Söntéspolitikától az unióig: a viccpártok evolúciója
– Talán csak most hitték el nekünk, hogy el akarunk indulni a választásokon – mondja Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke. A civilben grafikusként dolgozó férfit egy francia újságíró mellett találtuk meg a Batthyány téren. Nyilatkozik fűnek-fának, sokan keresik. A minap jelentette be: egy zuglói időközi önkormányzati választás lesz pártjának az első lépcsőfok, aztán jöhet a többi. (Igaz, 2010-ben indulni akartak a szegedi polgármesteri székért, de nem kaptak elég ajánlócédulát, 2014-ben pedig adminisztratív eszközökkel gátolta meg a hatalom, hogy megméressék magukat a választásokon.) Zuglóban egy éve eltűnt egy szocialista képviselő, azóta sem leltek a nyomára. Jó biznisz, somolyognak a viccpártiak, amikor mikrofont nyomnak az orruk alá, ha nyernek, egy évig be sem kell járni, úgy is kaphatnak fizetést.
Ez most vicc? Félig.
Azért vegytiszta, komoly nyilatkozatra is futja: ha bejutnának a parlamentbe, a civileket képviselnék.
A hírre sokan felkapták a fejüket, mindenki matekozni kezdett. A kvótanépszavazáson a megjelentek 6,3 százaléka, kétszázezer ember érvénytelen voksot adott le, erre leghangosabban a Magyar Kétfarkú Kutya Párt buzdította a választókat. Bejuthat a viccpárt az Országgyűlésbe? Átléphetik a parlamenti küszöböt?
Fotó: Simon Márk
Az biztos, hogy egy százalék körülire mérték a támogatottságukat, és nőtt a segítőik száma: a népszavazási kampányhoz ötezren küldtek pénzt a pártnak, ezer-ezerötszáz plakátoló, emellett grafikus, programozó, webdizájner kapcsolódott be a munkába.
Megcsörren Kovács Gergely mobilja. Hallgat, nem szól, aztán kinyomja a telefont:
– Megbüntettek minket 832 000 forintra – mondja.
A Nemzeti Választási Bizottságnak nem tetszett az a mobiltelefonos applikációjuk, amely a kvótareferendum szavazólapjainak, a szavazatok fényképének megosztására hívta fel az embereket.
– Talán a Kúriánál lehet fellebbezni – mondja maga elé. (Lehetett, a Kúria azóta meg is változtatta a döntést, a bírságot pedig 100 ezer forintra mérsékelte.)
Aztán arról diskurálunk, Kovács Gergely hogyan aposztrofálná a szervezetét: viccpártnak, amely csak trollkodik, vagy komoly szervezetnek, amely humoros akciókat vállal fel. Azt mondja, nem szereti a viccpárt kifejezést, hiszen az úgynevezett „komoly szervezetek” is viccesek az ő szemében, és egyébként is, komoly dologról szólt a népszavazás: – Tényleg gáz, hogy hetven menyét képes arra, hogy eldugítson egy csatornát, legalább száz kellene erre a feladatra – mosolyog.
Ez valóban komoly! Ahogy a zuglói jelölt kiválasztásának módja is az:
– Keresünk majd egy színészt, aki eljátssza a jelölt karakterét. De hogy mit ígérünk Zuglónak, el sem tudom képzelni. Az örök élet az alap. Talán Liget-ügyben is mondunk valamit.
Mellettünk egy tolmács fordítja a várakozó francia stábnak Kovács mondatait. Rezzenéstelen arccal hallgatják.
Hogy valóban felvállalnák a civilek képviseletét?
– Most is ezt csináljuk, Liget-védők, kerekesszékesek is járnak hozzánk.
– Az LMP is ezt vállalta fel.
– De nekik nem sikerült. Pedig ők is civilek voltak korábban. A magyar politikában keletkezett egy nagy űr, az ellenzéki szavazók nem találnak maguknak pártot. Talán az ő hangjuk lehetünk.
Mondják is nekik vidéken, amikor városfelújítást ígérnek, meg színesre festik a járdák aszfalthibáit, plakátjaikkal kifigurázzák a kormányt, hogy legalább valaki megkavarja az állóvizet, felrázza az embereket.
Viccpárt halála a választás?
– A túlzott komolyság egy viccpárt végét is jelentheti, nem tesz jót nekik, ha elindulnak a választásokon – magyarázza Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője, történész, politológus, aki a világ viccpártjainak történetét kutatta.
Példát is hoz: az izlandi, balközép Legjobb Párt sorsát. A szervezet egyrészt mindenkinek jegesmedvét ígért, másrészt felvállalta a könnyű drogok liberalizációját. Jelöltje, Jón Gnarr indult a reykjavíki főpolgármesteri posztért. Miután megválasztották, kénytelen volt komoly kérdésekkel, így a válsággal is foglalkozni, és hamar unalmassá vált. Nem véletlen, hogy 2004-ben nemcsak a hivatalát hagyta el, hanem a viccpárt elnökségét, ezután nem sokkal a szervezet is megszűnt. Gnarr azóta egy liberális párt képviselőjeként dolgozik.
„A Kétfarkú Kutya Párt 1214-ben alakult véletlenül. Aztán 800 évig nem csináltunk semmit” – írja a párt honlapja. Egy másik verzió szerint a szegedi vár feltárásánál találtak egy múlt századi fafaragványt, mely egy kétfarkú kutyát ábrázolt. Ez egy olasz szektától származott, akiket száműztek hazájukból. Az ő jelképük volt a kétfarkú kutya, mely egy 13. századi szimbólum és az eretnekség elleni küzdelem egyik jelképe.
