Orbán az EP-ülésén védte a kormányt

Azt szeretnénk, ha Európa az európaiaké, Magyarország a magyaroké maradna – hangoztatta Orbán Viktor miniszterelnök kedden az Európai Parlament (EP) strasbourgi ülésén, a magyarországi helyzetről folytatott vitában.

2015. május 19., 17:59

„Nem szeretjük sem a locsogást, sem a mellébeszélést. Egyenesen beszélünk a bevándorlásról, a halálbüntetésről” – mondta Orbán Viktor. „Mi magyarok azt szeretnénk, ha Európa az európaiaké lenne. Magyarországot pedig meg szeretnénk őrizni Magyarországnak.” Hozzátette: Magyarországot már többször, sőt a legtöbbször átvilágították a jogállamiság szempontjából.

Szerinte az ország nem tud munkát adni a bevándorlóknak. A bizottság javaslatát a menekültek kvóta szerinti beengedéséről abszurdnak, majdnem őrültségnek nevezte. Azt mondta: óriási migrációs nyomás van Európán és Magyarországon, ezért szerinte vissza kellene adni nemzetállami hatáskörbe a döntést a határok védelmére. A bizottság javaslata szerinte csak vonzani fogja a menekülteket. „Úgy látjuk, az a korrekt, az a fair, ha megkérdezzük az állampolgárokat a menekültkérdésről” – mondta, hozzátéve: ha bárki bele akar abba szólni, hogy a magyarok miről akarnak beszélni, az a csatlakozási szerződés megsértésére irányuló kísérlet.

A vita végén, az elhangzottakra reagáló felszólalásában elmondta: Magyarországnak 2012-ig volt saját nemzeti szabályozása a menekültügy kérdésében, és azzal a szabályozással kezelni is tudta a kérdést. A miniszterelnök leszögezte: az EU kényszerítette Magyarországot a szabályok megváltoztatására, és az országra kényszerített szabályozás nem vált be, megindult a menekültáradat.

Az illiberalizmussal kapcsolatos hozzászólások kapcsán Orbán leszögezte: a liberális gazdasági és társadalomszervezési elvek csődöt mondtak, ez okozta a válságot.

Schulz: Ne ölj; Verhofstadt: Orbán provokál

Az egyezmények valóban nem isteni kinyilatkoztatások, de létezik olyan isteni parancs, hogy ne ölj – mondta Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke kedden Strasbourgban Orbán Viktornak, a magyarországi helyzetről folytatott EP-vitában.

Schulz ezt annak nyomán jegyezte meg, hogy a magyar miniszterelnök a halálbüntetés jogszabályi tilalmával kapcsolatban kijelentette: a tilalmat tartalmazó egyezmények nem isteni kinyilatkoztatások, hanem emberi alkotások, amelyeket meg lehet változtatni.

A vitában Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának vezetője azt mondta, hogy Orbán Viktor továbbra is provokatív kijelentéseket tesz. A belga politikus a bevándorlási kérdőívvel, illetve a halálbüntetéssel kapcsolatos témák említésén túl egyebek közt Putyin-barát külpolitikával is vádolta a magyar kormányfőt. A bevándorlást illetően emlékeztetett arra, hogy 1956-ban Nyugaton nagy szeretettel fogadták be a magyar menekülteket.

Ne csináljon karikatúrát az Európai Bizottság migrációs javaslataiból – mondta Orbán Viktorhoz fordulva Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke kedden Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) Magyarországról folytatott vitájának végén.

Timmermans szerint nem igaz az a vád, hogy a brüsszeli bizottsági javaslatok minden illegális migráns korlátlan befogadását szorgalmazzák. Az uniós testület tagállami befogadási kvótákat azok vonatkozásában javasol korlátozott mértékben, akik háború elől menekülnek Szíriából, Eritreából – mondta.

Ujhelyi: A konzultáció goebbelsi tudatmódosítás eszköze

Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti (EP-) képviselője a magyarországi helyzetről folytatott keddi strasbourgi EP-vitában összetépett egy papírlapot, amelyről azt mondta, hogy a bevándorlással kapcsolatos nemzeti konzultációs kérdőív. Ujhelyi úgy fogalmazott, hogy a konzultáció valójában „goebbelsi tudatmódosítás” eszköze – írja az MTI.

Jávor Benedek, a PM zöld párti EP-képviselője arról beszélt, hogy Orbán Viktor egyre inkább hasonul a Jobbikhoz, amelynek a vitorlájából a hivatalos magyarázat szerint ki akarja fogni a szelet.

Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője hangsúlyozta: a bevándorlással kapcsolatos magyar nemzeti konzultációs kérdőív megfogalmazásai – minden finomítás nélkül – olyanok, ahogyan az aggodalmak az emberekben megfogalmazódnak.

A halálbüntetésről minden beszéd kártékony

Manfred Weber, az Európai Parlament (EP) jobbközép, néppárti frakciójának a vezetője a magyarországi helyzetről szóló keddi EP-vitában úgy vélekedett, hogy az állampolgárok megkérdezése jó dolog, de a magyar bevándorlási konzultációs kérdőív szóhasználata rossz és elfogadhatatlan.

Ami ugyanakkor a dolog érdemi oldalát illeti, a magyar kormányzat joggal vet fel a bevándorlással kapcsolatban kérdéseket – szögezte le Weber.

A bajor politikus a halálbüntetéssel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy annak eltörlése civilizációs vívmány, ezért újrabevezetéséről minden beszéd kártékony.

Weber felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország a 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel jelenleg Európa élvonalában van.

Orbán az Európai Parlament ülése előtt sajtótájékoztatón így ismertette a magyar álláspontot: az eddigi tapasztalatok alapján nem vált be az az elképzelés, hogy a bevándorlás kérdését Brüsszelből szabályozzák, ezért nemzeti hatáskörbe kell adni a döntést arról, hogy egy ország akar-e bevándorlókat befogadni.

Magyarország azt szeretné megvalósítani, hogy a magyarok mondhassák meg, legyenek-e Magyarországon bevándorlók vagy ne – mondta sajtótájékoztatóján a magyar kormányfő. „Az eddigi tapasztalatok alapján nem vált be az, hogy a bevándorlás kérdését Brüsszelből kellene szabályozni, még kevesebb reményt fűzünk a központilag szabályozott kvótához” – jelentette ki.