Nyuszika sapkája
„Ha vitáznak a Fideszben, az a baj, ha nem, akkor meg diktatúra van” - mondja Szita Károly, Kaposvár polgármestere. Bár több fideszes polgármestertársa is államosítási törekvéseket lát a Belügyminisztérium önkormányzati koncepciójában, ő állítja: jók a tervek, és az sem zavarja, ha szűkül a települések hatásköre. Ígéri, megvédi egyetemét, és elmagyarázza, a szépen csobogó szökőkutak hogyan teremtenek munkahelyeket. A teljes interjút a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatják.
- Ha az állam azért lőcsölt rá feladatokat az önkormányzatokra, mert nem volt rájuk pénze, akkor most, amikor ezeket visszaveszi, mitől lenne? A közoktatás attól nem lesz olcsóbb, hogy a tanár bérét ezentúl az önkormányzat helyett az állam fizeti.
– 2002-ben az állami és az önkormányzati források aránya 70–30 volt. Most 45–55. Ha a pedagógusok állami alkalmazottak lesznek, bérük közvetlenül államilag lesz finanszírozott, az önkormányzat pedig eldöntheti, akar-e pluszszakkört, ha van rá pénze. De eközben kötelessége kifizetni a villanyszámlát.
- De ha az állam eddig a hetven százalékot sem tudta odaadni, akkor a százat most mitől tudná?
– Vagy nem akarta.
- Ön szerint a szocialista kormányok nem akarták?
– Isten tudja, mit csináltak a dollármilliárdokkal, de hogy nem az emberekre költötték, az biztos. Ezért volt romokban az ország. Ráadásul a szocialistáknál nem az oktatás állt a fontossági lista élén.
- Most ott áll?
– Nagyon remélem.
- Részben az önkormányzatok is felelősek a helyzetükért. A túlzott hitelfelvételek miatt eladósodtak. Egy felmérés szerint Kaposvár bronzérmes.
– Legutóbb még a negyedik helyről hallottam.
- Arra büszke?
– Kétféle helyzetben indokolt a hitelfelvétel. Nincs pénzem munkahelyteremtésre? Beszakadt az iskola teteje, de nincs miből megjavíttatni? Ilyen esetekben szerintem jó döntés a hitel. Ha kávéra kell, akkor nem.
- Azok a szökőkutak, amelyek olyan szépen csobognak az ablaka alatt, nem tűnnek beszakadt iskolatetőnek, se munkahelyteremtésnek.
– A belváros képének átalakítása a munkahelyteremtést szolgálja. Tanulmányok tucatjai jelentek meg arról: ma már a befektetők döntésekor nem az iparűzési adó mértéke az elsődleges, hanem a város hangulata. Ráadásul, ha valaki turisztikailag vonzóvá teszi a települését, vendégek jönnek, akik itt költenek, vagyis munkahelyeket teremtenek.
A Szita Károllyal készült interjút teljes terjedelmében a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatják.