Nem csak a bűnözőknek veszik le az ujjlenyomatát
Múlt hónap 28-tól minden új útlevéhez ujjlenyomatot vesznek az útlevél igénylőjétől, kivéve, ha az illető 12 év alatti gyerek. A fejlesztés közel 1 milliárdba került, ám ennek nagy részét az Európai unió támogatásával valósították meg. Az útlevél igénylők ujjlenyomatát nem tárolják
Draskovics Tibor igazságügyi minisztertől ujjlenyomatot vettek, miután személyesen mutatta meg a sajtónak, hogy miként történik az úgynevezett második generációs biometrikus útlevél elkészítése.
Az eseményen türelmesen várt, amíg a monitoron megjelentek az egyedi azonosításra alkalmas érzékeny adatai, maga az ujjlenyomat. Először az egyik, majd a másik kezének azonos ujját kellett ráhelyeznie a hitelesített leolvasó berendezésre. A helyszínen azonnal megkérdezték tőle:
- Vajon mennyi ideig tárolja a rendszer az érzékeny adatnak számító ujjlenyomatot? Bekerül a nyilvántartásba?
Nem tárol a rendszer adatokat
Természetesen továbbra is csak a Bűnügyi Nyilvántartás gondozza azokat az ujjlenyomatokat, amelyek a rendőrség, a bűnüldözés számára fontosak. Az útlevél igényléshez szükséges egyedi azonosítás adatait csak addig tárolja a rendszer, amíg az okmány előállításához szükséges chip elkészül.
„Okmánymegszemélyesítés, védett tárolás a chipben” – így nevezi a szakember azt a folyamatot, amíg az útlevél igénylő személy ujjlenyomata rendelkezésre áll. Mihelyt elkészül az elektronikus azonosításra alkalmas chip és annak adattartalma, az információkat törlik az ideiglenes adatbázisból.
A biometrikus azonosítás folyamatát az Európai Unió szabályozta szigorú adatvédelmi előírásokkal. Nem csak az adatfelvételi eszközök, hanem az adatleolvasók is hitelesített berendezések, ezáltal az útlevelek chipjének adatállományához illetéktelenek nem férhetnek hozzá.
Az ujjak sorrendje
Alapszabály, hogy mindkét kéz azonos ujjáról kell lenyomatot venni. Elsősorban a mutatóujjról, majd a középsőujjról, harmadiknak a gyűrűs ujjról. Ha valami miatt ez sem kivitelezhető, akkor a hüvelykujj a következő lehetőség, ám a kisujj nem jöhet szóba. Ha két kéz, két azonos ujja – beleset, sérülés - miatt nem alkalmas a leolvasó berendezésen való megjelenítésre, akkor két különböző ujjról is lehet chipet készíteni, csak az előbb vázol sorrendet kell alkalmazni.
Junius 28-a óta már mindenkinek ilyen módon készítik az új úti okmányát, kivéve a 12 év alatti gyerekek, akiktől nem vesznek ujjlenyomatot.
Hol lesz az ujjlenyomat az útlevélben?
Laikus számára látható módon sehol. Az egyedi azonosítókat tartalmazó chipet az útlevél hátsó borítójában helyezik el, csak a leolvasók számára látható módon. Ám a hozzá nem értő szem is megkülönböztetheti a régi és az új okleveleket egymástól. Az újak fedőlapján elöl, egy aranyszínű téglalap jelzi, hogy egy chipet rejt a dokumentum.
Drágább, biztonságosabb
Az új útlevelekért többet kell fizetni, mint korábban. 7500 forint a díja, mivel az előállítási költségük is többe kerül – magyarázta miniszter. Ignácz István, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának vezetője elmondta, hogy az első napokban már több ezer új útlevél kérelmet befogadtak az okmányirodák.