Orbánék berobbantak? – Tóth Károly: A Fideszt csak a múltban lehet legyőzni
– Azt mondta korábban, hogy az olajügyek miatt elítéltek takarítónőt, sofőrt, benzinkutast, csupa kishalat. Jó lett volna, nyilatkozta, ha kiderül, kik Magyarországon a Jockey Ewingok. Hát ez most megtörtént, börtönben vannak a nagyhalak is. Örülhet, elérkeztünk a kilencvenes évek ügyeinek fináléjához.
– Itt még nem tartunk. Aki figyeli Pintér Sándor belügyminiszter és a Polt Péter vezette ügyészség munkáját, egy közös elemet észrevehet: ez a differenciált bűnüldözés. E hatósági gyakorlat az olajszőkítés idején alakult ki. Valamelyik csoporttal hallgatólagos együttműködésben felszámoltak egy másik csapatot, majd a szövetségesükre is lecsaptak. Voltak emberek, akik rendszeres kapcsolatot tarthattak rendőri vezetőkkel, másoknak ez nem volt megengedett. Hogy ez miért alakult így, azt a mai napig nem tárta fel senki. Közben azonban eltorzult ez a gyakorlat is, és lettek sérthetetlen emberek, akik mindent megengedhetnek maguknak. Ez már új típusú differenciált bűnüldözés.
– A történeteket kivizsgálták, igaz, még tart néhány bírósági per. Portik Tamás ül, Tanyi György ügyében júniusban születik ítélet. Vagy ez is csak látszat?
– Nem látszat. Csak az a kérdés, hogy ők a végrehajtók vagy a végső haszonélvezők. Közben az egyik meghatározó szereplő, Radnai László aktív tanú lett.
– Ez igaz, még a Tanyi-ügyben is vallomást tett.
– Igen, de ez nem fontos.
– Ön szerint miért 18 évvel a bűncselekmények elkövetése után kerülnek a maffiaügyek bírói szakba? Sok történetet a kilencvenes években ejtett a rendőrség. Az egyik csoport most számol le a másikkal?
– Nem egészen. Ezt neveztem differenciált bűnüldözésnek.
– A bombagyárosként elhíresült Dietmar Clodo nemrégiben megismételte egy német újságírónak azt a korábbi nyilatkozatát, amely szerint az orosz maffia magyarországi helytartójaként ismert Szemjon Mogiljevics megbízásából annak idején pénzt adott volna át Pintér Sándornak és Orbán Viktornak is. A belügyminiszter sértőnek nevezte a felvetést. Azt is mondta, lényegében az ő irányítása alatt fogták el a férfit. A nemzetbiztonsági bizottság ülésein kaptak információt az állítólagos találkozóról, pénzátadásról?
– Pénzről nem, de találkozókról igen.
– Pintér tagadta, hogy összefutott volna Clodóval.
– Pedig erről videofelvétel is volt a birtokunkban.
– Ez titkosszolgálati felvétel volt?
– Nem. Néha kaptunk dokumentumokat, felvételeket. Elhívtuk a belügyminisztert, megkérdeztük, találkozott-e a férfival, ő azt állította, nem. Miután megmutattuk neki a felvételt, azt mondta: ja, ha ez a Clodo, akkor igen, találkoztunk.
Tóth Károly
66 éves, végzettsége szerint matematika–fizika szakos tanár.Békés megyei politikus, a nemzetbiztonsági ügyek szakértője, négy cikluson át szocialista országgyűlési képviselő. Szinte valamennyi parlamenti vizsgálóbizottság (olajügyek, Együtt Egymásért, Egy-másért Alapítvány, brókerbotrány, ügynökügy) tagja. A nemzetbiztonsági bizottság tagja, később alelnöke.
2008-ban jelentette be, hogy a következő választáson nem indul, kiszáll a politikából. Nyugdíjas, ma hobbijának, a galambtenyésztésnek él.
– És az állítólagos vesztegetéssel mi a helyzet?
– Annak idején egyik képviselőtársamnak is mondtam, ne állítson olyat, hogy Pintér Sándor pénzt vett át valakitől.
– Az olajügyek elhíresült tanúja, Nógrádi Zsolt is ezt mondta.
– És más is ezzel jött, el is bukták a pereket. Nekem hihetetlen jó véleményem van Pintér Sándorról…
– Most ironizál?
– Pintér vérprofi rendőr, szakember és vállalkozó, akiről soha nem hiszem el, hogy Nógrádi Zsolthoz vagy Clodóhoz szaladgálna tízmillió forintért. Nem dicsérni akarom Pintért, csak arra utalok, alaptalan ellene a vád. Ahogy az is komolytalan, hogy Orbán Viktor kapott volna pénzt. A Fidesz több szakaszban és csatornán gazdagodott, de meggyőződésem szerint vezetőik soha nem vettek át személyesen pénzt.
– Korábban azt mondta Pintérről, hogy „nagyon tudatosan építhet arra az információhalmazra és -hálózatra, amelyhez volt kollégái újra és újra hozzásegítik. De azzal, amire ezt a tudásanyagot felhasználhatja, mélyen nem értek egyet.”
– Ha valaki tudja, hogy Magyarországon kik voltak az olajozás haszonélvezői, a rendőrség rendszerváltozás előtti kapcsolatai, mi történt a kilencvenes évek robbantássorozata idején vagy mi van a mai gazdasági visszaélések hátterében, az Pintér Sándor.
– Hihetőnek tartja azt a sztorit, hogy a titkosszolgálati kapcsolatokkal is rendelkező Jakubinyi Róbert ügyvédjén keresztül arra próbálta rávenni Tanyit, hogy szökjön külföldre, és vigyen ki Pintér Sándorra vonatkozó terhelő iratokat?
– Beszélt már titkosszolgálati emberekkel?
– Előfordult már.
– Ez ugyanis egy kulturált titkosszolgálati üzenet. Azt tudatja, Jakubinyi megbízói tisztában vannak azzal, hogy Tanyi régi kapcsolatai gyenge szemek a hatalmi rendszert összetartó hálóban.
– Ma többen állítják – köztük Gyurcsány Ferenc is –, hogy Orbán Viktor zsarolható, és Putyin Oroszországa zsarolja is.
– Ha tisztességes vizsgálattal nem tárjuk fel a múltat, akkor csak vagdalkozunk.
– Volt adatuk arra, hogy vannak az oroszok birtokában magyar vezetőkről szóló információk, amelyek az illető befolyásolásra alkalmasak lehetnek?
– Emlékszem, magának is az egyik rögeszméje volt a titkosszolgálati adatok nyilvánossága. Bezzeg a németek, mondogatták folyton, ők nyilvánosságra hozták az iratokat. Pedig a nagyhatalmak – amerikaiak, nyugatnémetek és oroszok egyaránt – kiválogatták a nekik fontos iratokat, és csak a maradékot hagyták meg a nyilvánosságnak. Ez lenne a jó német példa? Tényleg azt hiszik, hogy az oroszok úgy hagyták el Magyarországot, hogy semmi információt nem vittek magukkal? Annak idején Stefán Gézának, a Katonai Biztonsági Szolgálat főigazgatójának meg is mondtam: Géza, amíg te élsz, hivatalban maradsz. Így is történt. Megfelelő információval kell rendelkezni, ez a hosszú élet titka.
– Kódolt mondatok ezek, lefordítom: arra a Simicska-vádra utal, miszerint Orbánt katonaként beszervezték.
– Géza csak azt tudhatta, kiket szerveztek be, milyen papírok vannak meg a szolgálatnál.
– Most nem mondott ellent.
– Dehogynem. Géza azt nem tudhatta, milyen irat van az oroszok kezében. És ha véletlenül az oroszok tudják, mi volt a ’97-es robbantássorozat hátterében? Mi van akkor, ha feltűnt nekik, hogy Magyarországon bizonyos csoportok kezdenek éhesek lenni? Idehaza már a harmadik burzsoáziát próbáljuk létrehozni. Az elsőt Antall József idején próbálták felépíteni, összemosódtak benne a régi rendszer és az új képviselői. Aztán új réteget épített a Fidesz, besegített neki az MSZP is. És 25 év alatt most építjük a harmadik burzsoáziát. Ez rettenetesen sok pénzbe kerül. Elképzelhetetlen, hogy az oroszoknak is megvannak azok az információik, amelyekről a hazai ügyészség is tud?
– A szocialista kormányok idején figyeltek meg fideszes politikusokat? Valóban létezett az Ovi- és a Bajusz- (Orbán- és Kövér-) akta? Megszerezhették Orbán Ráhel telefonszámát, ahogy a kormánypárti sajtó írja?
– A titkosszolgálatok nem lehetnek olyan amatőrök, hogy direkt politikusokra, képviselőkre utazzanak. Ha mégis történt ilyen, arról be kellett számolni a nemzetbiztonsági bizottságnál.
– És beszámoltak?
– Amíg én ott voltam, nem. De ettől függetlenül nem lehetetlen, hogy miközben valamelyik célpontjuk kapcsolatba lépett képviselőkkel, megtudtak valamit a politikusokról is. Nem vagyok biztos abban, hogy hasonló okból rólam nincsenek információk a szolgálatnál.
Fotó: Bazánth Ivola
– Mi készül, miért szajkózza a kormánypárti média, hogy a gyurcsányista titkosszolgálati körök kormánytagokat akarnak külföldön lejáratni?
– Azt mérték fel, hogy a Fideszt összetartó háló bármikor kilyukadhat, nyilvánosságra kerülhetnek információk. Erre egyetlen megoldás van: kommunista, liberális, gyurcsányista összeesküvést kell emlegetni, amivel tompítani lehet az esetleges ütés erejét. A hálóban ugyanis vannak sérülékeny pontok, nem lehet tudni, mikor kezd el valaki beszélni. Mikor szólal meg Simicska Lajos vagy az az olajos maffiózó, aki azért ül most börtönben, hogy a másik szabad lehessen? Még nem jöttek rá az ellenzéki pártok arra, hogy a Fideszt csak a múltban lehet legyőzni.
– Ezt hogy érti?
– Addig nem lehet őket legyőzni, amíg az ellenzék nem ismeri fel azokat a szálakat, amelyek összetartják ezt a hatalmat. A mostani kormánypártot nem a jelene tartja egyben, hanem a múltja. Nem az a lényeg, hogy ki üzletel, hiszen a gazdasági körüket lassan lecserélték. A ’94-es választás után rájött a Fidesz, hogy az igazmondó, elvszerű, liberális, fiatalos politikával csupán hét százalékot lehet elérni. Ekkor úgy döntöttek, minden megoldás szabad. Elindult hát egy villámgyors gazdasági építkezés, hogy a pártot működtetni lehessen. Emellett 1997 nyarán megkezdődött az a robbantássorozat, amelynek során személyi sérülés nem történt, de az esetek a társadalmi nyugalom megzavarására alkalmasak voltak. Ezt nagyon jól használta ki a Fidesz. Horn Gyula szocialista kormányfő, ahelyett hogy kivizsgálta volna, mi történt, azt mondta, ez minden, csak nem közbiztonság. Szerintem akkor lehet legyőzni a Fideszt, ha végre valaki nyilvánosságra hozza a robbantások valódi hátterét, szervezőjét. Évekig biztattam az MSZP-s kormányt, hogy ezt megtegye. Nem tudom, miért nem sikerült.
– A maffialeszámolások, a robbantások és a Fidesz között lehet kapocs?
– Azt feltételezem, ha mélyre ható vizsgálatot végezne valaki, találna összefüggéseket. Az biztos, hogy a Fidesz a robbantássorozat után sokkal jobb pozícióba került. A parlamentben megkérdeztem Pintér Sándort, miként robbanhatott be a Fidesz a hatalomba. Nagyon mérges volt rám. Viszontválaszomban elmondtam, félreértett, én csak arról beszélek, hogy januárban csupán hét-nyolc százalékon állt a Fidesz, most meg nyert a választásokon. Mi ez, ha nem robbanásszerű változás?
– Ügyes. Amikor önök voltak hatalmon, miért nem indítottak vizsgálatokat?
– Ahogy mondtam, évekig biztattam a társaimat, hogy ezt megtegyük. Egy normális hatalom úgy védi meg a demokráciát, hogy nyilvánosságra hozza a visszásságokat, és aki méltatlanná válik, azt kizárja. Ha képviselőként valaki azt állítja, hogy évi hárommilliónál többet takarított meg, másnap fel kell menteni, mert hazudik. Ötmilliós éves fizetésből ez ugyanis nem megy. Nem léptünk, úgy gondoltuk, ha ezt megtesszük, rossz kép alakul ki rólunk. Közben az olajozástól a korrupciós ügyekig a szocialisták és a fideszesek egyaránt lejáratták a demokráciát. Ezért nehéz ma mozgósítani a parlamentarizmus védelmében.
– Mi jöhet ezután? Mindenki megy a levesbe?
– Lehet azt mondani, hogy majd mi – értse ez alatt akármelyik formációt – rendet rakunk, de persze hatalmon nem teszünk semmit, kivárjuk, amíg kihal az a generáció, amelynek van még emléke a homályos időkről. De van másik megoldás. A magyar társadalom megérdemelné, hogy egyszer valaki alaposan kivizsgáljon mindent: bemutassa az olajügyek, a rendszerváltáskori egzisztenciahitelek, a szocialista és fideszes kormányok haszonélvezőit. Higgye el, kiderülne, hogy csak néhány száz emberről van szó, akik miatt a demokrácia, a politika megítélése ennyire mélyre süllyedt. Nem érdemelne meg az ország egy ilyen áldozatot?