Orbán Viktor: Brüsszelnek meg kell térítenie a kerítés költségeinek legalább a felét

A miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a Karmelita kolostorban.

2021. december 21., 10:23

Szerző:

„A gazdaság újraindítását nem segélyekre, hanem beruházások támogatására alapoztuk” – közölte Orbán Viktor a keddi nemzetközi sajtótájékoztatóján, az év utolsó kormányinfóján.

1700 milliárd forintot fordítottunk beruházásokra, 1435 beruházásnak adtunk támogatást. A foglalkoztatás elérte a válság előtti szintet, a munkanélküliség 3,9 százalék, miközben az EU-átlag ennek duplája – összegezte a kormányfő.

Az idei év a gazdaság újraindításáról és a járvány elleni küzdelemről szólt

– mondta a miniszterelnök. Hozzátette, hogy együtt éreznek azokkal, akik elvesztették szerettüket vagy most betegeskednek.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy

9 és félmillió adag omikron elleni Pfizer-vakcinát rendelt a kormány, amely 2022-2023 folyamán fog megérkezni Magyarországra.

Jelenleg 2,4 millió Pfizer-vakcina áll rendelkezésre az országban, amiből kétmillió a gyermekek beoltására van.

A miniszterelnök kiemelte, hogy 2022-ben fontos lesz a gyermekvédelmi népszavazás, mivel a kormány szerint a szülő kizárólagos joga a gyermekek szexuális nevelése, „de a világdivat nem ez”. 

A kormányfő szerint az uniós vitákat és az energiaválságot ismerve jövőre az Európai Unióban is hivatalos állásponttá fog válni az, hogy nukleáris energia nélkül nem lehet a klímaváltozás ellen harcolni.

Az EU-ban ismét fellángolt a migráció kérdéséről való vita a belaruszi válság miatt, de Magyarország álláspontja változatlan. Mi azt gondoljuk, hogy a célországok jogrendje alapján kell lefolytatni a migrációs válság kezelését, de mindenképpen a Schengeni-határon kívül. 

„Akik védik Európa határait, azoknak ez pénzügyi terhet is jelent, ezt az uniónak egészében vagy részben át kell vállalnia. Brüsszelnek meg kell térítenie a kerítés költségeinek – magyar vélemény szerint –, legalább a felét, és a fenntartás költségeinek a felét is” 

– közölte.

Az ATV kérdésére a kormányfő megerősítette, hogy

Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter lehet a Fidesz államfőjelöltje.

A Fudan-üggyel kapcsolatban elmondta, hogy csak a választás után lehet népszavazást indítani alkotmányjogi okokból.

A Financial Times az ukrán kérdésről kérdezte a miniszterelnököt, aki elmondta, hogy „Ameddig lehet, megyünk a lengyelekkel, de tartjuk magunkat a mérsékeltebb összeeurópai állásponthoz is. Alkalmazkodunk és szövetségeseket keresünk.” Hozzáfűzte, hogy a magyar kormány igyekszik leválasztani az oroszokkal való kapcsolatát az Ukrajnával valótól.

„Jogunk van észszerű kapcsolatra törekedni az oroszokkal”

– közölte Orbán Viktor. 

A Kínából beszerzett, sokszor használhatatlannak bizonyuló lélegeztetőgépek esetét azzal magyarázta a kormányfő, hogy a járvány okozta válsághelyzet miatt a legrosszabb forgatókönyvre kellett felkészülni, ezért azt az utasítást adta ki, hogy ha a szakértők 8-9 ezer készüléket tartanak szükségesnek, akkor a biztonság kedvéért szerezzen be a kormány 15-16 ezret.

A Pegasus-botrányról elmondta, hogy minden ilyen ügyről a belügyminiszter dönt, akitől ő azt kérte, hogy minden olyan eszközzel rendelkezzen Magyarország,  amivel más európai országok is rendelkeznek. Hozzátette: fontos, hogy minden a hatályos jogszabályoknak megfelelően történjen.

A Liszt Ferenc repülőtér vásárlási kísérleteiről közölte, hogy a magyar állam pénzügyi biztonsága miatt nem tudja az eredeti ütemterv szerint visszavásárolni a repteret.

Arra a kérdésre, hogy mit gondol arról, hogy az ellenzék kétharmados többség nélkül is alkotmányozna, azt válaszolta:

„Visszaadom a diplomámat, komolyan, ha ebből valami lesz.”

A miniszterelnök állítása szerint az elmúlt időszakban nem járt édesapja hatvanpusztai birtokán, ahol hatezer négyzetméteren épül a majorsága, de azt ajánlja a sajtónak, „forduljanak a tulajdonoshoz”, Orbán Győzőhöz a projekttel kapcsolatban.

(Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatót tart a Karmelita kolostorban Budapesten 2021. 12. 21-én. Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu)