"Sokezres tömeget" várnak a demonstrációra
Tüntetés lesz Budapesten május 1-jén - Biztos munkahelyeket, tisztes megélhetést, elérhető és működő közszolgáltatásokat követel május 1-jén a közös tüntetést szervező négy szakszervezeti szövetség.
A demonstráció alkalom lesz arra, hogy a szövetségek elmondják kritikájukat a gazdaságpolitikával és az ország irányításával kapcsolatban - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke a konföderációk hétfői sajtótájékoztatóján.
Közölte, az MSZOSZ, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma szerint növekszik a munkavállalók kiszolgáltatottsága, és az érdekképviseletek nem fogadják el az ezt erősítő intézkedéseket.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke hangsúlyozta: a munkavállalóknak számos olyan hátrányt kell elszenvedniük, amely rontja élethelyzetüket, bizonytalanná teszi a munkahelyeket. A szövetség elnöke a többi között a 16 százalékos egykulcsos jövedelemadót, az adójóváírás kivezetését, valamint a társadalombiztosítási járulék emelését említette. Hozzátette: ami a július 1-jétől hatályba lépő munka törvénykönyvében változik, az hátrányos a munkavállalóknak, növeli kiszolgáltatottságukat és csökkenti keresetüket.
Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés elnöke egyebek mellett kitért rá: jelenleg nincs érdekegyeztetés, illetve ami van, azt nem lehet annak nevezni. Az érdekképviseletek szerint ezért szükséges, hogy a munkavállalók minél nagyobb tömegben kifejezzék elégedetlenségüket és megmutassák, hogy képesek közösen fellépni.
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke közölte: a munka törvénykönyve július 1-jétől változik, de a hivatásos szolgálati viszonyban állók már január 1-je, a közszolgálati törvény hatálya alatt állók pedig március 1-je óta lényegesen rosszabb feltételek között dolgoznak, mint korábban.
Többen illegalitásban demonstrálnak
Mint mondta, néhány, a SZEF által képviselt munkaterületről lényegesen kevesebben, illetve csak "illegalitásban" lesznek ott a demonstráción, az új munkajogi szabályok ugyanis lényegében megfosztják ezeket a munkavállalókat a részvétel lehetőségétől.
Varga László kitért arra is: a SZEF több jogszabály kapcsán az Alkotmánybírósághoz, valamint nemzetközi szervezetekhez fordul majd jogorvoslatért, ennek részleteiről később kíván beszélni.
Hangsúlyozottan szakszervezeti rendezvényről van szó, szakszervezeti zászlók alá várják a dolgozókat vidékről is - mondta Pataky Péter.
Kérdésre válaszolva az MSZOSZ elnöke azt mondta: "sokezres tömeget" várnak a demonstrációra. Kijelentette: mindenkit várnak, aki beáll a szakszervezeti zászlók alá, de egyéb zászlókat nem szeretnének látni a rendezvényen.
Azzal kapcsolatban, hogy miért nem lép fel közösen mind a hat szakszervezeti szövetség, Pataky Péter közölte: megkeresték a másik két konföderációt is (Liga Szakszervezetek, Munkástanácsok), de mindkettőtől azt a választ kapták, hogy más módon kívánnak ünnepelni.