Orbán diplomáciai sikerélményhez segítette Putyint

Az orosz elnök magyarországi látogatásán az energiabiztonság volt a legfontosabb téma – írja budapesti tudósításában Gregor Mayer. Az osztrák lap tudósítója egy további kommentárjában úgy ítélte meg, hogy Putyin látogatásának nem volt kézzelfogható oka. 1991-ben a szovjet csapatok megszégyenülten hagyták el Magyarországot. 2015-ben az NDK-beli Drezdában működő egykor ügynök, Vlagyimir Putyin megdicsőülve tért vissza- írta Mayer ugyanabban a lapszámban megjelent

2015. február 20., 12:32

Vlagyimir Putyin orosz államelnök budapesti látogatása bizonyos mértékben irritálhatja Magyarország nyugati szövetségeseit. Vendéglátója, Orbán Viktor, nemzeti-populista kormányfő, talán még az Európa Tanács határozatait is figyelmen kívül hagyta, amikor a budapesti parlamentben fogadta a Kreml főnökét.
Az ukrajnai háború és a Krím nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt tavaly márciusban az Európa Tanács úgy döntött, hogy a tagállamok többé ne folytassanak bilaterális tárgyalásokat Putyinnal – kivételt jelent a fontos szerződések megkötése. Ezért írták alá Putyin tavaly júniusi bécsi látogatásakor a Déli Áramlat ausztriai szakaszáról szóló szerződést. S bár azóta Putyin már személyesen mondta le az Ukrajnát délről elkerülő vezetékrendszer megépítését, Bécsben továbbra is őrzik a látszatot.
Jelentéktelen megállapodás
Budapesten erre nem sok fáradságot pazaroltak. Az Orbán és Putyin jelenlétében aláírt kétoldalú megállapodások jelentéktelenek – mint például a tatárföldi Kazanyban megnyitásra kerülő magyar konzulátusról szóló.
Aznap, amikor a Moszkva által támogatott szeparatisták a rövid idővel korábban elfogadott fegyverszünet közepette megrohamozták a kelet-ukrajnai Debalzevet, az Orbánnal közös sajtókonferencián Putyin kijelentette: „Az ukrán vezetés jobban tenné, ha nem akadályozná meg a bekerített csapatai kapitulációját”. Tudni kell veszíteni, ez is hozzátartozik az élethez.
Orbánnak arcizma sem rándult. Egyetlen szó sem hangzott el Ukrajna területi integritásáról vagy az oroszbarát szeparatisták által elkövetett fegyverszünetsértésekről. Ehelyett Orbán kifejtette, hogy „nem ésszerű Oroszországot kirekeszteni Európából”. Egyébként is Magyarországnak „200 000 oka van” arra, hogy béke legyen Ukrajnában. Orbán ezzel a nyugat-ukrajnai Kárpátalján élő magyar nemzetiségiek feltételezett számára utalt.
A gázimport kérdése
A magyar gázimport kérdését illetően Putyin és Orbán abban állapodtak meg, hogy az idén lejáró hosszú távú megállapodás mindaddig érvényben marad, míg Magyarország el nem használja az abban megállapított és eddig még fel nem használt gázmennyiséget. Persze ehhez semmiféle de facto állami látogatásra nem lett volna szükség, amely nem remélt diplomáciai sikerhez jutatta Putyint az egyik EU-s és NATO-tagállamban.
„Az orosz államelnök nem azért érkezett, hogy gázt adjon el, még akkor sem, ha szüksége van erre az üzletre” – mondta szerdán Ara-Kovács Attila külpolitikai szakértő. „Sokkal inkább akart megvenni egy magyar árut. Ezt az árut úgy hívják, hogy befolyás a birodalomért”.

(Gregor Mayer Budapestről, der Standard: 2015.02.19.)

Fordította: dr. Gonda László