Senki nem hisz már Orbánnak

A piaci nyomás enyhülése arra ösztönözheti a magyar kormányt, hogy halogassa az IMF-megállapodás megkötését, ami kockázatos stratégia, tekintve, hogy bármikor rosszabbra fordulhat a globális piacokon a hangulat.

2012. július 18., 12:20

Elemzők egyáltalán nincsenek meggyőződve arról, hogy a magyar fél valóban akarja az egyezményt, inkább megelégszik azzal, hogy a befektetők kedvezően fogadják a folyamatban lévő tárgyalásokat – írja a Wall Street Journal. Mindenesetre a módszernek megvannak az előnyei: a forint stabil az euróval szemben, éspedig a magyar export számára kedvező árfolyamon, a hozam 7 % körül mozog, a kockázati felár pedig a június közepi 555 bázispontról 477-re esett. A jó helyzet megmutatkozik a magyar politikusok retorikájában, lásd Orbán Viktor hétfői beszédét, ám a pozitív piaci viszonyok alighanem elterelték a figyelmüket a lényegről: itt olyan pénzügyi mentőhálóról van szó, amely a keményebb időkre szolgál.

A Commerzbank egyik elemzője úgy látja, ahogy esik a hozam, úgy gyengül az Orbán-kabinet kompromisszumkészsége. Pedig az eurozóna válságának mélyülése, vagy a világgazdaság lelassulása érzékenyen érintené a törékeny és export vezérelte magyar gazdaságot. Miközben a tárgyalások leállításához vezethet a magyar fél vonakodása, hogy áttérjen az általánosan elfogadott gazdaságpolitikai normákra, mint ahogy az is, hogy az IMF várhatóan kiszámíthatóbb, befektető irányvonalat sürget. A Nomura egyik elemzője azt írta, végső soron a piac dönti el, hogy mit fog tenni a magyar vezetés.