Orbán meglepte az európai vezetőket

Orbán Viktor meglepte az európai vezetőket, amikor bejelentette, hogy napirenden kell tartani a halálbüntetést. A nyilatkozat ellentétes az EU szellemével – írja a Le Monde.

2015. május 3., 05:05

A jelek szerint a magyar kormányfő, aki megrögzött provokátor, csúcssebességre váltott, amikor átveszi a hátszéllel haladó Jobbik témáit. Lásd a konzultációt a bevándorlásról – jegyzi meg a lap. Egynémely európai képviselők már ez utóbbitól köhögni kezdtek, a halálbüntetés esetleges visszaállításától viszont egyenesen sikítanak.

Az egyik legbefolyásosabb német történész úgy látja, hogy az unió tagállamai – akár bevallják, akár nem – posztklasszikus nemzetállamok, amelyek készek bizonyos szuverén jogaikat közösen gyakorolni, illetve nemzetek feletti intézményekre átruházni. Hogy a jobboldali populista, illetve szélsőséges pártok mostanában előretörtek, azt Heinrich August Winkler nem kis részben annak tulajdonítja, hogy nagyon sok európai polgár úgy érzi: Brüsszel önállósította magát és már nincs demokratikus legitimációja. A megfelelő válasz erre az, ha bővítik a képviseleti demokráciát – olvasható a Frankfurter Rundschauban.

A szakértő kitért arra, hogy idáig nem vált be Putyin terve, nem tudta megosztani Európát, illetve a nyugatot. De ettől még látszanak törésvonalak. Orbán pl. az orosz elnök csodálója, aki meghirdette az illiberális demokráciát. Utóbbi önmagában ellentmondás, hiszen a demokrácia vagy liberális, vagy nem lesz. Ezt idáig azonban az EU nem kellő mértékben hozta Magyarország tudomására. Ha valamelyik tagállam megkérdőjelezi a pluralista demokrácia alapjait, azaz az emberi és polgári jogokat, akkor az uniónak megfelelő eszközökkel közbe kell avatkoznia. Különben a saját létjogosultsága válna kérdésessé. (A lap ehhez a ponthoz a magyar miniszterelnök fényképét mellékelte illusztrációként, az aláírás: Orbán – veszély Európa számára?)

(Szelestey Lajos/Klubrádió)