Paár Ádám szerint profiljuk alapján léteznek ideológiátlan viccpártok, amelyek nem akarnak elindulni a választásokon. Ilyen a Balbin poétikus párt: egy csehországi kocsmapárt. A söntés törzsasztalánál színészek, művészek politizálnak, és egy kutya a szervezetük elnöke. De vannak az anarchista művészvilágot megmozgató pártok, mint a Német Anarchista Pogo Párt, amelyet a punk szubkultúra bázisán alapítottak. 1997-ben elindultak a választásokon, Hamburg St. Pauli bohém negyedében a negyedik legerősebb párttá váltak.
A harmadik fajta viccalakulat is részt vesz a politikában, de ezt nemzetközi színtéren teszi. A világ leghosszabb nevű német pártja jó példa erre: a Párt a Munkáért, a Törvényességért, az Állatok Védelméért, az Elitek Előmozdítására és a Demokratikus Kezdeményezés. Rövid nevén: a Párt. A szervezetnek 2013-ban sikerült egy képviselőt bejuttatnia az Európai Parlamentbe.
– Martin Sonneborn azóta is meghökkentő nyilatkozatokat tesz. Legutóbb például kifejtette, nem is nagy baj, ha Nagy-Britannia eltávolodik az uniótól, hiszen ezzel a brit politika követi a sziget eltávolodását az európai talapzattól. Ezt sokan gúnyolódásnak vették, pedig a sztereotípiákra rájátszó xenofób hangot figurázta ki – mondja Paár Ádám.
Az elemző szerint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a Német Anarchista Pogo Párt és a kanadai Rinocérosz párt mezsgyéjén halad. Ez utóbbi onnan kapta a nevét, hogy képviselői a politikusokat a rinocéroszhoz hasonlítják: gátlástalannak, törtetőnek, vastagbőrűnek tartják őket. Hozzájuk hasonlóan a magyar viccpárt is komolyan politizál, feszegeti a pártrendszer kereteit azzal, hogy rámutat a politika fonákságaira.
Hogy a viccpártok valóban felvállalhatják-e különféle társadalmi rétegek, akár a civilek képviseletét?
– Két csoport alkotja a viccpártok társadalmi bázisát: az egyik az urbánus művészvilág, színészek, komikusok, szatirikus lapok újságírói. Például a Rinocérosz párt alapítója, Jacques Ferron is innen jött, ő színész és orvos, Jón Gnarr pedig humorista és színész volt. Mogács Dániel, aki azóta elhagyta a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot, standup komikus. De a viccpártok a politikától eltávolodott fiatalokra is hatással tudnak lenni. A bohém Hamburg példája mutatja, hogy a lokálpatrióta, településük szociokulturális érdekeit képviselő viccpártok is meg tudnak élni – mondja Paár Ádám. Szerinte a nyugati viccpártok igazi terepe inkább a települési, helyi önkormányzatok szintje. Magyarországon ez már nehezebb feladat, hiszen a fővároson kívül a választók „merevebb szemléletet” várnak el a választásokon induló pártoktól.
Kovács Gergely: Remélem, nem fogunk megkomolyodni
A kutató szerint nagy hiba lenne azt hinni, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt átveheti az egész ellenzék szerepét, inkább megtermékenyítően hathat.
– Ha így lesz, akkor a magyar viccpárt zárványként tovább élhet. De ha az ellenzék elkényelmesedik, többet látnak bele ebbe a humoros buliba, akkor nemcsak a viccpárt arculatát teszik tönkre, hanem önmagukat is. Hiszen ezzel azt sugallják: lám, itt volt néhány ötletes művész, „passzivista”, akik lenyomtak minket.
Be se jutnának a parlamentbe?
Juhász Attila, a Political Capital elemzője szerint a magyar viccpárt nem vette át az ellenzék szerepét, hiszen nincs mögöttük igazi szervezet vagy tagság. A kétszázezer érvénytelen voks nem csak a Magyar Kétfarkú Kutya Párt javára írható, hiszen mások is korteskedtek azzal, hogy nem szabad értékelhető szavazatot leadni. Szerinte a viccpárt annak a politikai rendszernek a terméke, amit a Fidesz a centrális erőtérrel létrehozott:
– Létezik egy középen álló, leválthatatlan kormányzó párt, amely körül, akár a kisbolygók a Nap körül, keringenek a kicsik. Ha szigorítja a szabályokat a rendszer, akkor mindig megjelenik egy olyan szervezet, amely a többiekhez képest mást csinál – mondja.
Juhász Attila szerint kicsi az esély arra, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt bejut a parlamentbe: – Más a választásra és más az érvénytelen voksolásra buzdítás. Az is kérdés, hogy tudnak-e listát állítani, lesznek-e jelöltjeik.
Kovács Gergely megvonja a vállát:
– Remélem, nem fogunk megkomolyodni. Nincs ilyen célunk. De azt én is látom, hogy nem elég kritizálni és nevetni, valamit tenni is kell. Az egészségügy helyzetén nem tudunk javítani. Még másfél évig. Addig padokat festünk.
– Mi lesz másfél év, a parlamenti választások után?
– A stadionokat átalakítjuk lélegeztetőgépekké. Akkor minden könnyebb lesz – nevet.
De ha jön egy új szervezet, amely komolyan felvállalja az egészségügy vagy a civilek képviseletét, akkor visszalépnek?
– Én azt sem bánnám, ha nem szavazna ránk senki. Ha jönnének komoly pártok, akkor hátradőlnénk. Hiszen eddig is elvoltunk.