Orbán: Sokkhatás alatt vagyok

„Sokkhatás alatt vagyok” – így kommentálta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádióban Donald Trump amerikai elnök bejelentését arról, hogy országa kilép a párizsi klímaegyezményből.

2017. június 2., 08:50

Fotó: MTI / Máthé Zoltán

A kormányfő elmondta: Magyarországon közmegegyezés van abban, hogy a klímaváltozás valóság, veszélyes dolog, és mivel globális természetű, ezért a vele szembeni fellépés is globális szintű cselekvést igényel.

„Ez ellentétes mindazzal, amit az amerikai elnök döntött” – tette hozzá Orbán Viktor, aki szerint Donald Trump elhatározásának következményein még "gondolkodni" kell.

A szokásos pénteki rádiós szózatából persze nem maradhatott ki semmilyen állandó téma sem. Miután a Project Syndicate-en megjelent véleménycikkében Soros György – többek között – azt írta, hogy„csodálom a magyarok bátorságát, amivel szembeszállnak Orbán maffiaállamának szemfényvesztésével és korrupciójával”, a miniszterelnök frappánsan visszavágott. Először is sértőnek nevezte, hadüzenetként értékelte. Szerinte egyetlen olyan fontos és jelentős eleme van a magyar közéletnek, amely nem átlátható, ez pedig „a Soros-féle maffiaszerű hálózat és annak – civilnek nem nevezhető – ügynökszerű szervezetei", amelyek Soros György céljainak érvényesítéséért dolgoznak. A miniszterelnök ezért is ragaszkodik ahhoz, hogy a parlament döntsön ezeknek a szervezeteknek az átláthatóvá tételéről, a magyaroknak ugyanis joguk van tudni, kik mit és miért képviselnek.

Közölte, Soros György magyarországi támogatói is végre akarják hajtani a „pénzügyi spekuláns" programját, a migránsok beengedését. Orbán Viktor ide sorolta a teljes baloldalt, külön megemlítve Botka László szegedi polgármestert, az MSZP miniszterelnök-jelöltjét, aki bejelentette, hogy le fogja bontani a határkerítést, és „ez pontosan az, amit Soros György is szeretne".

De Magyarország nem rés, hanem erős bástya: akadályt jelent Soros György tervének végrehajtásához, aki azért nem tud egymillió migránst hozni Európába, mert a határokat megvédő magyar kormány nem engedi.

A héten lezárult nemzeti konzultációról a kormányfő közölte, a kabinet elküldte a „brüsszeli bürokratáknak" a konzultációban feltett kérdések értelmét megvilágító szakmai anyagot, ám „a Brüsszelben más kulturális háttértényezők" miatt ott nem tudják megérteni a leírtakat. Brüsszel megállítása a mostani status quo védelme, vagyis azt jelenti, hogy Magyarország nem akar további hatásköröket átadni – magyarázta, jelezve: ezt az unióban Európa-ellenességként értékelik, a magyar nyelv szabályai szerint viszont a fennálló állapot megvédését nem lehet így minősíteni.