Az oroszok is akarták Paks2 egyik gigatenderét, de a Roszatom végül kiszorult belőle

2019. szeptember 5., 10:24

Szerző:

Jelenleg is folyamatban van az a paksi bővítéssel összefüggő tender, amely a projekt kezdete óta éles konfliktust okozott a megrendelő magyar fél és a bővítést végző oroszok között – írja a Direkt36 a 444-en megjelent cikkében.

Az úgynevezett irányítástechnikáról van szó, amely a blokkok biztonságos működését felügyeli, gyakorlatilag az atomerőmű idegrendszereként funkcionál. Süli János paksi bővítésért felelős miniszter július közepén, még az ajánlatok benyújtása előtt azt mondta egy interjúban, hogy arra számít, hogy az irányítástechnika beszállításával nyugati vállalatot bíz majd meg a Roszatom. A Direkt36 információi szerint a munkát a projekt kezdete óta maguknak akarták az oroszok. Ez éles konfliktust okozott a felek között.

A magyar kormányt több szempont is motiválta. Egyrészt Paks I felújítása során a magyar mérnökök jó tapasztalatokat szereztek a nyugati rendszerek terén. Az 1990-es években kezdték el a régi paksi blokkok irányítástechnikájának felújítását, a munkát a német és francia cégek annak ellenére zökkenőmentesen végezték, hogy a régi blokkok orosz technológiával épültek. Fontos szempont volt az is, hogy a magyar fél kiberbiztonsági okok miatt úgy gondolta, hogy egy nyugati beszállító jobban tudná garantálni idegen informatikai behatolások elleni védelmet.

A Paksi Atomerőmű A Paksi Atomerőmű négyes reaktorának vezérlőterme
Fotó: Sóki Tamás

A tenderre július végén három konzorcium jelentkezett, ezek között azonban nem volt ott a Roszatom saját irányítástechnikát gyártó cége. Ráadásul a versenyből augusztus végén kizárták azt a konzorciumot is, amelynek egy orosz tulajdonú cég is tagja volt. A brit Rolls-Royce a cseh Skoda JS nevű céggel közösen pályázott, utóbbi tulajdonosa pedig a Gazprom orosz állami vállalat egyik leánycége. A Skoda JS több atomerőmű-beruházásnál is a Roszatom beszállítója.

Jelenleg így a két másik jelentkező maradt versenyben. Az egyik a francia Framatome és a német Siemens alkotta csoport. Ez a két cég szállította a jelenlegi paksi blokkokhoz az irányítástechnika egy részét. Szintén versenyben van a dél-korai konzorcium, amelynek egyik tagja az atomerőműveket is építő koreai KEPCO leányvállalata. A pályázatok árajánlatokat egyelőre nem tartalmaznak.