Rajk: A Fideszt ki kellett volna zárni az Európai Néppártból

A Libération francia baloldali lap cikkében Rajk László úgy fogalmaz: az ellenzék belenyugodott abba, hogy a választások ne legyenek átláthatók és egyenlők. Ehhez szerinte az is kellett, hogy a Fidesz átalakítsa a politika nyelvezetét. Orbán Viktor új, egyszerű, brutális és arrogáns nyelvet fejlesztett ki, amit még az ellenzéki politikusok is utánoznak.

2015. október 20., 14:38

Rajk László úgy véli, hogy ismét a szabadságjogokat kell a magyarországi viták középpontjába állítani. Szerinte változást csak úgy lehet elérni a jelenlegi helyzetben, ha a demokratikus ellenzék erre összpontosít, ám az ehelyett azzal tölti az idejét, hogy technikai kérdések ügyében csatázik a hatalommal. Így például belenyugodott abba, hogy a választások ne legyenek átláthatók és egyenlők.

Ehhez persze az is kellett, hogy a Fidesz átalakítsa a
politika nyelvezetét. Orbán Viktor új, egyszerű, brutális és arrogáns nyelvet fejlesztett ki. A baj az, hogy lassanként mindenki utánozza, még az ellenzéki politikusok is. Márpedig ha
valaki lemond a saját szótáráról, akkor búcsút int a köztársaság alapértékeiről folytatandó vitának. Ez az egyik fő oka annak, hogy Magyarországon eltűnik a demokrácia.

Emellett az is közrejátszott, hogy a polgárok egy részét könnyű meggyőzni a demokrácia nem kielégítő hatékonyságáról és arról, hogy jobb egy tekintélyelvű vezető, aki gyorsan meghozza
a döntéseket.

Mellesleg az oligarchák az agrár-élelmiszeriparban, valamint az építőiparban azonnal felismerték, hogy támogatniuk kell a rendszert, cserében nagy előnyökhöz jutnak mind a közmegrendelések elosztásánál, mind az állami földek privatizálásánál az urambátyám viszonyok uralkodnak.

Az unió mindezt tétlenül nézi, pedig érvényesítenie kellett volna a 7-es paragrafust, a magyar szavazati jog felfüggesztését, továbbá ki kellett volna zárnia az Európai Néppártból a Fideszt.

Mindemellett elszalasztotta, hogy a Tavares-jelentés
ajánlásának megfelelően független bizottságot hozzon létre, amely a demokrácia működését figyelte volna a tagállamokban.
Rajk úgy látja: egyetlen terület maradt, ahol kevésbé látható a tekintélyelvűség, ez pedig a kultúra, amely nem érdekli Orbánt.

Ez a terület hozza majd el a tavaszt. A színházban, a kortárs táncban, a zenében vannak alkotók, friss erők, még ha a viszonyok nehezek is. Az építész-díszlettervező nem ért egyet azzal, hogy egyes nyugati társulatok Orbán Viktor miatt
bojkottálják a magyarországi fesztiválokat, mert ez csak a magyar művészeket sújtja. Inkább meg kellene hívni őket Párizsba, Rómába, Amszterdamba, hiszen ők a demokraták.