Nemzetközi össztűz Orbánékra
Az EU erősebb tagállamai már régóta kérik az Európai Bizottságot, hogy regulázza meg a magyar kormányt. Úgy tűnik: eljött az idő, amikor már Brüsszel is kedvet érez lesújtani Budapestre. Különösen, hogy Washingtonból is felszólították erre.
janus: Magyarország 2004-ben egy közösség tagja lett, vállalva közös szabályok és értékek megtartását. Orbán és sleppje megszegte ezt a szerződést, elárulta ezeket az értékeket. Ennek megfelelően bánnak vele.
Mx-Mx-Mx: Orbánék megint megcsinálták azt, ami miatt Trianon a nyakunkba szakadt. Ugye, milyen egyszerű? És a jobboldali reakció is ugyanaz: „Mindenki ellenünk van!” Eszementek! Magyarországnak egy időre annyi. Európa egyértelműen megüzente, hogy ha a Nemzeti Bank függetlenségét megtámadó törvényt a parlament megszavazza, az szerződésszegés. Ki követte el ezt a szerződésszegést? Egy kormány, amelyet a magyar nép nagy többséggel választott. Nos, itt következik az igazi probléma. Mert Európában tudják, hogy mi a demokrácia. És nemcsak tudják, hanem tiszteletben is tartják. Így aztán az Orbán-kormány sokszoros szerződésszegését és Európa-ellenes kiszólásait a demokratikus Európa úgy értelmezi: Magyarország nem akar tagjai közé tartozni. Európa próbál nyomást gyakorolni a magyar kormányra, de nem akarja felülbírálni a magyar nép szándékait. Ha a magyar népnek ilyen kormány és ez a politika megfelel, akkor „mossák kezeiket”, és hátrébb lépnek. Ezért nem fog megegyezni sem Európa, sem az USA, sem az intézményeik egy olyan kormánnyal, amely olyan népet képvisel, amelyiknek valójában büdös az európai és amerikai demokratikus rendszer. De van egy sokkal egyszerűbb ok is. Senki nem köt szerződést olyannal, aki büszkén kiáll, és nem is tagadja, hogy szerződésszegő. Mert aki egy szerződést megszeg, az valószínűleg a következőt is megszegi. Ha pedig nyíltan ki is mondja, hogy semmibe veszi a partnerét, akkor ne számítson semmi jóra.
winter: Kettős, sőt hármas, néha meg négyes mérce működik az EU-ban. Ahány ország, annyi mérce. Ahány politikus, annyi mérce. Visszataszítóak ezek az álszent megnyilvánulások.
loland: A világban sokan tudják már, hogy mi lesz a következménye Orbán politikájának. Most már csak Orbánnal kellene ezt valahogyan megértetni...
Samu: Amikor már a konzervatívok és a néppártiak is egybehangzóan mondják, amit a demokraták, republikánusok, zöldek, szocialisták, liberálisok – talán oda kellene figyelni!
mapolg: Franciaországot most egy jobboldali köztársasági elnök és kormánya vezeti. A francia külügyminiszter kemény bírálata azt mutatja, hogy hazug volt a Fidesz eddigi védekezése, amikor azt szajkózta, hogy a külföldi kifogások mögött baloldali pártpolitikusok állnak. A francia (és az amerikai) külügyminiszter megszólalása azt is mutatja, hogy már mindenkinek tele van a hócipője Orbán Viktor diktatórikus kormányzásával, mivel lejáratja az egész Európai Uniót.
JMKO: Elhiszi valaki, hogy a jelenlegi kormányt megdönti a külföldi nyomás? Ezt a nagy külföldi kampányt jórészt európai fogyasztásra szánják: ott a gondok semmivel sem kisebbek, mint nálunk. Külföldi barátaim rémülten érdeklődnek, hogy mikor lesz ismét magyar forradalom. Igaz: a magyaroknak nincsen olyan mély gyakorlatuk a demokráciában, mint a Nyugatnak. Ami nálunk zajlik, nem más, mint a felzárkózási folyamat egyik állomása. A jelenlegi helyzetet diktatúrának nevezni nem helytálló. „A demokrácia nem létezik Magyarországon” – ezt mondja Charles Gati. Ez súlyos vád. Ha a magyar kormány megérdemli a kuruckodás vádját, akkor az ilyenfajta megjegyzések megérdemlik, hogy rágalmazásnak tekintsük őket. Miért van az nálunk, hogy a balliberális politikai körök csak külföldről tudjak elképzelni az üdvösség jövetelét? Nem hisznek abban, hogy országon belül is meg lehet oldani a kérdést, szaladnak külföldre segítségért. Régen a szovjetekhez, ma a Nyugathoz.
