Nagyon nem választási költségvetés

Összeveszett az ellenzék és a kormánypárt a jövő évi költségvetésen. Míg a Fidesz ismét Magyarországot vesztesnek hozta ki, addig a miniszterelnök szerint jövőre az ideinél több pénz jut az egészségügyre, a közbiztonságra és az Út a munkához programra. Az MSZP-frakció egyhangúlag támogatta a kormány költségvetési tervezetét - jelentette be Mesterházy Attila frakcióvezető.

2009. augusztus 31., 17:55

– A 2010-re tervezett költségvetés vesztese Magyarország lesz - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke hétfőn. Kiemelte: továbbra sem tudni, hogy milyen költségvetést terjeszt be a kormány szeptember 11-én, de szavai szerint ennek a költségvetésnek a vesztese a magyar gazdaság és a magyar adófizető állampolgárok lesznek. Hozzátette: annyit lehet tudni, hogy további megszorítások várhatók a költségvetésben.

– Az MSZP-frakció egyhangúlag támogatta a kormány költségvetési tervezetét - jelentette be Mesterházy Attila frakcióvezető a Bajnai Gordon miniszterelnökkel és Oszkó Péter pénzügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón.

A Fideszes Varga Mihály hosszasan ecsetelte a megszorításokat. – Tudható még az is, hogy a közösségi közlekedéstől 40 milliárd forintot, míg az önkormányzatoktól 120 milliárd forintot vonnak el - tette hozzá. Varga Mihály megjegyezte: a szociális tárcától, az egészségügyi szférából és az oktatási tárcától pedig súlyos tízmilliárdokat akar elvonni a kormány.

Az ellenzéki politikus szerint az eddigi megszorító intézkedések nem vezettek eredményre. Hozzátette: 2009 végére tíz százalék feletti munkanélküliségi ráta várható, a bruttó hazai termék pedig a második negyedévben mínusz 7,6 százalék volt. A miniszterelnök szerint viszont jövőre az ideinél több pénz jut az egészségügyre, a közbiztonságra és az Út a munkához programra; az MTI információi szerint Bajnai Gordon többek között erről beszélt az MSZP hétfői frakcióülésén.

Varga Mihály közölte: pártja szeretne végre valami konkrétumot tudni arról, hogy a magyar gazdaság 2010-es éve hogyan fog alakulni. Varga Mihály a sajtótájékoztatón példaként hozta fel Lengyelországot, ahol, mint mondta, már növekszik a gazdaság. Ehhez képest Magyarországon tovább folyik a "gyurcsányi politika", amivel sem munkahelyeket nem lehet teremteni, sem beruházást nem lehet ösztönözni - tette hozzá.

Oszkó Péter pénzügyminiszter a költségvetéssel kapcsolatban arról beszélt, hogy a közösségi közlekedéstől 40 milliárd forintot vonnak el, de a konkrét intézkedési csomag még nem készült el. Hangsúlyozta, hogy az önkormányzatoknál 120 milliárdot vonnak el jövőre, ennek egy része automatikus megtakarításból áll. A pénzügyminiszter rámutatott, hogy az államháztartás 1000 milliárd forinttal kevesebbet tud szétosztani a korábbi időszakhoz képest a gazdasági recesszió miatt.

Bajnai Gordon úgy fogalmazott: úgy látja, a képviselők megértették, hogy Magyarországnak van vesztenivalója, és hogy folytatni kell a válságkezelést, mert úgy lehet megtartani az eddigi eredményeket. A kormány szerint világos karaktere van a büdzsének, amely nem fűnyíróelven "nyesi le" a költségeket. A miniszterelnök a költségvetés "nyertesei" közé sorolta a közbiztonságot, az egészségügyet, az önkormányzatokat. Utóbbi kapcsán megjegyezte, hogy kevesebb feladatot látnak el majd, és nagyobb gazdálkodási szabadságot kapnak.

Bajnai Gordon kiemelte, hogy a büdzsé az adócsökkentés költségvetése is, és egyben megteremti a növekedés alapjait.

