Szabadkáig hosszabbítanák a hódmezővásárhelyi tram-train vonalát

Orbán Viktor pénteken a Csongrád megyei városban járt. Lehet, hogy a városfejlesztési után lesz a falvakat támogató program is.

2017. május 26., 14:21

Orbán Viktor pénteken a Modern Városok Program utolsó áállomásaként érkezett Hódmezővásárhelyre. A város országgyűlési képviselőjével, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterrel tett egy szórakoztató sétát, aztán Almási István fideszes polgármesterrel sajtótájékoztatót tartott a Hódmezővásásrhelyre váró fejlesztésekről:


  • Orbán szerint a kormánya támogatja a Hódmezővásárhelyt Szegeddel összekötő tram-train építését, de csak ha ésszerű áron sikerül megvalósítani, és megvizsgálni, hogy a nemzetpolitikai célokkal egyezően miként lehet a vonalat meghosszabbítani Szabadkáig. Ezzel kapcsolatos részben technikai, részben határrendészeti kérdésekről megkezdik a tárgyalást a szerb kormánnyal.

  • Száz hektárral növelik Hódmezővásárhely ipari parkját. Ehhez a területet az állam veszi meg. Támogatást kapnak azok a feldolgozóipari vállalkozások, melyek Hódmezővásárhelyen tervezik fejleszteni kapacitásaikat

  • A város nagyméretű állami naperőműpark kap. A legmagasabb napsütéses óraszámot itt mérik.

  • Új könyvtár és tudásközpont épül négymilliárd forintból.

  • Megállapodás született a város térségében 117 kilométer hosszúságú turisztikai célú külterületi kerékpárút-rendszer építéséről.

  • Szintén négymilliárdból felújítják és bővítik több középiskola és egy kollégium épületét, fejlesztik a szakképzési intézményeket. Megbeszélések indulnak arról, hogy miként kapcsolódhat be a város az agrár felsőoktatás rendszerének vérkeringésébe.

  • Az országban elsőként Hódmezővásárhelyen bonthatnak vissza egy tízemeletes házat – ha erről a lakókkal meg lehet állapodni.

  • A Zrínyi Miklós laktanyát felújítják, új honvéd középiskolát és kollégiumot hoznak létre.

  • Megvizsgálják miként kaphat a városban működő kórház honvéd kórházi minősítést.


Orbán ezután elmondta, a programban összesen 3400 milliárd forint értékben kötöttek megállapodást 23 településsel. A megállapodások alapját az önkormányzatok adósságkonszolidációja jelentette, az összes települést illetően 1369 milliárd forintnyi adósságot vettek le az önkormányzatok válláról. A nagyobb városokkal folytatott egyeztetésekkel párhuzamosan tárgyalások folytak a megyei közgyűlésekkel a kis és közepes városok fejlesztéséről, emellett azonban szükség lesz egy, a falvakat érintő a munkahelyteremtést, a szolgáltatások fejlesztését, az otthonteremtést segítő programra is.