laszlo01: Sok kritikát kapunk a Nyugattól, és ez sokaknak nem tetszik. De: mi léptünk be a NATO-ba, az EU-ba. Boldog örömmel, önként, nem kényszer hatására. Ezekben a szervezetekben vannak szabályok, előírások, elvárások, amelyeket be kívánnak tartatni a belépett államokkal! Ha valaki az Orbán-kormányt kritizálni merészeli, az rögtön cégéres gazember lesz a Fidesz lelkes híveinek szemében. Ha annak idején a Charles Gati- és Mark Palmer-féle, most lekommunistázott emberek nem állnak az akkori ellenzék és a Fidesz mellé, akkor lehet, hogy még mindig az MSZMP-s párttagkönyvével szavazna a sok azóta megvilágosodott „honatya”.
öszike13: Amerikának súlya, szava van, amelyet mindenki megért, meghall, odafigyel rá. Kivétel: Orbán Viktor és sleppje.
azazello: Mire rájönnek az amerikaiak, hol is vagyunk, hátba támadhatjuk őket. Vagy hasba. Mindenesetre előbb el kell intézni Európát. Itt az ideje létrehozni a Moszkva–Minszk–Peking-Phenjan–Budapest-tengelyt. Végre újra a Kelethez tartozhatunk. Hajrá, Orbán! Hajrá, magyarok! Hajrá, Fradi!
sic58: Kész, elfogytak a szavak. Már csak kínosan röhögni lehet. Martonyi és a maradék néhány karrierdiplomata meddig bírja ezt parírozni? Vagy már készül az újabb hadüzenet az USA elnökének?
öreg innovátor: A magyar külügyben intelligens emberek dolgoznak, akik nyilván frusztráltak amiatt, hogy a francia külügynél kell most tiltakozniuk, holott valójában a magyar miniszterelnökségnél kellene, mert a bajok gyökere ott keresendő (és fogyatkozó számú szavazóik, például a hazai korrupciós hálózatokba bekötött vállalkozók és az új-kádári megalkuvás lehetőségét megtalálni vélő kisemberek tudatában). Ne ítéljük el tehát a magyar külügyeseket: ők profi szakemberek, akiknek kötelességük a mindenkori lojalitás. Ezt a lojalitást biztosan a következő, demokratikusabb kormány idején is tanúsítani fogják, sőt, akkor talán még a belső meggyőződésük is mögötte lesz.
DONJ: Úristen, hová jutottunk! Már értem a tartalékosok összeírását. Végre belekezdhet a mi „Napóleonunk” is az európai hadjáratba. Azon gondolkodom, ki az, aki még nem figyelmeztetett minket.
Box Hill: Belgium, Ausztria, Németország, Franciaország. Van olyan gyarmattartó ország, amelyik nem bírál bennünket? A kolonialisták nem tudnak megszabadulni a kolonialista mentalitástól.
mernokt: Ismeretlen EU-képviselőcskék sütögetik a pecsenyéjüket, és kóstolgatják, jó-e már, vagy rakjanak még a tűzre. Hidegen hagyja őket, hogy jobb sorsra érdemes magyar milliók megszenvedték ezeket az éveket, és még mindig megbízhatóan tartják a frontot a tehetségtelen és korrupt vezetőik felháborító intézkedései és az elszegényedés ellen. Ha most az egész országon elverik a port, majd jussunk eszükbe, amikor rájuk kerül a sor.
davidoff90: Mikes Kelemen leveleinek legalább volt értelmük. Orbánéinak csak következményeik vannak. Egyre súlyosabbak.