Orbán vejének mindent szabad volt, a cége úgy nyert Lázár városában, hogy ki kellett volna zárni a pályázatból

2018. március 2., 21:15

Szerző:

Súlyos számszaki hibát vétett a Tiborcz István résztulajdonában álló, akkor még ŰES Holing néven ismert cég a közvilágítás korszerűsítésére beadott 2010-es pályázatában – derül ki a Népszava cikkéből. A lap a Közbeszerzési Döntőbizottsági határozata nyomán azt írja, hogy a cég véletlenül két eltérő árajánlatot tüntetett fel, alapajánlata tízmillió forinttal nagyobb összeg, 577 millió forint szerepelt annál, amit az ajánlati dokumentáció részletes megtérülési számításaiban feltüntetett. Közbeszerzések esetében – hívja fel a figyelmet a Népszava –  az ajánlatban eltérő árak feltüntetése igen súlyos, kizáró hibának minősül, ám a bizottsági határozatban nincs nyoma, hogy ez zavarta volna az hatóságot, vagy az ajánlatkérőt az akkor még városi polgármester Lázár János vezette hódmezővásárhelyi önkormányzatot. Az ES Holding győzelme már csak azért is visszatetsző, mert két versenytársának az ajánlatát formai kifogások miatt utasították el.

Fotó: Orbán Viktor/Facebook

Hódmezővásárhelynek azért van jelentősége az ügyben, mert ez volt az első megbízás, amelyet az akkor még ES Holding néven ismert Elios 2010-ben bármiféle tapasztalat nélkül elnyert Lázár János jelenlegi kancelláriaminiszter, a Fidesz városi országgyűlési képviselő-jelöltje még 2010-ben városi polgármester égisze alatt. Erre a pályázatra kiemelt figyelmet fordított az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is, amikor vizsgálatot indított az EU-s támogatással megvalósított projektjei miatt. Az Elios 35 várost magában foglaló sikersorozatában 17 pályázat kelt gyanút. Az érintettek szervezett csalási mechanizmust építettek ki, ami történt, kimerítheti a szervezett bűnözés fogalmát is – állítja az OLAF. 

  • Az ES Holding úgy futott be nyertesként a pályázaton, hogy a 2008-as évet bevétel nélkül zárta, 2009-ben pedig mindössze 9 millió forintos forgalma volt úgy, hogy korábban semmilyen referenciával nem rendelkezett a közvilágítás terén.
  • Bár a a szabad verseny elve tiltja, hogy egy korábbi versenytárs alvállalkozói szerepet kapjon egy pályázat nyertese mellett, a Tungsram-Schréder Zrt. 2011-ben 341 millió forintos szerződést köthetett az ES Holdinggal. Hagyományos esetben tiltott gyakorlatnak számít, hogy egy pályázat nyertese a korábbi vetélytársát bevonja az üzletbe, ráadásul a magyar közbeszerzési törvény akkor hatályban lévő rendelkezései úgy szóltak, hogy egy alvállalkozó a megbízás értékének maximum a 10 százalékáig szállhat be. A 341 milliós szerződéssel a Tungsram-Schrédernek 60 százalékig sikerült. A végső ár egyébként nem 577 millió, hanem 720 millió forint lett.
  • Egy tanácsadó cég, a Tender-Network Kft. az ES Holding mellett a megrendelőnek, a Lázár-féle önkormányzatnak is dolgozott.
  • De visszatetsző az is, hogy megrendelőként a Lázár-féle önkormányzat az energiahatékonysággal kapcsolatban nem írt elő semmit, így azt sem, hogy a cégnek hány lámpát kell cserélnie, azt pedig, hogy Hódmezővásárhely milyen technológiával takarítson meg energiát a közvilágításban, a pályázókra bízták.

Lázár János ettől függetlenül büszke arra, hogy a hódmezővásárhelyi pályázatot együtt találta ki Tiborcz Istvánnal.