Sértő cinizmussal válaszolt a miniszter az orvosoknak

Cinikus választ kapott a minisztériumtól a hálapénz elutasításáról és az egészségügyben uralkodó elfogadhatatlan körülményekről még karácsony előtt nyílt levelet író orvoscsoport. Ezért ma újabb levélben fordultak Balog Zoltán miniszterhez, emlékeztetve a tárcavezetőt arra, hogy a kórházi fertőtlenítés terén úttörő eredményeket elérő Semmelweis Ignác országában ma már sokszor fertőtlenítőszerre sem telik a kórházaknak.

2016. január 4., 15:34

A hálapénzt elutasító orvoscsoport(1001 orvos hálapénz nélkül) petícióját mostanra több, mint 800 orvos aláírta. A minisztérium államtitkárától a korábbi levelükben azt kérdezték, hogy

  • Meddig tűri a tárca a hálapénz jelenlétét az egészségügyben?
  • Mikor hívnak össze széleskörű szakértői kerekasztalt az egészségügy szereplőivel?
  • Milyen konkrét intézkedéseket hoznak az egészségügyi dolgozók anyagi megbecsüléséért a 2016-os év folyamán?

Mostani, egyenesen a miniszternek címzett levelükben az elégedetlen orvosok így fogalmaznak:

„Semmelweis Ignác a szülő nők biztonságát tiszta kezű orvosokkal szerette volna garantálni. Mint tudjuk, igaza volt, és végül a hátráltató erők ellenére örökre megváltoztatta az egészségügyet, az anyák megmentője lett. 2015-ben Semmelweis Ignác hazájának gyógyítói jutottak a legkevesebb kézfertőtlenítőhöz Európában.”

A csoport korábbi, decemberi levelében a hálapénzzel, az egészségügyi dolgozók fizetésével és a gyógyítás körülményeivel kapcsolatos panaszaikat fogalmazta meg, kiemelve többek között, hogy az összecsukló magyar egészségügyben „a sajtó figyelme és a társadalom döbbenete ellenére a döntéshozók érdemi segítség nélkül hagyják a betegeket és gyógyítóikat.

„Az omló, penészes falak és az ehetetlen étel sajnos csak a díszlet. Az orvos frusztráltságát e körülményeknél jobban indokolja az a tehetetlenség, amit a rendszer hibája miatt meg kell tapasztalnia. Vegyük példának a daganatos betegségek halálozási arányát, melyben Magyarország az OECD tagállamok utolsó helyén áll. Ez azt jelenti, hogy ha valakinél rosszindulatú daganatot diagnosztizálnak, nálunk a legnagyobb az
esélye, hogy belehal. Ez pedig azért van, mert ha az egyén szintjén a jól képzett orvos el is látja a feladatát (felismeri
a bajt), tudása és elkötelezettsége nem tudja ellensúlyozni a
rendszerszintű hiányosságokat. Modern onkoterápiát például lehetetlen folytatni CT és MR készülékek nélkül. Magyarországon ezekből feleannyi (!) jut 100.000 lakosra, mint Szlovákiában vagy Csehországban.”

A hálapénzt el nem fogadó orvosok csoportjához az egészségügyben uralkodó állapotokkal kapcsolatban szintén komoly kritikát megfogalmazó Magyar Rezidens Szövetség is csatlakozott.

Sőt, az 1001 orvos hálapénz nélkül csoportot a magukat az „EMMI mostohagyermekei”-nek nevező szervezetek (Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Autonóm Területi Szakszervezet és a „feketeruhás nővér”, Sándor Mária által képviselt Magyarország a magyar egészségügyért civil társaság) is szeretné bevonni a december 30-án elkezdődött és a közeljövőben folytatandó, a kormánnyal szembeni közös fellépés részleteit kidolgozó egyeztetésekbe.

Hogy ennek részeként sztrájkról is szó lehet-e, egyelőre nem tudni, – nyilatkozta a 168 Óra Online-nak Mendrey László a PDSZ elnöke, részben, mivel az érintett szakmai területek munkabeszüntetését, az ún. elégséges szolgáltatás feltételeit különböző módon szabályozza a törvény.

Ráadásul a PDSZ két éve várja a KLIK válaszát a levelére, melyben arról kértek tájékoztatást, hogy pontosan milyen feltételekkel sztrájkolhatnak törvényesen a KLIK irányítása alatti intézményekben alkalmazott pedagógusok.

Arról egyelőre nincs információ, milyen határidővel és konkrétan milyen választ vár a minisztériumtól az orvoscsoport, és azt sem tudni, hogy milyen lépésre készülnek , ha a tárca érdemben nem reagál a második nyílt levelükre sem. Annyi biztos, hogy a kezdeményezés nem szűkölködik támogatókban: folyamatosan érkeznek a felvételi kérelmek az 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoportba.

A hónapok óta tartó folyamatos tiltakozások felmondások, botrányok után a Magyar Orvosi Kamara – a weboldalán található információk szerint – valamiért továbbra sem látja olyan rossznak a helyzetet , mint a területen dolgozók:

„Valódi áttörést nem hozott az idei év az egészségügyi ágazatban, ám számos téren sikerült régóta szorgalmazott változásokat bevezetni, jelentős kórházi adósságkonszolidáció valósult meg, és a bérek is emelkedtek némileg. ”