„Osztrák-magyar energiamonarchia”
Brüsszelben Orbán Viktor magyar miniszterelnök védelmébe vette a Déli Áramlat gázvezeték megépítését. A magyar kormányfő visszautasította a Magyarország által szorgalmazott gázvezeték miatti EU-s bírálatot. Ausztria is részt vesz ebben a projektben: „Éljen az osztrák-magyar energiamonarchia” – mondta Orbán a bajor miniszterelnökkel, Horst Seehoferrel közös müncheni fellépésén- írja a bécsi Kurier.
A brüsszeli EU-bizottság kedden felszólította a magyar hatóságokat, hogy tisztázzák álláspontjukat a tervezett gázvezeték gyorsított megépítéséről. Ez a vezeték Oroszországból a Fekete tenger fenekén szállítaná a gázt a Balkánon át Olaszországig egészen Ausztriáig. A Magyar Országgyűlés hétfőn olyan törvényt fogadott el, amely a gázvezeték építésével összefüggésben megkerüli az EU-s eljárást. A kormányzó Fidesz szavazataival elfogadott törvény kimondja, hogy a megfelelő működési engedélyekkel nem rendelkező cégek is építhetnek gázvezetéket.
Ezt láthatóan arra a magyar-orosz projektvállalatra szabták, amely a Déli Áramlat magyarországi szakaszát építené meg, és amelyet a Gazprom orosz gázkonszern felügyel majd. Gerhard Roiss ÖMV-főnök és Alekszej Miller Gazprom-főnök júniusban Bécsben szerződésben rögzítették a Déli Áramlat rövid ausztriai szakaszának építését.
Szoros együttműködés
A Déli Áramlattal Moszkva meg akarja kerülni Ukrajnát, ahol támogatja a szeparatista törekvéseket. Az EU-bizottság többek közt azt kifogásolja, hogy a Gazprom szállítaná a gázt, és egyben ő üzemeltetné a vezetéket is. Az utóbbi időben Orbán, Magyarország kormányfője, közelebb került Oroszországhoz, és több alkalommal is konfliktusba került az EU-val, például a sokat bírált médiatörvény kapcsán, amelyet az EU nyomására ismét megváltoztattak.
Münchenben Orbán teljes összhangot mutatott Seehoferrel. Elhangzott, hogy a jövőben Bajorországnak és Magyarországnak még szorosabban együtt kellene működnie. Mindkét politikus utalt a közösen kiérlelt érdekekre és követelésekre: például arra, hogy az Európai Unióban nagyobb befolyást kapjanak az országok és a régiók. „A bajorországi látogatásnak az adja a különlegességét, hogy Európában ez az a hely, ahol megértenek bennünket” – mondta Orbán.
Mindkét politikus méltatta, hogy a Bayern Landesbank eladta a magyar államnak az MKB-t. „Az eladást a magyar államnak mindkét oldalon megelégedéssel vették tudomásul” – mondta Seehofer. Orbán is hasonlóan nyilatkozott.
Fordította: dr. Gonda László