Szabadság tér: falfirkálással gyanúsítják a tüntetőket
A kormány megszállási emlékműve ellen tiltakozók közül többeket falfirkálással gyanúsítanak a kordont körülvevő fóliára írt üzenetek miatt, ezért egy év börtön is kiszabható.
A
Népszabadságtizenhárom emberről tud, akikkel szemben a rendőrség eljárást indított falfirka elhelyezésével elkövetett rongálás vétsége miatt. A jelenlegi törvények alapján ez bűncselekménynek számít, és elvileg akár egy évig tartó szabadságvesztéssel is büntethető. A tüntetők szerint azonban falfirkáról csak akkor lehet szó, ha van firka, és van fal. Ebben az esetben egyik sem áll meg: politikai állásfoglalást tettek közzé egy fólián – mondta a lapnak Lovas Zoltán újságíró. Hasonlóképpen érvel Pápai Gábor, a Népszava karikaturistája is, aki Orbán Viktort kordonbontóként ábrázolva, csavarkulccsal a kezében jelenítette meg. Szerintük a véleménynyilvánítás szabad kifejezéséhez sokkal fontosabb társadalmi érdek fűződik, mint „az építkezési háló ürességéhez”, ahogy a CÖF plakátjai sem zavarják az építkezéseket, amelyeken elhelyezik azokat.Rendőrségi fénykép készült róluk, ujjlenyomatot vettek tőlük. Ezzel bekerültek a bűnügyi nyilvántartásba. Ennek a különösen megalázó bánásmódnak akarták alávetni a holokauszt-túlélő Fried Alice újságírót is. A Szabadság téren készülő megszállási emlékműnél Fried Alice ezt írta ki: „Túléltem a soát, szeretnék még élni.” Neki ez a bűne. Fried Alice nem tűrte, hogy rabosítsák, ahogyan nem tűrte a demonstrációk egyik főszervezője, Magyar Fruzsina sem. Végül – legalább egyórás huzavona és telefonálgatás után – a rendőrök engedtek. Fried Alice ügyészségi megrovást kapott.
Időközben – jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt – szabálysértési eljárás indult azok ellen, akik tiltakozásul elfoglalták, és a rendőri felszólítás után sem hagyták el a megszállási emlékmű építési területét. Vannak személyi átfedések: Magyar Fruzsina és Mécs Imre például ebben az ügyben is érintett. Többféle végkifejlet elképzelhető, de Czeglédy Csaba ügyvéd, szombathelyi szocialista képviselő szerint a körülmények alapján egyértelműnek tűnik: nincs olyan társadalmi érdek, amely megkövetelné, hogy az állam büntetőhatalmával lépjenek fel a polgári engedetlenségi mozgalomban részt vevőkkel szemben – írja a Népszabadság.