"Nem tudjuk azonban, hogy emögött mit gondol a kormány"
Az elégséges szolgáltatásokat védené a Fidesz által a sztrájktörvényhez beadott módosító indítvány, ennek értelmében csak akkor lehetne megkezdeni a munkabeszüntetést, ha a tömegközlekedés és közműszolgáltatás esetén megegyeznek a minimális szolgáltatásokról. A szakszervezetek tiltakoznak a módosítás ellen, mivel úgy érzik, alárendelt helyzetbe kerülnek. Ezzel szerintük „rámondással” bírói útra lehet terelni az ügyeket.
Itt egy nagyon rossz helyzet alakult ki, amelyben egyik fél sem vette figyelembe, hogy a köztük lévő konfliktusnak 3. érdekeltjei is vannak. Ez felőrölte a szolidaritást. Ennek ellenére ez a javaslat nem jó, mert ez a kötelezőség nem oldja meg azt a helyzet, hogy legyen egy normális tárgyalási kultúra, hanem áttolja egy másik mezőbe.
A törvény azt mondja ki, hogy ha nem állapodtok meg, akkor nem jogszerű a sztrájk. A bíróság viszont olyan szakmai kérdésekben, hogyan működik egy menetrend, nem tud szakszerűen dönteni – vélte Pataki Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke a Reggeli Gyorsban.
Az elnök szerint a most beterjesztett szöveg érdekessége, hogy eszerint törvény is meghatározhatja ezt az elégséges szolgáltatást. Nem tudjuk azonban, hogy emögött mit gondol a kormány. A módosítás ismét önálló képviselői indítványként kerülne a parlament elé. Az ügy bája, hogy a módosító indítvány egyik benyújtója a munkástagozat képviselője Kontur Pál, aki 2008-ban amikor felvetődött a sztrájktörvény szabályozása, akkor még a munkavállalói jogokat védet hevesen – tette hozzá Pataki Péter.
Vannak olyan körök kormányzati részről, amelyek azt gondolják, hogy a kritikával élő szakszervezeteket ugyanúgy megtorlással lehet fenyegetni, mint a Költségvetési Tanácsot és az Alkotmánybíróságot - fűzte hozzá az elnök a
Klubrádióban.