Orbán végrehajtja Gyurcsány kormányhatározatát

A kiszámíthatóság és a biztonság költségvetéseként jellemezte a kormány 2017-es büdzséjavaslatát a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón. A budai Várba költözést a legracionálisabb, legkézenfekvőbb megoldásnak nevezte.

2016. április 28., 16:30

A budai Vár teljes rehabilitációja mellett foglalt állást a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Lázár János közölte: végre kívánják hajtani a Gyurcsány-kormány ezzel kapcsolatos, 2004-ben jegyzett kormányhatározatát a Vár újjáépítéséről. „Tiszteletre méltó és bölcs döntést hozott 2004-ben” – mondta Gyurcsány Ferencről Lázár, majd hozzátette, hogy „úgy tűnik, hogy akkor még volt esze a miniszterelnök úrnak, azóta viszont elment”. „Sajnálom, hogy mostanra elment az esze” – fűzte hozzá az Index tudósítása szerint.

Kitért arra, hogy a kormánynak egy 2011-es országgyűlési határozat értelmében el kell hagynia az Országház épületét, s ehhez nem grandiózus terveik vannak, hanem a legracionálisabb, legkézenfekvőbb megoldást keresik,

régi épületekhelyreállításával, az értékek megőrzésével.

A tárcavezető kifejtette, hogy a Várra vonatkozó

terveiketbenyújtották az UNESCO-nak és minden örökségvédelmi szabályt be kívánnak tartani.

Adócsökkentést ígér

Lázár János kifejtette: a nagyarányú adócsökkentés és az alacsony személyi jövedelemadó minden családot érinteni fog.

Kiemelte, hogy hosszú évek után az adóbevételek mértéke nagyobb, mint amennyibe az állam működtetése kerül, ezzel együtt pedig számos területen folyamatos béremelést biztosít az állam.

A tárcavezető hosszú ideje példátlannak nevezte, hogy az uniós támogatások mellett 1600 milliárd forint hazai forrás is rendelkezésre áll fejlesztésekre, ezt egyebek mellett közutak építésére, megújítására, nagyvárosok fejlesztésére és kiemelt állami beruházásokra fordítják.

Iparipark-programot indít a kormány

Közép-Európa legjelentősebb iparipark-beruházását indítja el a kormány – közölte Lázár. 2016–2018 között 150 milliárd forintot szánnak ipari parkok kialakítására, fejlesztésére. A fejlesztési miniszter az idei évre 50 milliárd forint elköltésére kapott felhatalmazást.

Lázár János azt mondta, a program a gazdasági növekedés fenntartásának fontos tartópillére lehet, és munkahelyeket teremthet.

Lázár: Nyilvánosságra hozzák az Alstom-információkat

A kormány a következő napokban nyilvánosságra hoz minden, az

Alstom-pénzekkelkapcsolatos információt – mondta Lázár János.

Értékelése szerint a főváros korábbi szocialista és liberális városvezetése és a szocialista kormány nemzetközi bűnügybe keveredett és abba keverte az országot is, ezért tisztázni kell a részleteket.

A külföldi nyomozásra utalva jelezte, hogy az Alstom korrupció által jutott megrendelésekhez, s ebben mind a volt MSZP-kormánynak, mind Demszky Gábor volt főpolgármesternek kell hogy legyen mondanivalója.

A tejtermelők megsegítéséről döntött a kormány

Lázár János a magyarországi tejtermelők nehéz helyzetét egyebek mellett az európai kvóta eltörlésével, az orosz embargóval, a távol-keleti piacok lassabb növekedésével és az élelmiszeripar állapotával magyarázta – írja az MTI.

Ezért – a már ismert tejáfacsökkentésen felül – a kormány úgy döntött, megsegíti a tejtermelőket, akik így kiemelt állami támogatást kaphatnak. A fejlesztés lehetőségét megnyitják a nagy cégek előtt is – mondta.

Megvizsgálják továbbá, hogy a Magyarországon előállított tej hogyan vihető be a magyar közétkeztetési rendszerbe, ahogyan azt is, hogyan lehet korlátozni a tejimportot, ami minőségi, népegészségügyi kérdés – fejtette ki a miniszter, aki azt ígérte, hogy az importtejet beszállítók, az ezzel kereskedők fokozottabb ellenőrzésekre számíthatnak.

2018-tól új alaptanterv lehet

Új nemzeti alaptantervre, a tanulói terhek csökkentésére, a pedagógus-továbbképzési rendszer átalakítására tett javaslatot Palkovics László oktatási államtitkár a kormánynak. Az államtitkár azt kezdeményezte, hogy a köznevelési kerekasztal javaslatai alapján 2018-tól legyen új nemzeti alaptanterv, a tanulói terhek pedig már a következő tanévtől csökkenhetnek – tájékoztatott Lázár János.

A pedagógusok továbbképzésének átalakításával kapcsolatban Palkovics László azt javasolta, hogy az egyetemeket helyezzék a középpontba, a költségeket pedig teljes egészében az állam viselje.

Az oktatási államtitkár azt is kérte, hogy a kormány vizsgálja felül a vegyes – állami és önkormányzati – működtetésű intézményi modellt, mert az megbukott, mondta a Miniszterelnökség vezetője.

Az egész napos iskoláról szólva úgy fogalmazott, hogy arra nincs szüksége mindenkinek, de a nehézséggel küzdő gyermekeknek fontos.

Egyértelművé tette ugyanakkor, hogy a tankönyvpiac liberalizálására nincs lehetőség.

Lázár János végül megismételte, hogy az intézményfenntartásban a kormány decentralizál, az iskolaigazgatókat pedig megerősíti.