Bajnai: jövőre több jut egészségügyre, közbiztonságra

Az MTI úgy tudja: a kormányfő szavai szerint a 2010-es büdzsét a takarékosság, a stabilitás megőrzése, valamint a közbiztonság és a munka becsületének helyreállítása jellemzi majd.

A miniszterelnök beszélt a két leginkább vitás területről, a közösségi közlekedésről és az önkormányzatok forráscsökkentéséről is. Utóbbival kapcsolatban a lehetséges konfliktusok között az oktatás, a fejlesztések és a szociális ellátórendszer finanszírozását említette. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy sok javaslat alapján megfelelő kompromisszum született.

Az MTI képviselőktől származó információi szerint a hosszas egyeztetési folyamat végül azzal zárult, hogy nettó 85 milliárd forintot vonnak el az önkormányzatoktól, de ez összességében valójában 120 milliárd forint, mivel a korábbi járulékcsökkentés miatt már csökkentek az önkormányzati normatívák.

A közösségi közlekedés átalakításáról - a távirati iroda információi szerint - tovább egyeztetnek, annak érdekében, hogy a forráskivonás ellenére biztosítani lehessen a megfelelő színvonalú közlekedési szolgáltatást az ország egész területén.

Forráskivonás

Az MTI úgy tudja, a miniszterelnök szólt a válságkezelés folytatásáról is: ide tartoznak a stabilitást, a növekedést és biztonságot erősítő intézkedések. Utóbbiba tartoznak a közrendhez és közbiztonsághoz kapcsolódó lépések. Többek közt a közrendvédelmi csomag, a korrupcióellenes intézkedések és a szélsőségek elleni küzdelem tovább vitele. A szociális biztonság kérdéséhez pedig többek közt a roma kérdések rendezését, a lakáshitelesek védelmét, a krízisalapot, illetve Út a munkához program erősítését sorolta a kormányfő - értesült az MTI.

Az MTI úgy tudja, az őszi politikai feladatok is szóba kerültek a frakció ülésén. Ezek között szerepel a banki fogyasztóvédelem, a krízisalap további működtetése és költségvetés kiemelt területei.

A távirati iroda értesülései szerint Bajnai Gordon a képviselők előtt megerősítette: továbbra is 3,8 százalékos hiánycéllal, 0,9 százalékos gazdasági visszaeséssel, valamint 4-4,5 százalékos inflációval számolnak jövőre.

Az MTI információi szerint nem volt komolyabb vita a frakcióülésen, a forráselvonások összegeit senki nem vitatta, a képviselők a részletkérdésekkel foglalkoztak. A legtöbben az Út a munkához program átalakításához fűztek megjegyzéseket, kérve, hogy ne csökkentsék le az eddigi 95 százalékos állami támogatást 90-re. A közösségi közlekedés kapcsán sokan megjegyezték, hogy előbb a "feneketlen zsákot" kellene betömni - utalva a végkielégítés botrányokra -, utána ésszerűsíteni.

A hozzászólók felvetették, hogy nem kellene felfüggeszteni az önkormányzatok hazai fejlesztési forrásait, erre az MTI információi szerint Bajnai Gordon úgy reagált: ez a lépés még mindig jobb, mint ha pedagógusokat kellene elbocsátani.

Bajnai Gordon és Oszkó Péter is beszélt a banki fogyasztóvédelemről, a kormányfő azt mondta, hogy ha a pénzintézetek nem fogadják el az etikai kódexet, a kormány törvénymódosítással éri el az egyoldalú szerződésmódosítás megakadályozását.

Az MSZP-frakció támogatja a költségvetés tervezetét

Az MSZP-frakció egyhangúlag támogatta a kormány költségvetési tervezetét - jelentette be Mesterházy Attila frakcióvezető a Bajnai Gordon miniszterelnökkel és Oszkó Péter pénzügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón.

Mesterházy Attila hangsúlyozta, a megegyezés szellemében nyújtja be a kormány a költségvetés tervezetét szeptember 11-én az Országgyűlésnek. Kiemelte: a 2010-es büdzsé nem választási költségvetés, kizárólag az ország hosszú távú érdekeit veszi figyelembe.