Náci erőpróba zajlott a Hősök terén

Több mint ezren vettek részt a "becsület napja" elnevezésű megemlékezésen szombaton délután Budapesten a Hősök terén. A MEASZ - Összefogás a Demokráciáért elítéli, hogy a párizsi békeszerződést semmibe véve, a jelenlegi rossz törvényeink miatt a budapesti Hősök tere ismét "Közép-Európa szeméttelepévé vált" azzal, hogy ott hazai és számos külföldi náci masírozhatott.

2009. február 15., 06:38

A többségében fekete ruhás, bakancsot viselő, kopaszra nyírt fiatal azért gyűlt össze a téren, hogy 1945. február 11-ére emlékezzen, amikor a magyar és német csapatok kitörtek a Vörös Hadsereg által körbekerített budai Várból. A résztvevők a Kós Károly sétányon gyülekeztek, majd onnan zárt alakzatban vonultak a Hősök terére, az Ismeretlen katona emlékművéhez, ahol beszédek hangzottak el. A tömegben felfedezhető transzparensek és lobogók szerint a magyarok mellett cseh, horvát, német, olasz, svéd és szlovák megemlékezők is voltak a rendezvényen.

A megemlékezés végén a részt vevő szervezetek képviselői elhelyezték koszorúikat az Ismeretlen katona emlékművénél, a felkonferálás szerint a Magyar Gárda és a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom is köztük volt.

A rendőrség a rendezvény idejére kordonnal vette körbe a Hősök terét, ahová a rendezők csak a résztvevőket engedték be.

A Hősök terével szemben a Dózsa György és az Andrássy út kereszteződésében antifasiszta fiatalok demonstráltak.

Papp Judit, a BRFK sajtóügyeletese szombaton azt közölte az MTI-vel, hogy a megemlékezésről öt embert - köztük egy horvát állampolgárságú nőt - állított elő a rendőrség: egy magyar állampolgárságú férfit körözés miatt, a négy másikat pedig azért, mert közbiztonságra veszélyes eszközt találtak náluk.

A többórás megemlékezés békésen ért véget.

Az ellenállók elítélik

A MEASZ - Összefogás a Demokráciáért elítéli, hogy a párizsi békeszerződést semmibe véve, a jelenlegi rossz törvényeink miatt a budapesti Hősök tere ismét Közép-Európa szeméttelepévé vált azzal, hogy ott hazai és számos külföldi náci masírozhatott, akiket ráadásul a rendőrség kénytelen volt közpénzünkből védeni - áll a szervezet MTI-hez eljuttatott közleményében. "A náci erőpróba alkalmas volt arra, hogy további félelem keltődjék polgárainkban, rossz példát nyújtott fiataljainknak, s Magyarország a világban ismét erősíthette azt a tragikus történelmi emlékét, hogy egykori "szélsőjobbikos" vezetői végletekig kitartottak Hitler szövetségeseként - fogalmazta meg véleményét a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége.