Pecina nem tud igazat mondani a Népszabadságról

A Népszabadságot kiadó Mediaworks tulajdonosa, Heinrich Pecina az osztrák Profilnak adott interjút.

2016. október 17., 14:31

Megbocsáthatatlan hiba, hogy a magyarországi menedzsment rosszul kommunikált, és alábecsülte az ellenséges reakciókat – mondta Heinrich Pecina osztrák üzletember, a felfüggesztett Népszabadságot is kiadó Mediaworks tulajdonosának, a Vienna Capital Partnersnek (VCP) a vezetője a Profil című osztrák gazdasági hetilap hétfői nyomtatott kiadásában megjelent interjúban. 

Hangsúlyozta: mivel a korábbi egyeztetések meghiúsultak, a helyi vezetésnek pár napra be kellett zárnia a lapot, hogy az alkalmazottakat tárgyalóasztalhoz ültesse. Az újságot újra akarták indítani a szerkesztőség bevonásával, azonban a lap munkatársai "inkább a fizetésük, mintsem az újság jövője miatt aggódtak" – idézi az MTI  az interjút.

Heinrich Pecina a vádlottak padján (jobb szélen) Forrás: Kleine Zeitung Heinrich Pecina a vádlottak padján (jobb szélen) Forrás: Kleine Zeitung

Ebből egyetlen szó sem igaz, a lap puccszerű, a munkatársakat súlyosan megalázó bezárása után a Mediaworks menedzsmentjéből senki nem tárgyalt érdemben a szerkesztőség küldöttségével. Pedig a szerkesztőségnek egyetlen feltétele volt minden továbbit illetően, hogy elkészítsék a hétfői lapszámot, illetve oldják fel az online felület korlátozását. A tárgyalások elmaradásának persze az is oka volt, hogy egy hét alatt hirtelen két vezérigazgató is felállt a Mediaworksnél és voltak olyan pillanatok, amikor egyetlen tárgyalóképes vezetőt sem lehetett találni a cég környékén. Maga a tulajdonos pedig éppen bíróság előtt állt Ausztriában, ezért nem tudott tárgyalni. Igaz, amikor a szerkesztőség küldöttsége felkereste, akkor meg nem volt hajlandó fogadni őket.

Pecina az interjúban felidézte, hogy 2014-ben a Ringier és az Axel Springer kelet-európai tevékenységének összevonását követően a piaci felügyelet szerint túl nagy lett volna ezek magyarországi piaci részesedése, így régi üzleti partnerként őt kérték meg a portfólió egy részének átvételére. Ennek feltétele volt, hogy a csomagban lévő regionális lapok és országos média mellett az 1956-ban az MSZMP által alapított, majd a rendszerváltozás után az utódpárt MSZP által tovább irányított "kényes" lapot, a Népszabadságot is átvegye.

Kifogásolta, hogy a Népszabadság meg akarta tartani a korábbi privilégiumokat, például azt, hogy írhassanak a lapba a szocialista párt régi, kiérdemesült funkcionáriusai, akiket azután mint szerzőket fizettek ki. (Aki olvasta a Népszabadságot, pontosan tudja, hogy ebből mennyi igaz.)

Elmondta: úgy képzelte, hogy fel lehet fejleszteni a lapot, mert becslései szerint a magyar lakosság 40-50 százaléka kormánykritikus, „az öreg posztkommunistáktól a fiatal baloldali liberálisokig", akiket „az Orbán elleni gyűlölet tart össze". Őket kellett volna a lapnak megszólítania, de várakozásai nem teljesültek. Elmondása szerint az újságíróknak szabad kezet adott, csupán az volt a kérése, hogy olyan témákról írjanak, amelyek érdeklik az embereket. (Ezek szerint a lap nem volt elég rendszerkritikus?)

Az osztrák üzletember szerint a történteknek csak gazdasági okai vannak, az elmúlt években a lap működési vesztesége egymillió euró volt évente. (Kivéve mondjuk 2015-ban, amikor a lap 163 millió forintos üzemi eredménnyel zárt. Plusz 163 millióval.) Mint fogalmazott: boldog lenne, ha valaki levenné róla a Népszabadság „koloncát", azonban nincs senki, aki ezt megtenné. Heinrich Pecina 2015-ben a lapot rendkívül jutányosan a szocialista pártnak akarta eladni, de a pártnak, mint fogalmazott, „nem volt bátorsága", hogy átvegye az újságot. (Épp fordítva történt: a Mediaworks 2015-ben vette meg a Szabad Sajtó Alapítvány  27,65 százalékos részesedését. Amikor pedig a szerkesztőség tulajdonolta 0,12 százaléknyi részvényt az eladási szándék hiányában nem tudta megszerezni, a céget kiürítette, a lap kiadói jogait és munkatársait a száz százalékig saját tulajdonú cégébe szervezte át egy bonyolult és költséges eszközátruházással. Ezek után adta volna ingyen oda a Népszabadságot? Ha igen, értelmezhető-e bármely döntése üzleti alapon – tette fel a kérdést a szerkesztőség a Facebookon.)

A Mediaworks sikertörténet – jelentette ki Pecina. Elmondása szerint már régóta több ajánlat érkezett be hozzá, kormányközeli és ellenzéki oldalról egyaránt. A történtek után még inkább megnőtt az érdeklődés a cég iránt, de neki elege lett belőle mára, így megfontolja, hogy az egész Mediaworksből kivonul.

Arról is beszélt, hogy felbosszantotta Martin Schulznak, az Európai Parlament elnökének kiállása a Népszabadság mellett. A politikus Twitter-bejegyzésében magyarul fejezte ki szolidaritását. Heinrich Pecina szerint az elnök a "mi pénzünkből él", nem vállalkozó, így nem kell törődnie azzal, hogy munkahelyeket biztosítson.

A Népszabadság szerkesztősége egyébként a Facebookon közölte: mivel Pecina állításai félrevezetőek és hamisak, cáfolatukat eljuttatták a Profilhoz, és kérték a közzétételét.