Odavágták a mamának: maga csak ne akarjon óvodát

Az, hogy törvény szerint melyik gyereket és mi alapján kell felvenni az óvodába, a világon semmit nem jelent. Sőt. És hogy végül hány hároméves kicsi nem kerül majd be 2014 után az intézményekbe – bár felvételük kötelező lesz – még megsaccolni sem lehet.

2013. június 15., 11:27

„Most tudtam meg, hogy Gödöllőn az önkormányzat elrendelte, hogy azokat a gyerekeket, akiknek az anyjuk otthon van másik gyerekkel, nem vehetik fel óvodába ” – áll egy anyuka levelében.

Kiderült, ilyen rendelet nem létezik. Más viszont igen.

– Az óvodai felvételről nem az önkormányzat alkot rendeletet – mondja dr. Tamás Márta, a gödöllői Önkormányzat Közigazgatási és Szociális Irodájának vezetője. – A harmadik életévüket betöltött gyermekek óvodai felvétele a Nemzeti Köznevelésről szóló törvény és annak végrehajtási rendeletében foglalt rendelkezések alapján történik. A városban hét önkormányzati óvoda működik, ennek ellenére igen nagyszámú a túljelentkezés. Ezért valóban létrehoztunk egy, az óvodavezetőkből és önkormányzat képviselőiből álló bizottságot, hogy rangsort állítsunk fel a körzetbe jelentkező gyermekek elhelyezése érdekében – magyarázza az irodavezető. – Az elsődleges szempont a törvényben meghatározott öt éves kor feletti kötelező felvétel, ami 2014. szeptember elsejétől három éves korra módosul, illetve a szociális rászorultság: a család rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsága, valamint a három vagy több gyermeket nevelő családok – magyarázza a Közigazgatási Iroda vezetője.

És a lényeg:
– Annál a szülőnél, aki kisgyermek gondozása miatt gyesen van és a család amúgy nem szociálisan rászorult, továbbá a kicsi nem érte el a kötelező életkort, a Bizottság dönthetett úgy, hogy nem veszik fel az óvodába.

Értsd: ha anyuka úgyis otthon van mondjuk egy tíz hónapos babával, miért akarja a hároméves vagy akár négyéves gyerekét óvodába adni? Oldja meg, és vigyázzon két kicsire. Különben is mindenképp a sor végére kerül, nagyobbik gyermekének esélye sincs bekerülni az óvodába.

– GYES-en lévő szülő gyermeke óvodai felvételét abban az esetben van lehetőségünk kedvezően elbírálni, ha GYES mellett munkaviszonyt létesít, vagy ha a kicsi napközbeni elhelyezését a szociális körülményei indokolják – szól Tamás Márta hivatalos válasza.

Úgy tudni: számtalan budapesti kerületben, Dunakeszin és más városban is hasonló indokkal utasítják el a gyermek óvodai felvételét. De előfordul az is, hogy a szülők ugyan minden törvényi feltételnek megfelelnek – a gyermek betöltötte a három évet, mindkét szülő dolgozik, méghozzá az óvoda és a lakhely kerületében – az intézményvezető helyhiányra hivatkozva bárki jelentkezését lazán, indoklás nélkül elutasíthatja.

A kérdés az, miért kell akkor törvényeket, jogszabályokat és rendeleteket alkotni, ha az óvoda igazgatója saját hatáskörben, a törvény figyelembe vétele nélkül, ismeretség és haveri alapon, vagy ne adj’ isten „egyéb” szempont alapján úgyis úgy dönt, ahogy akar. Miért tesznek úgy, hogy számít az előírás vagy bármilyen dokumentum?

És persze ennyit a rendkívül hangzatos „kiemelten támogatjuk a nők szülés utáni visszailleszkedését a munka világába” szövegről.

És még egy érdekes szempont:
„Gödöllőn építési tilalom van sorházakra, lakóparkokra, mert túl sokan vagyunk, és bizonyos létszám felett ovit, bölcsit kéne építeni!” – tudjuk még meg fent idézett olvasónktól.

– A kérdés azért ennél összetettebb és bonyolultabb, új lakóövezetek kialakítása jelentős várospolitikai döntés. Egy önkormányzatnak komolyan át kell gondolnia, hogy amikor külterületeket belterületbe von, nemcsak az infrastrukturális feltételeket, hanem a közintézményeket is ki kell alakítania. Ehhez pedig az anyagi feltételek biztosítása is szükséges. Városunk az elmúlt években ötszázmillió forint értékű beruházást hajtott végre egy új óvoda létrehozása érdekében. Az óvodai ellátás pedig államilag is támogatott ellátási forma, a szülőket a gyermekétkeztetés költségei terhelik, a működés feltételeit az önkormányzat jelentős mértékben kiegészíti. A GYES szintén államilag támogatott havi ellátás a gyermek családi környezetben történő ellátása érdekében.

Tehát kedves szülő, eszébe ne jusson óvodába vinni a nagyobbik gyermekét. Elvégre GYES-t kap, érje be azzal.