Nem hiszik, Magyarország tartja magát ígéretéhez
Magyarország fokozza a harcot a brüsszeli Bizottság és a külföldi cégek ellen, újabb adókkal fenyegetve az üzleti világnak azt a részét, amely ellenzi a kormány által kirótt állítólagos diszkriminatív közterheket.
Az EU két állami támogatás ügyében jelentett be vizsgálatot, mert feltételezi, hogy azok tisztességtelen előnyhöz juttatják a magyar cégeket az idegen vetélytársakkal szemben. Budapest azonban azt közölte, hogy nem lép vissza az Orbán Viktor által kikísérletezett unortodox adók ügyében, és ragaszkodik ahhoz, hogy a külföldi társaságok fizetni fognak. Ez a legújabb vita azóta, hogy a mostani kormány 2010-ben hatalomra került és egy sor szokatlan adóval vette célba a nem magyar kézben lévő sajtót, távközlési vállalatokat, közszolgáltatókat és bankokat – írja a Financial Times.
A cél az, hogy csökkentse a költségvetési hiányt és elkerülje az IMF újabb segélycsomagját. Az eredmény több kötelezettségszegési eljárás volt az unió részéről, de Orbán azt mondja, hogy a nézeteltérések erősödni fognak Brüsszellel a következő három évben. Hívei azzal igazolják az ún. orbanomics-ot, hogy utalnak a tavalyi, 3,6 %-os növekedési adatra, valamint az ország csökkenő adósságállományára. Az egyik érdekelt, az Imperial Tobacco egy értelműen diszkriminatívnak tartja az adót és bejelentette, hogy jogi eszközökkel folytatni kívánja a küzdelmet a tisztességtelen bánásmóddal szemben, mert a hatalom ugyan akkor rendelhet el adókat, amikor csak akar, ám ha azok nem igazságosak, akkor a cég szembeszáll velük.
Úgy tudni, hogy az érintett csoportok panaszt tettek a dohánynagykereskedelem tervezett átalakítása ellen is, ez ügyben szintén folyik a vizsgálat. Annál is inkább, mert ahogy a Berenberg egyik elemzője megjegyezte: a másik oldal megtette a maga ajánlatát, és rejtélyes, hogy ha egy kormány a bevétel növelésére törekszik, akkor miért utasít el egy olyan lehetőséget, amely révén a jelek szerint lényegesen több pénzhez juthatna. Bírálók szerint ezek az ügyek megint csak azt támasztják alá, hogy a magyar gazdasági növekedést korlátozza a példátlan szabályozás és a jó pár szektorális különadó, amely elrettenti a külföldi beruházókat. A múlt heti budapesti bejelentés miatt elemzők kétségbe vonják, hogy Magyarország tartja magát ígéretéhez, mármint hogy stabil és egyenlő feltételeket teremt az idegen befektetők számára – írja a lap.
(Szelestey Lajos/Klubrádió)