Oli Henman: Kizárólag a megfélemlítés a cél

Beperli a Fideszt a Helsinki Bizottság, mivel a kormánypárt az ötvenes éveket idéző közleményben a spekuláns pénztőke politikai megrendelését teljesítő álcivilnek titulálta a jogvédő szervezetet. Kádár András Kristóf társelnök szerint az előző ciklus kormányzati térnyerésének egyenes folytatása az, ami a jogvédőkkel a tavalyi választások óta történt. Az Eötvös Károly Intézet és az Ökotárs szolidáris a Helsinki Bizottsággal, szégyenteljesnek, méltatlannak tartják a Fidesz támadását. A nemzetközi civilszervezeteket figyelő Civicus szerint aggodalomra adnak okot a magyar jogvédők elleni támadások.

2015. június 7., 11:33

– Aggodalomra adnak okot a civilszervezetek elleni támadások – mondta a 168 Órának Oli Henman, a nemzetközi civilszervezeteket figyelő Civicus munkatársa. És nem csak szerintük. Tavaly szeptemberben ezer nemzetközi civilszervezet nyújtott be petíciót az Európai Bizottságnak, az Európai Parlamentnek és az Európa Tanácsnak: tegyen meg mindent azért, hogy a magyar kormány ne tudja folytatni a demokratikus értékek aláásását – hiszen ide vezetnek ezek a kirohanások.

A Civicus készített egy összegzést is arról, pontosan milyen jogtalan vegzálások értek több magyar civilszervezetet is – köztük az Ökotárs Alapítványt, a NANE-t vagy a Krétakör Alapítványt. Mint ismert: több esetben Kehi-vizsgálat indult szabályosan működő civilek ellen, az Ökotársnál rendőrségi razziát tartottak. Henman kiemelte: azt a Norvég Alapot is visszaéléssel gyanúsították meg, amelynek működését a norvég kormány is kifogástalannak találta.

– Teljesen legitim módon működő szervezetekről van szó, így nyilvánvaló, hogy kizárólag a megfélemlítés a cél. Egyértelmű az is: a magyarországi Helsinki Bizottságról sem igazak a miniszterelnök állításai – magyarázza a szakértő.

Oli Henman szerint azért is nagyon veszélyesek a civilellenes kormányzati összeesküvés-elméletek, mert az ilyen módon gerjesztett félelem megbéníthatja a többi szervezet működését is. Ezáltal alapvető demokratikus értékek sérülnek, többek közt a szólásszabadság is. Ráadásul a kormány ilyen lépései nemzetközi egyezményeket is sértenek.

– Minden eszközzel a magyar törvények és a nemzetközi egyezmények betartatására kell rábírni a kormányt – mondja Henman. Szerinte az uniós vezetők körében is komoly aggodalmat kelt mindez. Pedig Magyarországnak is az az érdeke, hogy értékes tagja maradjon az uniónak. Már csak anyagi megfontolásból is – hiszen az ország jelentős kohéziós forrásokat kap Brüsszelből. A bizottságnak végső esetben lennének eszközei arra, hogy megfékezze Orbán Viktor demokráciaellenes megnyilvánulásait – összegez Henman.