„Parázslik a düh” – Orbánék próbálják leszerelni a tiltakozást
A Washington Post a miskolci tüntetés kapcsán idézi a PDSZ elnökét, aki szerint a magyar oktatási rendszerben 2010 óta száz évvel állították vissza az órákat. A hatalom lázasan igyekszik leszerelni a tiltakozást, nehogy az tovaterjedjen – olvasható a lapban.
Mendrey László hozzátette, hogy a mostani állapotok az ország jövőjét tükrözik. A felvonulók más városokban is a tiltakoztak a tanítás központosítása, az egyre nagyobb túlterheltség ellen, ideértve, hogy a száraz ismeretek sulykolása helyett tanulni kellene megtanítani a gyerekeket. Az elégedetlenség láttán a hatóságok azt ígérik, hogy mérséklik az adminisztratív kötelezettségeket és hogy párbeszédet kezdenek a másik oldallal. Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója úgy látja, hogy a hatalom lázasan igyekszik leszerelni a tiltakozást, nehogy az tovaterjedjen. A nagy kérdés az, hogy mekkora demonstráció lesz a jövő szombaton Budapesten. A tudósítás megjegyzi, hogy az ellenzék töredezett, nincs erős, karizmatikus vezetője, és emiatt elképzelhető, hogy a mostani megmozdulások nem jelentenek komoly veszélyt a hatalom számára.
A tanárok megkezdték a tiltakozást az iskolarendszer Orbán Viktor-féle átalakítása ellen, mivel a központosítás és a példátlan forráskivonás feldühítette a szakmát, miközben az iskolák alapvető eszközök nélkül maradtak, ideértve még a krétát is – írja a Bloomberg. A résztvevők tizenegy településen követelték, hogy adják vissza a pedagógusok, az iskolák és az önkormányzatok autonómiáját, a pénzügyektől kezdve a tantervig. A jelentés kitér arra, hogy a Fidesz támogatottsága ugyan nagy, ám a megmozdulások tanúsítják, hogy parázslik a düh a kormány több intézkedése miatt. Egy belső vizsgálat meg is erősítette, hogy jogosak a tanárok panaszai. Az OECD egyik tanulmánya azt állapította meg, hogy 2008–12 között 20 százalékkal csökkent az oktatásra szánt összeg, amire sehol másutt nincs példa a legfejlettebb államokban. Sőt a lengyelek, a szlovákok és a csehek közben növelték az ágazatnak nyújtott támogatást.
A Wall Street Journal szintén úgy értékeli, hogy hiába mutatnak ki jelentős Fidesz-fölényt a közvélemény-kutatások, a társadalmi feszültségekről tanúskodnak a tegnapi megmozdulások, amelyeket azért hirdettek meg, mert a kormány keményen kézben tartja az oktatást. Az egyik budapesti részvevő, egy négygyerekes édesapa úgy fogalmazott, hogy ez egy etatista bagázs, amely azt gondolja, hogy túl kell szabályoznia az élet minden területét.
(Szelestey Lajos / Klubrádió)