Nő a feszültség: Orbán kapott még egy kis időt
Egyre nő a feszültség a vörösiszappal elöntött Devecseren és Kolontáron. Az emberek elégedetlenek, a kármentesítés szerintük akadozik. A péntekre bejelentett tüntetésüket - egyelőre - elhalasztották. Egy helyi asszony leveléből kiderül: hiányos a tájékoztatás, az emberek nem viselnek maszkot, sok ember szeme begyullad, esetleg véres nyálkát fúj az orrából, nehezebben lélegzik a levegőben lévő káros anyagoktól.
Hónap végéig elhalasztották a péntekre tervezett demonstrációt a devecseriek, erről a lakossági fórumon született megegyezés. Csenki Géza, a demonstráció főszervezője a lakossági fórumon elmondta: ha konkrét ígéretet kapnak arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy héten belül eljön hozzájuk személyesen, akkor nem tartanak tüntetést. A látogatásról egy héten belül választ várnak. Előrevetítette, ha nem lesz gyorsan változás, "nem tudják megállítani" az embereket. Toldi Tamás polgármester fontosnak nevezte az eddigi tárgyalásokon elért eredményeket. Elmondta: azon, hogy a dolgok pozitív irányba haladjanak tovább, nem segít a tüntetés és az erőszak.
"Ez a kárpótlás nem ugyanaz, mint az árvíz esetében, és a kormány jó szándéka érezhető" - tette hozzá. A devecseri demonstráció megtartására benyújtott civil kérelmet a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság kedden az egész megye területén érvényben lévő veszélyhelyzet miatt elutasította, a kérelmezők más helyszínre újabb kérelmet nyújtottak be szerdán.
"Orbán Viktor miniszterelnök teljes kártérítést ígért nekünk, ezért fogunk tüntetni, és addig ott leszünk, amíg ide nem jön" - mondta Csenki Géza a lakossági fórumon szerdán este. Új helyszínként a 8-as főút útzár utáni szakaszát nevezte meg Bakonygyepesnél.
Tájékoztatni, nem pedig feltételeket állítani
Nem mondtak le a tüntetésről a devecseriek, továbbra is jogosnak tartják követeléseiket. Érthetetlen, hogy ha a kormány a kifizetéseket ahhoz kötötte, hogy a lakosság döntse el, marad-e a térségben vagy elköltözik onnan, akkor miért nem tájékoztatják a lakosságot a térség jövőjéről. Információ hiányában ugyanis nem tudnak dönteni az emberek - erősítette meg a hírt Simó Endre, a Magyar szociális Fórum Szociális Kerekasztal vezetője a
Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában.A demonstrálók csak időt adtak a miniszterelnöknek, és várják, hogy ígéreteit teljesítse. Egyáltalán nincs kizárva, hogy ha ez nem történik meg, akkor a tiltakozó megmozdulást megtartják – mondta Simó Endre, aki szerint nem igazságszolgáltató Mátyás királyra van szükség, hanem egy kollektív gondolkodásra, ahol a közösségi értékek előtérbe kerülnek. Az állam megelőlegezhetné a szükséges összeget a kártalanításra és aztán a kormánynak kellene pereskednie a Mal Zrt.-vel.
A kormány a kifizetéseket ahhoz kötötte, hogy a lakosság döntse el, hogy marad-e a térségben vagy elköltözik onnan. Csakhogy a lakosság nem tud dönteni, mert nem tudja hogy a térségre milyen jövő vár, nem tudja az egészségügyi kockázatokat. Ezért valóban tájékoztatni kell őket, nem pedig feltételeket állítani - vélte a szociális kerekasztal vezetője.
Simó Endre úgy látja, visszatáncolt a kormány, ennek következtében befagyasztották az 1 millárdos krízisalapot, ami ráadásul nem is elég. A tüntetés szervezője Csenki Géza szerint mintegy 10 milliárd forintból lehetne talpra állítani a térséget.
A devecseriek türelmet tanúsítanak, de kivárásukat senki se értelmezze úgy, hogy kárenyhítéssel érnék be a teljes kártalanítás helyett. „Nem mondunk le a tüntetésről, ha a kormány továbbra sem teljesíti a követeléseinket, nevezetesen a teljes anyagi és erkölcsi kártalanítást, és igényünket a térség élhető jövőjére vonatkozó korrekt és gyors tájékoztatásra” – mondta korábban Csenki Géza.
Pokoli az élet
Szerkesztőségünk a Zöld Baloldal nevű párton keresztül hozzájutott egy devecseri asszony leveléhez, amiben azt írja: "Sok ember szeme begyullad, esetleg véres nyálkát fúj az orrából, nehezebben lélegzik a levegőben lévő káros anyagoktól." A levélíró nehezményezi, hogy a hatóságok nem tájékoztatják őket arról, hogy "miféle anyagok vannak a vörösiszapban, illetve milyen károsodás elkerülésére kell figyelnie, és miként a veszélyeztett területen élőknek. A településen poszton lévő rendőrök, a kármentésben résztvevők, így a lakosság sem visel maszkot. Nincs megszervezve a napi min. 1 db, minőségben megfelelő (FFP3D) maszk kiosztása a lakosságnak".
A levélíró azt is leírta: "A térségben élő emberek, mivel Mal Zrt., ill. a régi timföldgyár, üveggyár, az ajkai kórház dolgozói is voltak, tudják, hogy évtizedekben az ólomüveg gyártás melléktermékét, a kórházi veszélyes hulladékokat is a „kitört” tározóba (is) hordták. Még olyan információt is suttog a lakosság, hogy külföldről is befogadtak veszélyes hulladékot a tározóba."
A Zöld Baloldal segítségével a helyiek levelet juttatak el Orbán Viktor miniszterlenökhöz is, majd sajtótájékoztatót tartottak a Miniszerelnöki Hivatal előtt. Az erről szóló Indexes videót itt nézheti meg: