Sok a munkabaleset, a kormány a cégekre tolja a felelősséget?

Félő, hogy a munkahelyi balesetek kapcsán minden felelősséget a cégekre hárít a kormány azzal, hogy a munkavédelmi törvény friss módosítása szerint ötven helyett már a húsz alkalmazottat foglalkoztatóknak is munkavédelmi felelőst kell választaniuk – véli a vegyipari szakszervezet elnöke az Mvt. utolsó pillanatban elfogadott változásának gyors értékelését követően. A módosítástól a VDSZ a munkahelyi balesetek látványos és gyors csökkenését reméli.

2016. június 28., 10:23

Jó lesz, ha a munkáltatók is tanulmányozzák majd a munkavédelmi törvény napokban megszavazott és hamarosan hatályba lépő módosításait, mert alapvető változásokat hoz a cégek működésében – hívja fel a figyelmet a változások első, gyors áttekintése után Székely Tamás. A legnagyobb ipari szakszervezet, a vegyipari ágazat (VDSZ) elnöke, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke markáns újításnak tartja, hogy a korábbi ötven helyett már a húsz munkavállalót foglalkoztató cégeknek is törvényi kötelezettségük lesz szakszervezeti munkavédelmi felelőst kijelölni választás útján.

Az érdekvédők jelentős javulást remélnek a módosításoktól, mindenekelőtt a munkahelyi balesetek körében, amelyek számának folyamatos emelkedését mostanra már a hatóságok és a munkáltatók is elismerik. A szakszervezet birtokában van a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkafelügyeleti Főosztályának a legfrissebb jelentése, amelyből kiderül az, amit a VDSZ hosszú ideje hangoztat: egyedül a korábbihoz képest jóval kevesebb munkavédelmi ellenőr elszántságának köszönhető, hogy a rendszer egyáltalán még működik valahogy. A jelentés is alátámasztja, hogy az elenyészően kevés ellenőrzésnek nincs visszatartó ereje, hiszen cégek ezrei működnek úgy, hogy egyszer sem kerülnek a munkavédelmi ellenőrök látókörébe. A jelentésből kiderül, hogy a munkáltatók a jelenlegi rendszert igazságtalannak tartják, ezért a törvényi módosítástól ezen a téren is kedvező változást remélnek.

A VDSZ korábban is többször felvetette, hogy a munkahelyi balesetek csökkentésére a lehető legjobb megoldás lenne, ha a szakszervezetek visszakapnák a munkavédelmi – de nem hatósági – jogkört, mert ez lehet az egyik leghatékonyabb módja a balesetek megelőzésének. Amennyiben ugyanis a helyi tisztségviselők már a veszélyes körülmények megjelenésekor intézkedhetnének annak megszüntetéséről, számos balesetet meg lehetne akadályozni.

A törvény módosítása több szempontból is érdekes lesz – véli az elnök. Számtalan jó változás mellett a kis létszámú vállalkozások munkavédelmi képviselőválasztási kötelezettsége mégis némi kételyt ébreszt. A javaslat utolsó pillanatban történő elfogadása azt sejteti, hogy a kormányzat az egyre romló munkahelyi baleseti statisztikát látva áttolja a felelősséget a munkáltatókra. A szakszervezeteknek nagy lehetőség lehet a képviselők megválasztása a kis cégeknél, de félő, hogy a vállalatok vezetői „jó szokás szerint” egyszerű kijelöléssel oldják meg e törvényi kötelezettséget – vélekedik Székely Tamás, a VDSZ elnöke, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke.