Négy közelkép
A légvédelmi szirénától alig hallani a hangját, a maszktól nem látni az arcát. A ruháján hatalmas felirat: tűzoltóság. Nem árulja el a nevét, tart a retorzióktól. Nem csoda, társaival az imént nyitott ki egy tűzoltócsapot az Andrássy úton, ahol a rendvédelmi dolgozók (börtönőrök, tűzoltók, rendőrök, katonák) tiltakoznak a kedvezményes nyugdíjkorhatár tervezett eltörlése ellen, küzdenek a biztos életpályáért, a béremelésért. Ömlik a víz az aszfalton. Robban egy füstbomba. Elszabadulnak az indulatok.
A szolgálatban lévő rendőrök tehetetlenek, nem keménykednek, csak kérnek:
– Ne csináljátok, fiúk!
Az álarcos tűzoltó nyakán kidagadnak az erek:
– Miért? Másként felfigyelnének ránk?
Lehiggad, faggatni kezdem. Dől belőle a szó: nyolcvannyolcezret keres, 24/48 órás váltásban dolgozik. Amikor „felszerelt”, arra számított: biztos lesz az élete, emelkedik a bére, korkedvezménnyel megy nyugdíjba.
– Öt év alatt nem változott semmit a fizetésem. Feleségemmel a szüleimnél lakunk. Másodállásban gyárban vállaltam munkát, hogy meg tudjunk élni.
Mi lesz holnap?
– Sokan gondolkodunk azon, hogy kilépünk. Ez így nem mehet tovább!
Ígéri, addig tüntetnek, amíg a kormány meg nem hátrál. Addig is rohan egy újabb tűzcsaphoz.
Sistereg a víz.
– Lábbal tiporják a személyes szabadságunkat – mondja Nevman Tímea ingatlanos vállalkozó, aki szabad idejében beteg embereken segít, egy karitatív szervezet önkéntese. Barátjával, Mihály Szabolccsal a fideszes alkotmányozás ellen tiltakoznak a civilek tüntetésén.
Tímea és Szabolcs ruháján „millás” kitűző. Ők a Facebookon szerveződött Egymillióan a sajtószabadságért csoport tagjai. A férfi alapítványi iskolában tanít művészetet. Azt mondja, nem volt első csepp, csak utolsó: a médiatörvény miatt döntött úgy, hogy a Fideszt nem támogatja. Csak figyelmeztetni akarja Orbánékat, hogy túl messzire mentek. Naiv? Lehet.
Tímea szerint a kabinet elfeledkezik az emberek problémáiról. Meséli, saját szemével látta, hogy egy borsodi anya a boltban hitelre vesz négy szelet kenyeret a családjának.
Hogy párttá szerveződnek-e a civilek? Tanácstalanul ingatják a fejüket:
– A facebookos közösségen belül óriási viták zajlanak erről.
Csak az biztos, hogy tiltakoznak: az új alkotmány, a magánnyugdíjpénztárak ellehetetlenítése, a sajtószabadság korlátozása ellen.
Ahogy az egy civilhez, polgárhoz illik.
– Csoportérdek határozza meg az új alaptörvényt. Mivel az új alkotmány nem mindenkié, ezért nem legitim – magyarázza Donáth Ferenc orvos a Demokratikus Koalíció rendezvényén.
Azt fejtegeti, hogy az alaptörvény preambuluma a kormány hegemón törekvését fejezi ki, ami ellentétes a demokratikus jogokkal.
Fején kissé különc, skót kockás sapka. Rollerének támaszkodik. Mosolyog, gyakorlott nyilatkozó és demonstráló. Apja a Nagy Imre-per egyik vádlottja, ő az ’56-os miniszterelnökről elnevezett társaság elnöke, jogvédő.
A háttérben, a Batthyány-örökmécsesnél Vágó István trenírozza a hallgatóságot: a színpadon volt MDF-es, ex-SZDSZ-es politikusok váltják egymást. És jön Gyurcsány: azt mondja, nincs bocsánat a hatalom elvtelen kiszolgálóinak, először ellenzéket kell építeni, aztán programot készíteni.
Hogy megfér-e egyetlen pártban a liberális, a konzervatív és a szocialista?
Donáth inkább a szövetségi rendszer híve, de elismeri: nincs ebben egység a balliberális oldalon.
Erőss Gábor vállán hátizsák, nyakában a négyéves Ábel.
– ’92-ben a 168 Óra címlapján is szerepeltem, akkor Antallék ellen demonstráltunk Gombár Csaba és Hankiss Elemér meg a média védelmében.
Az LMP az új alkotmány ellen utcázik és ölt álarcot. A színpadon ízelítő a nemzeti együttműködés rendszeréből: „Aki kíváncsi a saját véleményére, forduljon bizalommal munkatársainkhoz.”
Gábornál az egykulcsos adó verte ki a biztosítékot. Szociológus, tudta a következményeket.
– Akkora adóbevétel-kieséssel jár, hogy emiatt a közszolgáltatásokat kell visszanyesni. A munkahelyemen is látom: az akadémiai kutatóintézetek költségvetését zárolták, és mindenre kevesebb jut. Az emberek eddig nem értették, mit jelent az, hogy a GDP egészségügyre fordított hányada csökken. Most majd a saját bőrükön érzik, hogy nőnek a várólisták, egyre kevesebb lesz az orvos. Őszöd semmi volt ahhoz képest, amit a Fidesz művel. Lassan mindenki rájön, hogy becsapták – mondja derűsen.
Oké, süt a nap, de honnan az optimizmus?
– Három év múlva leválthatjuk őket.
A tömegben egy transzparensen smiley is üzeni: már csak három év.