„Nagyon kínos”: a Fidesz reakciója a Schmitt-ügyre

„Állapított-e meg bármilyen jogi következményt a vizsgálóbizottság jelentése?” – kérdezett vissza Gulyás Gergely, a Fidesz jogi szakpolitikusa egy sajtótájékoztatón arra az újságírói kérdésre, hogy Schmitt Pál köztársasági elnöknek le kell-e mondania, miután kiderült, plagizált a kisdoktori disszertációjának megírásakor.

2012. március 28., 18:53

A fideszes politikus már a kérdés elhangzása előtt jelezte, hogy még csak a vizsgálóbizottság jelentéséről szóló sajtóhírek címét olvasta, mert részt vett az országgyűlési törvény parlamenti vitáján, így érdemben nem is tudja kommentálni a bizottság jelentését. Először szeretné megismerni a több mint ezer oldalas vizsgálati dokumentumot - írta a

Népszabadság.

A múlt hét végén fideszes politikusok a Nol-nak azt mondták, akkor kell lemondania Schmitt Pálnak, ha megfosztják a doktorátusától. Erről viszont most nincs szó – tették hozzá a lap által megkérdezettek.

Korábban Pokorni Zoltán azt nyilatkozta, ha bebizonyosodik, hogy a köztársasági elnök plagizált, le kell mondania. A Fidesz alelnökét egyelőre a Népszabadság nem tudta elérni. Mások viszont nevük elhallgatását kérve azt mondták a lapnak: Schmitt Pál plágiumügye ezzel a jelentéssel „el lett simítva”, hiszen még a jogi eljárás indításának a lehetősége sem vetődött fel a kisdoktorijával kapcsolatosan.

– Így nem kerül szóba, hogy le kellene mondania. Az is hiába bizonyosodott be, hogy plagizált. Mert ami ma akár büntetőjogi kategória lehetne, arról a vizsgálóbizottság most kimondta, hogy megfelelt a „korabeli szokásoknak”, követelményeknek. Összességében sokkal kedvezőbb a bizottság „ítélete”, mint amire maga Schmitt Pál számíthatott, vagy mint amire mi számítottunk. Az pedig egészen fantasztikus, hogy az egyetemi bizottságnak sikerült csökkenteni azon oldalak, részek és tények számát, amelyekről már korábban egyértelműnek tűnt a Hvg.hu szerint, hogy plagizálták – konstatálta a Fidesz egyik ismert politikusa.

Az ügy kapcsán egy kormányközeli forrás elismerte: „nagyon kínos”. De szerinte mindezt nem lehet Orbán Viktor miniszterelnökhöz kötni, még akkor sem, ha ő jelölte Schmitt Pált köztársasági elnöknek. Lapunk úgy értesült, noha a miniszterelnök is „kedvezőtlennek” ítélte a történteket, a különböző hírekkel szemben nem engedte el az államfő kezét, sőt még hetekkel ezelőtt is bizalmi kérdésnek tekintette az ügyet. Forrásaink szerint azért is, mert Schmitt Pálnak „soha nem a doktorija volt a szempont, hanem a sportolói, diplomáciai múltja, s hogy mennyit hozott a Fidesznek, amikor politikusként csatlakozott a párthoz”.

Ha megfosztották volna a doktorátusától, vagy ilyen jogi eljárás indult volna, az választóvonal lett volna, akkor elvileg le kellett volna mondania – erősítették meg a NOL forrásai, hozzátéve: akkor sem kényszeríthette volna senki Schmitt Pált, hogy költözzön ki a Sándor-palotából.