Sarkára állt a hadügy és odamondott a kritikus EU-képviselőnek

De Blasio Antonio EP-képviselő 2008. szeptember 10-én a bama.hu és a Pecsiujsag.hu internetes oldalakon megjelent, Dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszternek írt nyílt levelével kapcsolatban a Honvédelmi Minisztérium az alábbi tájékoztatást adja:

2008. szeptember 11., 22:18

A Honvédelmi Minisztérium 2008. szeptember 3-án semmilyen közleményt nem adott ki.

A minisztérium kommunikációs szervezete az Új Dunántúli Napló újságírójának kérésére reagált a képviselő úr Európai Bizottsághoz benyújtott - a Tubesen megépítendő radarállomással kapcsolatos aggályait taglaló - írásbeli kérdéséről szóló közleményére. Ebből a reagálásból idéz részleteket a napilap 2008. szeptember 4-i száma.

A De Blasio Antonio EP-képviselő nyílt levelében megfogalmazottakkal ellentétben a napilapnak megküldött válaszban nem szerepel a valóságot elferdítő, félrevezető vagy személyeskedő állítás. Ugyanez sajnos nem mondható el a képviselő mai, Dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszternek címzett nyílt levele tartalmáról és hangvételéről.

A Honvédelmi Minisztérium Új Dunántúli Naplónak megküldött válaszában észérveket és tényeket sorakoztatott fel, úgy, ahogy azt a tárca eddigi tájékoztató munkája során mindig is tette.

Emlékeztetjük a képviselő urat, hogy tavaly személyesen jelentkezett be és kért tájékoztatást egyebek közt a tervezett radarberuházásról Magyarország brüsszeli NATO-képviseletén. 2007. március 27-én Martinusz Zoltán, Magyarország Brüsszelbe akkreditált NATO-nagykövete személyesen fogadta őt, illetve egy másik magyar EP-képviselőt, ahol a HM beruházásért felelős szakemberei dokumentumokkal alátámasztott, részletes tájékoztatást adtak nekik a tervezett beruházás részleteiről.

De Blasio Antonio megfogalmazásával élve, "a magyar nép érdeke és szolgálata" indokolja azt, hogy a honvédelmi miniszter és a szaktárca mindent elkövet azért, hogy egy korszerű radarrendszer működtetésével garantálja a Magyar Köztársaság légterében zajló polgári és katonai légi forgalom biztonságát.

Ugyancsak a "magyar nép érdeke és szolgálata" indokolja azt, hogy az érvénytelen helyi népszavazáson véleményt nyilvánító 40.000 pécsi polgár ellenérzése mellett a honvédelmi miniszter figyelembe veszi Pécs többi, a beruházást nem ellenző mintegy 120.000 fős lakossága, továbbá a Magyar Köztársaság mintegy 10.000.000 polgára érdekeit is, akik gyakran utaznak repülőgépen, és elvárják, hogy ezt biztonságosan tehessék.

Elvárják továbbá azt is, hogy a Magyar Honvédség garantálja a Magyar Köztársaság légterének szuverenitását, mert ezt egyetlen szomszédos állam sem fogja megtenni helyettünk, sőt, a NATO sem, ugyanis ez nem szövetségi, hanem nemzeti feladat.

Joggal követelik azt is, hogy mindez ne a meglévő, elavulófélben lévő szovjet eredetű radarrendszer - 2012-ig mintegy 20 milliárd forint - többletköltséggel járó javításával, hanem az adófizetők pénzével takarékosan bánva, a rendelkezésre álló NATO-források felhasználásával történjen meg.

Kiadó: Honvédelmi Minisztérium