Sokkoló képek a vörösiszap rombolásáról

Elérte a Rábát a vörösiszap – szennyezés. A devecseriek teljes földcserét követelnek. Továbbra is csak találgatják a szakemberek, hogy ki, vagy mi a felelős a kolontári vörösiszap-tároló gátjának átszakadásáért. Az ilyen építményeket több évtizedre tervezik, a természeti katasztrófát okozó tározó 25 éve készült.

2010. október 7., 07:57

Hajnali három óra körül észlelték a védelemben résztvevők, hogy a folyó vízébe is került már a Marcal által szállított mérgező anyagból. A szakemberek szerint mostanra sikerült annyira oldani a szennyezés lúgosságát, hogy annak pH-értéke 10 alá csökkenjen.

A korábban mondottak szerint ilyen értéknél már elkerülhető, hogy további környezetvédelmi károkat okozzon az anyag. Felére csökkent a kitelepítettek száma a vörösiszappal elöntött területekről, de így is 280 embert érint az intézkedés - nyilatkozta reggel a

KlubrádiónakDobson Tibor kármentesítési szóvivő.

Azt is elmondta, hogy a szakemberek folyamatosan dolgoznak a lúgos folyadékkal szennyeződött Marcal folyónál és gipsszel, folyékony műtrágyával próbálják csökkenteni a kárt. A talajvíz és a felszíni vizek vizsgálata közben eddig nem mutatott problémát Kolontáron.

Devecser: düh és elkeseredés

Teljes földcserét követeltek a vörösiszappal szennyezett területen a devecseri önkormányzat szerda esti lakossági fórumán résztvevő helyi lakosok. A Veszprém megyei város művelődési házában tartott fórumon a vegyi katasztrófa következményeinek felszámolását irányító devecseri és megyei vezetők válaszoltak az egybegyűlt több mint száz helyi lakos kérdéseire. A fórum résztvevői erősen kifogásolták, hogy az iszapömlésért felelős cég képviseletében senki nincs jelen. A felszólalók egyebek mellett követelték, hogy a városban és annak környékén a szennyezett területeken cseréljék ki az iszapos földet - írta az MTI.

A devecseri és megyei vezetők hangsúlyozták: a munka fokozatosan halad előre, elsőként az utcákat és az utcai árkokat tisztítják meg, majd a házak következnek, és csak ezután a földcsere. A termőföld addig használhatatlan, az ivóvízbázist azonban a rendszeresen végzett mérések alapján nem érte károsodás, a csapvíz iható.

Toldi Tamás polgármester kezdeményezésére szavazást is tartottak a résztvevők, arról döntöttek, hogy ezentúl minden este hat órakor tartanak fórumot, amelyen átbeszélik az aktuális fejleményeket.

Mindenki azon dolgozik, hogy minél hamarabb visszatérhessen a város és lakóinak élete a rendes kerékvágásba, és fokozatosan enyhülnek is majd a gondok. Zsédenyi Imre Veszprém megyei főjegyző például ígéretet tett arra: jogsegélyszolgálatot építenek ki Devecserben, hogy legyen hova tanácsért fordulni.

Nő a kolontáriak dühe, el akarják dózeroltatni a fél falut

Ugyancsak lakossági fórumot tartottak este Kolontáron. A fórumon a vörösiszappal elöntött és részben lakhatatlanná vált kolontári településrész eldózerolását követelték a Veszprém megyei település lakosai. A lakosság felháborodva hallgatta a MAL Zrt. műszaki igazgatójának kitérő válaszait.

A lakosok bejelentették: pertársaságot alakítanak a katasztrófát okozó MAL Zrt. ellen, és a kártalanítási eljárás képviseletével egy budapesti ügyvédi irodát bíztak meg. A lakosság felháborodva hallgatta a MAL Zrt. műszaki igazgatójának kitérő válaszait, azokra a kérdésekre, amelyeket nem csak kárt szenvedett emberek, hanem a polgármester is megfogalmazott.

Mivel nem kaptak kielégítő válaszokat a műszaki igazgatótól - aki egy rendőrautóban ülve válaszolt a kérdésekre, amelyet körbe vettek a helyiek - holnapra újabb lakossági fórumot hívtak össze. Erre ismét meghívták a MAL Zrt. vezetését. Kolontáron a polgármester közlése szerint 35 ház vált lakhatatlanná, négy halálos áldozat van a településen. Három embert még keresnek.

Volt kárelhárítási és katasztrófavédelmi terve a MAL Zrt.-nek, de az események villámgyorsan következtek be hétfő délután - mondta Deák József, a cég műszaki igazgatója este a lakossági fórumon - számolt be az MTI.

A műszaki igazgató nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy a cég milyen megoldásokat tud ajánlani a kárt szenvedett lakosok kártalanítására, és arra sem, hogy ki tehető felelőssé a négy halálos áldozatot követelő tragédiáért. "A felelősség kérdését majd a vizsgálatok állapítják meg" - mondta Deák József. Mint hozzátette, "hasonló jellegű eseményt nem várunk, és nem számolunk vele". A lakossági fórumra a helyiek a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. vezetőjét várták, de a cég elnöke a műszaki igazgatót küldte maga helyette.