Őrangyalok védelmezettek nélkül
Az adósok védelmét zászlajára tűző Hiteles Mozgalom július 2-án, pénteken tüntetést tartott, a Parlament előtt. A demonstrációt a bankok túlkapásai ellen szervezték meg. A rendezvényen megjelent több radikális álláspontot képviselő csoport; az árpádsávos zászlót lengetők mellett a Baloldali Nőszövetség képviselői is részt vettek.
Július 1-vel járt le a Lázár János és Rogán Antall által előterjesztett kilakoltatási moratórium. A hajléktalanság küszöbére kerültek pontos számát nehéz megbecsülni.A hitelkárosultak védelmére létrejött szervezetek más és más számokat hoztak nyilvánosságra.
A Hiteles mozgalom háromszázezerre becsüli azokat a hitelszerződéseket, amelyek kilakoltatással fenyegetnek. Az eljárások 2-3 éven belül akár több millió magyar állampolgárt is érinthetnek – nyilatkozta Szabó József a mozgalom alapítója.
A tüntetésen felszólaló dr. Léhmann György ügyvéd arra biztatta a résztvevőket, hogy álljanak el a szerződés teljesítésétől és indítsanak pert a pénzintézetek ellen. Kijelentette: amennyiben a mozgalom oldalán nem lesznek többen, mint a tüntetésen résztvevő 60-80 fő, az elképzelés megvalósíthatatlan.
A Hiteles Mozgalom álláspontja szerint „egyértelműen politikai lépéseknek okozták” a fennálló helyzetet, melyhez a PSZÁF, az Országos Versenyhivatal és egyéb állami intézmények is éppúgy hozzájárultak, mint a bankok. A kormánynak szánt vitairatukban javaslatot tettek egy „banki feketelista” létrehozására, a „rosszadós-listával” párhuzamosan.
A tüntetésen két fővel képviseltette magát a Baloldali Nőszövetség. A mozgalom a hitelkárosultak védelmén túl a családon belüli erőszak valamint a várandós nők elbocsátásának megakadályozását akarja elérni. A Munkáspárt keretei között alakult szövetség jelenleg 15-20 főt foglal magában. "Szeretnénk megjelenésünkkel jelezni a kormánynak és a bankoknak, hogy itt vagyunk, hallatjuk a hangunkat. Nem tűrjük, hogy a bankok hajléktalanná tegyenek embereket" – nyilatkozta Urbán Éva, az mozgalom egyik alapító tagja.
A Hiteles Mozgalom és a Baloldali Nőszövetség mellett számos szervezet jelet meg a tüntetésen. A kilakoltatási moratórium feloldása ellenére a demonstráción részt vevő csoportosulások mellett a valódi érintettek meglepően kis számban képviseltették magukat.
Balogh Dénes