PM: Újabb súlyos aggályok Pakssal kapcsolatban
Nem a tényleges erőművet engedélyezik, hanem egy irreális vágyálmot: annyi a pontatlan, megalapozatlan, a valósággal köszönő viszonyban sem lévő információ a paksi bővítés jelenleg is elbírálás alatt álló környezeti hatástanulmányában – állítja Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője, a projekttel kapcsolatban jelenleg is folyamatban lévő három uniós vizsgálat kezdeményezője.
Már az új paksi blokkok megvalósulásának és beüzemelésének az időpontja is hamis a hatástanulmányban – mondta mai sajtótájékoztatóján Jávor Benedek. A politikus szerint az anyag 2025-30-ra teszi ezt, miközben az oroszokkal kötött szerződésben 2025-2026-os időpont szerepel.
Márpedig a négy év különbség nem elhanyagolható jelentőségű, mert ez az időszak, amikor a régi négy és a két új blokk is működni fog, ezzel megduplázva az okozott környezeti terhelést (például a Duna hűtővízként használt vizének a felmelegítése stb.). Vagyis a környezeti hatástanulmány a várt környezetterhelés mértékét manipulálja azzal, hogy nem valós időpontokkal dolgozik.
Még a létesítmény terve sem valós – állítja Jávor –, mert miközben a kiégett fűtőelemek tárolását ott, az erőmű területén tervezik megoldani, az erre szolgáló átmeneti tározó nem szerepel a hatástanulmányban.
Ugyanígy nem képezik részét az anyagnak a benne pedig említett csúcshűtő tervei (amely a Duna hőterhelésének elkerülésére, csökkentésére szolgálna).
Jávor szerint hamisak továbbá a tanulmányban hivatkozott villamosenergia-igényekre vonatkozó adatok, mivel a gazdasági válság előtti helyzetre épülnek, így hamis energiapiaci környezettel kalkulálnak.
Nem valósak a Paks által termelt áram árával kapcsolatos számítások sem, és egyáltalán nem foglalkoznak azzal, hogy milyen energiapiaci árak várhatók az új blokkok üzemelésének idején, s hogy egyáltalán eladható lesz-e majd az ott termelt áram a regionális piacon.
Jávor egyenesen nevetségesnek nevezte a módot, ahogyan a dunai vízhozam becslését végezte a tanulmány, mely nem évtizedes mérésekre alapulva, hanem csupán a 2014-es adatok alapján számolta ki a vízhozamot (apály esetén jóval nagyobb mértékben növeli meg a Duna vizének hőmérsékletét az erőmű a hűtés során). Kérdés az is, hogy ki ellenőrzi majd, hogy az erőműből történő kimenettől kezdődő ötszáz méteres szakaszon megmarad e a víz hőmérséklete az előírt 30°C fok alatt.
A környezeti engedély elbírálását végző illetékes hatóság, a Baranya Megyei Kormányhivatal egyelőre több hiánypótlásra is felszólította a Paksi Atomerőmű Zrt.-t, igaz, a Jávor által említett kérdésekkel kapcsolatban nem tettek fel kérdéseket a projekt kapcsán.
Nagy gond, hogy nincsenek hiteles adatok arról, hogy pontosan mennyiért fog áramot termelni Paks, így a megtérülésre vonatkozó számok is csak becslésnek tekinthetők. Ráadásul az orosz hitel kamatait (2700 milliárd forint) bele sem veszik a megtérülési számításokba. (Majd rendezi azt az államadósság-kezelő az adófizetők pénzéből...)
„Sok elemzés és problémafelvetés hiányzik a hamis adatokat, téves megállapításokat és következtetéseket tartalmazó tanulmányból, mely a még saját maga által felvetett problémákat sem válaszolja meg” – összegezte a PM politikusa kifogásait a hatástanulmány kapcsán. A PM ezért követeli, hogy a hatóság utasítsa Paks II. környezeti engedélykérelmét, és készüljön új, valós alapokon nyugvó hatástanulmány, induljon új engedélyezési eljárás.
„Fejezzék be a sunyi hazudozást Paks II. kapcsán, amit az EU és a magyar választók felé folytatnak, hiszen jogunk van ahhoz, hogy tisztán lássunk Paks ügyében! Ha a kormány döntést hoz, azt tegye valós alapokon!”