Nem tévesztem össze Abháziát Adzsáriával

Aradi Huba olvasójuk a 168 óra 2008 augusztus 28-i számában két a lap hasábjain 2006 októberében megjelent cikkemet illetően.

2008. szeptember 4., 14:22

Jobb későn, mint soha. Aradi Huba jogosan mutat rá egy elírásomra: Szaakasvili természetesen nem 1993-ban lett Grúzia elnöke, hanem tíz esztendővel később. Ezzel szemben változatlanul fenntartom, hogy az abházok többsége szunnita muzulmán. Megnyugtathatom a levél íróját: feltételezésével ellentétben nem tévesztem össze Abháziát Adzsáriával. Jártam mind a két - szovjet időkben grúziai autonóm - köztársaságban.

Az abházoknak ugyan valóban voltak korai keresztény gyökereik, ám a 16-17. században többségük áttért a muzulmán hitre. A grúz uralom lerázását célzó fegyveres harcukban a 90-es évek elején éppen ezért siettek az abház hittestvérek segitségére muzulmán vallású kaukázusi önkéntesek, nem kis részben csecsen alakulatok - köztük a később hírhedtté vált terrorista, Baszajev vezette erők - amelyeknek segítségével (meg oroszok szállította fegyverekkel) sikerült ténylegesen elszakadniuk Grúziától. A levélírónak azt a kitételét, hogy Abházia "banditaállam", nem minősítem. Tartok tőle, hogy ilyen alapon még sok államot lehetne ebbe a kategóriába sorolni.

Kulcsár István

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.