Budapestre delegált nagykövete. Az ügyből botrány lett, az amerikaik korrupciógyanúról beszéltek –

emlékeztetett az RTL Klub híradója.

Bárándy Péter ügyvéd szerint éppen a fentihez hasonló esetek miatt született meg 2004-ben az elnöki rendelet, amelyre hivatkozva most hat magyart, köztük Vida Ildikót, az adóhivatal elnökét is kitiltották az Egyesült Államokból.

„Az USA jogállam, tehát nyilvánvaló bizonyíték és alap nélkül még idegenrendészeti intézkedést sem hoznak” – mondta az RTL Klubnak Bárándy Péter. Szerinte még nem volt példa arra, hogy szövetséges állammal szemben alkalmazták volna a szankciót.

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint Magyarország szégyenpadra került. „Nigériából, Kamerunból, Bangladesből, Panamából, Ecuadorból, Egyenlítői Guineából... és még tudnám folytatni a sort. De hogy demokratikus berendezkedésű országból kitiltottak volna kormányzati tisztségviselőt az amerikai hatóságok, ilyenre korábban nem került sor” – mondta Molnár Csaba, a DK Európai Parlamenti képviselője.

Az RTL Klubnak nyilatkozó külügyi szakértő szerint a kitiltási ügy egy nagypolitikai sakkjátszma része. „Látni kell, hogy az Egyesült Államok azért nem jótékonysági intézmény, a saját érdekét követi, ami egyébként minden államtól elvárható” – mondta Feledy Botond külpolitikai szakértő. Szerint az USA diplomáciai úton már jelezte az Orbán-kormánynak, nem nézik jó szemmel, hogy Budapest egyre erősebben elköteleződik Moszkva mellett. Feledy szerint Magyarország belekeveredett az Egyesült Államok és Oroszország közötti konfliktusba, és ebben a helyzetben nem működik a hintapolitika.

A játék több színtéren zajlik, és ebben egy kártya a magyar kártya. Az átláthatatlan paksi tender miatt felmerül a kérdés, hogy orosz érdekek szerint működik-e a magyar kormány – mondta Feledy. Szerinte a kitiltási botrány folytatására több forgatókönyvet is kidolgoztak Washingtonban.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.