Oltatlan tanárok
Az Emmi szerint nem okoz fennakadást az oktatásban a pedagógusok számára kötelezően előírt koronavírus elleni védőoltás, mert a tanárok elenyésző számban mentek oltatlanság miatt fizetés nélküli szabadságra. Vannak, akik a minisztériumi nyomás ellenére sem vették fel az oltást. Hogy miért nem? Nekünk elmondták.
A Kásler Miklós emberminiszter által vezetett tárca meglehetősen határozottan kommunikálja, hogy nem okoz fennakadást a magyar oktatási rendszerben a pedagógusok számára kötelezően előírt koronavírus elleni védőoltás, mert a tanárok elenyésző számát érinti csupán az oltatlanságból fakadó fizetés nélküli szabadság, munkavégzés alóli felmentés. Vannak, akik a minisztériumi nyomás ellenére sem vették fel az oltást. Talán nem is oly kevesen. Miért? Elmondták, ők maguk.
„Megromlott a légkör az iskolában. Érezhető volt a feszültség az oltott és az oltatlanok között. Mintha az oltottak valami oltáriszentséget hordoznának. Ódzkodtam az oltás mellékhatásaitól, azt is el kell mondjam persze, hogy nagyon szkeptikus is voltam. A megoldás jelen esetben szerintem nagyobb kockázattal jár, mint a problémamaga. A zsarolás és a megfélemlítés mód-szerével akarták rámerőltetni”, mondta Hetyei Csaba, mohácsi ének-zene szakos általános iskolai tanár a 168 órának, aki a hatályos szabályozás értelmében éppen fizetés nélküli szabadságát tölti. A város zeneiskolájában szaxofont is oktató pedagógusegy 24 fős tanári kar tagja, a tantestületben ő az egyetlen, aki nem vette fel a vakcinát. A jelenleg egy környékbeli lovasfarmondolgozó pedagógus úgy véli – hivatalosan ugyan nem tesztelték- már átesett a koronavírus-fertőzésen komolyabb nehézségek nélkül, azt mondta csupán szaglását vesztette el egy időre. Hetyei elmondása
szerint a főnöke nagy erőkkel, de hiába próbálta őt meggyőzni az oltás felvételéről, mert jó ideje már gyógyszereket is csak nagyon indokolt esetekben szed be a mellékhatásoktól való félelem miatt.
Hetyei nem érti 20 év sikeres oktatási tevekénység után miért csak az oltás ténye számít, annak ellenére, hogy a járvány első hullámának idején ő maga is nagyon meg volt ijedve a fertőzéstől, annak lehetséges következményeitől.
„Bedőltem ennek az egésznek, miközben sokan átestek rajta mindenféle probléma nélkül”,
tette hozzá. A pedagógus -a tanárok kötelező oltása ellen- tüntetést is szervezett, amelyen elmondása szerint nyolcszáz fő vett részt a mohácsi Széchenyi téren. A demonstrációra meghívta a Pedagógusok Demokratikus Szövetségének (PDSZ) választmányi tagját, Nagy Erzsébetet is, aki szintén részt vett az eseményen. Hetyei környezetében történt haláleset a koronavírus-fertőzés szövődményei miatt, de meg van arról győződve, hogy ennek hátterében az oltás mellékhatásai állnak. „Azok után, hogy az oltottak is terjeszthetik és elkaphatják a betegséget nincs miről beszélni. Én csak logikusan próbálom használni az agyamat”, tette hozzá Hetyei. A pedagógus úgy látja, hogy nem jelent veszélyt az általa tanított gyermekekre, amiért nem vette fel a pedagógusok számára kötelező tett vakcinát, ugyanakkor megérti a szülők félelmét és aggodalmait is, ellenem nem tud haragudni rájuk, mert véleménye szerint a politikai propaganda és a média hatása alatt állnak. Hetyei abban bízik, hogy a veszélyhelyzet megszűnése után visszatérhet a katedrára:„nyitva hagytam magam mögött a kaput és nem mondtam fel, mert szeretek tanítani”.
Virágh Judit tavaly decemberben mondott fel az iskolában, ahol tanított, és már akkor elkerülhetetlennek látta a lépést. A pedagógus egy hetven fős tantestület tagja
volt. Hatan voltak oltatlanok. Rajta kívül még egy kollegája mondott fel, a többiek táppénzen vannak vagy minisztériumi külön engedéllyel végzik munkájukat. A jelenleg állást kereső tanárnő szerint ilyen arányok mellett semmi értelme kötelezővé tenni az oltást a pedagógusok számára.
„Felmondtam, mint a vöcsök. Elsősorban azért, mert a kötelező oltással teljesen új elvárások születtek társadalmi és munkaadói oldalról egyaránt. Ezeknek az elvárásoknak én nem akartam megfelelni. Kifejezetten nem is akarok. A megalázó bánásmód, a fenyegetés, a diszkrimináció és a politikai manipuláció sem hozta meg
hozzá a kedvem”,
jelentette ki a pedagógus, aki korábban egy kéttannyelvű általános iskolában tanított matematikát és angol nyelvet. „Nekem van egy természetes védettségem, mivel átestem a betegségen. Ennek ellenére nekem egy 2023-ig ideiglenes marketing engedéllyel rendelkező, kísérleti fázisban lévő, új gyógyszeripari terméket kellene magamba fecskendezzek annak érdekében, hogy taníthassak és elérjem azt, ami nekem már természetesen adott. Teljesen értelmetlennek tartom ezt a helyzetet”, mondta el a pécsi tanárnő arra vonatkozó kérdésünkre miért döntött úgy, hogy nem megy el a lakóhelyéhez legközelebb eső oltópontra és veszi fel az oltást. Arról is beszámolt, hogy az oltással kapcsolatban az is intő jelnek bizonyult számára, amikor rendszeresen kellett betegség miatt oltott kollégáit helyettesíteni.
Hozzátette: különösen aggályosnak tartja a különböző vakcinákkal kapcsolatban, hogy sem a gyártó, sem az állam nem vállalja az esetleges szövődményekért a
felelősséget. „Nem akarok összeesküvés elméleteket szőni, de érdekesnek találom, hogy a parlamenti képviselők maguk számára nem tették kötelezővé az oltást.
Lehet, hogy ők látnak valamit, amit mi nem és ennek tudatában nem szavazták meg magukra nézve”, tette hozzá. A tanárnő szerint abban az iskolában, ahol oktatott rendszeresen nyilván kellett tartania, mely diákjai oltottak vagy oltatlanok. Egyes tanulók pozitív tesztje esetén pedig haza kellett küldenie oltatlan diákjait, annak ellenére, hogy kétszer oltott diákjai is elkapták a fertőzést. Virágh Judit meg van győződve róla, hogy ezáltal tanulóinak oktatáshoz való joga sérült „Tanárként számomra elfogadhatatlan, hogy egészségügyi szempontok szerint tegyek különbséget a diákjaim között”, mondta. Virágh Judit úgy látja, hogy a kötelező oltással egy egyébként is – a pedagógus hiány miatt – katasztrofális helyzetben lévő ágazatot hoz még rosszabb helyzetbe az Emmi. Úgy véli, hogy az elenyésző számú, többnyire már természetes védettséggel rendelkező oltatlan kolléga „kontroll csoportként” való jelenléte veszélyt jelentene a vakcinák erőszakos marketingjére.
Elter Rita nem akart fizetésnélküli szabadságra menni, mert azt már nagyon megalázónak tartotta volna, inkább felmondott az állami intézményben, ahol ezidáig angol nyelvet tanított. Tavaly, december 23-án a minisztérium kötelező oltásról szóló figyelmeztető levele után döntött úgy, hogy az oktatást ilyen kondíciók mellett nem folytatja tovább. Felmondása után a magyar fővárosban, egy olyan alapítványi iskolában vállalt tanári állást, ahol munkáltató nem tette kötelezővé az oltást a munkavállalói számára. Korábbi munkahelyén egyetemistákkal töltik fel a megüresedett pozíciókat. „Gondolkodtam rajta, hogy beoltassam-e magam vagy sem, de nem sikerült rávennem magam. Egészséges életmódot folytatok és nem szoktam beteg lenni. Úgy éreztem nem tudom megtenni ezt a testemmel”, mesélte. A tanárnő elmondása szerint egy ellenanyag vizsgálatra is elment, és mint kiderült magas az antianyag szintje, tünetmentesen átesett a koronavírus-fertőzésen. Január közepén mondott fel előző munkahelyén, és azért nem tett eleget a kötelező oltás felvételének, mert egyrészt a környezetében számos rossz tapasztalattal, különböző szövődményekkel szembesült a vakcináció után. Másrészt pedig azért, mert nem bízik, szkeptikus a „kísérleti vakcinákkal” kapcsolatban. Egy „Sinopharmosokból” álló Facebook csoportban is több megrázó esetről olvasott, valamint volt párja nyolcvanhárom éves édesapjának halálát is a beadott két Pfizer típusú vakcina számlájára írja, mert úgy tartja: az idős férfinál elsődlegesen az oltás következtében alakultak ki a szívproblémák, stroke-ot kapott. „Az orvosok nem tudnak mit kezdeni a mellékhatásokkal. Azt mondják, hogy alapbetegség. Megkönnyebbültem, amikor olyan helyen tudtam munkát vállalni, ahol nem írják elő kötelezően az oltást”, tette hozzá Elter Rita. „A bizonytalanság volt a legrosszabb”. A világjárvány kezdeti időszakát Elter Rita is nehezen élte meg. Az online oktatásra való átállás nehézségeit hosszan taglalta, de arról is beszámolt, hogy sikeresen alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez és egyáltalán nem tart a koronavírus-fertőzéstől.
„Ikrek vagyok. Rugalmasan álltam, állok hozzá a történtekhez”
– fogalmazott a tanárnő.
A pedagógus társadalom jelentős, túlnyomó többsége ugyan felvette a vakcinát, de érdekvédelmi szervezeteik oltatlan társaikkal szemben is szolidaritást mutattak fel, az ő érdekeikért is kiálltak. A PDSZ sztrájkkövetelésében például azt kérte az Emmitől, hogy legalább egy hónapra függessze fel a kötelező oltásról szóló rendelet végrehajtását. Azt szeretnék, ha oltatlan társaik taníthatnának érvényes védettségi igazolvánnyal, egyúttal rendszeres és ingyenes munkahelyi teszt biztosításával.
A pedagógusok sztrájkbizottsága másrészt követeli az érintett minisztériumtól, hogy a nem állami intézményekben ne a munkáltatók és a polgármesterek döntsenek a kötelező oltásról.
( A teljes írás a 168 óra hetilap csütörtökön megjelent számában olvasható)
(Kiemelt kép: Diákok rajzolnak a táblára a Kispesti Pannónia Általános Iskola tantermében a nyári szünet előtti utolsó tanítási napon, 2018. június 15-én. Ezen a napon véget ér a 2017/18-as tanév és megkezdődik a két és fél hónapos nyári vakáció. Fotó: Kovács Tamás/MTI)