Nyilvánosságra hozzák a Szovjetunióba elhurcoltak adatbázisát

Idén az interneten emlékeztek a kommunizmus áldozataira, több politikus is üzent.

2021. február 25., 16:06

Szerző:

"Múltunk feldolgozásához elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a történelmi folyamatokkal, megismerjük a tragédiák áldozatainak nevét és méltó módon emlékezzünk rájuk" - emlékezett meg Kásler Miklós a kommunizmus áldozatainak emléknapján. Az emberi erőforrások minisztere csütörtökön bejelentette, hogy a Magyar Nemzeti Levéltár közzétette a Szovjetunióba egykor elhurcoltak adatbázisát.

Az adatbázisban szereplő mintegy 682 ezer digitalizált karton az 1941 és 1956 között a Szovjetunióba hurcolt magyar emberek adatait tartalmazza.

Kásler hozzátette: erős nemzeti identitásunknak, hagyományainknak, elszántságunknak, kitartásuknak köszönhetően át tudtuk vészelni ezeket a sorscsapásokat, és a magyarság ma is a Kárpát-medence "legnépesebb és legerősebb nemzete".

Az emléknap alkalmából Fürjes Balázs, Budapest fejlesztéséért felelős államtitkár a Facebookon osztott meg videót. Ő azt írta:

"Nagyapám 50 éves volt, épp annyi, mint én leszek idén, amikor 1947-ben Szibériába hurcolták. Ártatlanul halt meg egy szovjet munkatáborban. Ma van a kommunizmus áldozatainak emléknapja. Három lehetőségünk biztos van. Emlékezzünk azokra, akiket elveszítettünk. Adjuk tovább gyermekeinknek, hogyan gázolt át rajtunk a teljes 20. századi történelem. Engesztelődjünk ki sorsunkkal, egymással, önmagunkkal. Így mindig emlékezni fogunk arra, amit elfelejteni tilos, és szabad teret adunk az élet növekedésének."

 

A járvány miatt idén a Terror Háza Múzeum és a Rákóczi Szövetség is online programokkal emlékezik a diktatúrák áldozataira. Az internetes megemlékezésekről itt írtunk. Többek között Gulyás Gergely is megemlékezett:

 

Demeter Márta és Keresztes Lóránt az LMP színeiben emlékeztek meg: