Na, vajon ki az utca embere a köztévében?

Nem egy egyszerű civil dicsérte a november 18-i Híradóban a jövő évi adótörvényeket, még ha ezt a köztévé nem is kötötte a nézők orrára. A pécsi önkormányzat hírportáljának egyik munkatársa örvendezett a házasulandóknak jutó havi 5000 forintnak. Az MTVA megkeresésünkre közölte: szerintük nincs kivetnivaló abban, hogy átlagpolgárként, csupán névvel mutatták be az önkormányzati újságírót, és megrótták a 168 Órát.

2014. november 24., 11:01

Múlt kedden fogadta el a parlament a jövő évi adótörvényeket. A köztévé esti Híradójában egyáltalán nem esett szó a megszorító intézkedésekről (sampon-, a művirág-, vagy az irodai papíradó), arról annál több, hogy 5 ezer forint adókedvezmény jár a házasságkötés után, feltéve, hogy a pár legalább egyik tagja első házasságát köti. A riportban megszólaló politikusok mellett egy csupán névvel szereplő fiatal lányt is mikrofonvégre kaptak, aki lelkesen magyarázta, hogy jövőre megy férjhez, és nagyon örülnek az intézkedésnek, minden forint jól fog jönni, ha majd új lakásba költöznek.

A Hír24 azt írta: a menyasszony maga is újságíróként dolgozik a kevésbé politikafüggetlen, ellenben önkormányzati fenntartású, a fideszes pécsi polgármester, Páva Zsolt egykori kabinetfőnöke által vezetett PécsMa.hu lapnál. Ráadásul korábban az MTVA megbízásából ő maga is készített anyagokat a köztelevíziónak.

MTVA: Diszkriminál a 168 Óra

Megkerestük az MTVA-t, és a következő kérdéseket tettük fel:

1. A Híradó riportjában látható Haszon Zsófia azonos-e a pecsma.hu Haszon Zsófia nevű szerkesztő-újságírójával?
2. Igaz-e, hogy Haszon Zsófia korábban az MTVA megbízásából maga is készített anyagokat a köztelevíziónak?
3. Megfelel-e a hiteles tájékoztatás elvének, ha átlagpolgárként mutatnak be egy önkormányzati hírportálnál dolgozó újságírót?

Az MTVA Sajtóosztálya elismerte, hogy a pécsi önkormányzat hírportáljának egyik munkatársa szerepelt a riportban, egészen fantasztikus magyarázatot fűzve hozzá:

„Tájékoztatjuk, hogy a Híradó című műsorunk riportjában látott Haszon Zsófia a pecsma.hu szerkesztő-újságírója. Haszon Zsófia az MTVA megbízásából eddig nem készített tudósítást. Korábban a Pécs Tv-nek viszont igen, amely tartalmat az MTVA felhasznált.

A 168 órával ellentétben, az MTVA senkit nem kíván diszkriminálni, legyen valaki újságíró, akkor is egyenértékű állampolgár, így véleményünk szerint hiteles az, ha valaki a valós élethelyzetéből fakadóan nyilatkozik és nem érheti hátrányos megkülönböztetés.”

Beszólogatós Híradó

A közmédia nem csak a 168 Órát teszi helyre, ha szükségesnek látja, hanem általában azokat a hírportálokat, amelyek nekik nem tetszően végzik munkájukat. Németh Balázs, a köztévé híradósa nemrég úgy vezette fel a gazdasági hírblokkot, hogy megjegyzéseket tett a „kritikus hírportálokra”, azt állítva, hogy azok megpróbálják a pozitív fejleményeket elhallgatni. „Talán az mutatja a legjobban, hogy megint kifejezetten jó hír érkezett a magyar gazdaságról, hogy több internetes oldal elhallgatta vagy megpróbálja elhallgatni a Moody's döntését. Ezek azok a kritikus hírportálok, amelyek máskor mindenről hosszan beszámolnak, ami szerintük Magyarországnak vagy a magyar embereknek rossz. De most nem volt könnyű hetük, sok mindent kellett elhallgatniuk.”

A hírműsorba nem illő kirohanás után a Hír24 arról érdeklődött a MTVA-nál, hogy – azon túl, hogy Németh valótlanságokat állított a hírek állítólagos elhallgatásáról – mit keres a közmédia műsorvezetőjének a magántulajdonú konkurensekről alkotott véleménye a közszolgálati híradóban. A következő választ kapták: „Németh Balázs, a Híradó című műsor 2014. november 8-i adásában, nem véleményt vagy magyarázatot fűzött az Ön által megjelölt hírhez, hanem összegezte a napokban történt eseményeket”.

A köztévé újabb kirohanására azután került sor, hogy Áder Jánosnak is jutott a cseh államfő, Milos Zeman ellen tüntetők tojászáporából. A Híradó kritizálta azokat a hírportálokat, amelyek címei azt sugallták, hogy Áder Jánost megdobálták tojással Prágában. A híradósok e-maileket küldtek több hírportálnak, amelyben azt firtatják, hogy azok tervezik-e a Híradó szerint megtévesztő címek javítását, és készülnek-e elnézést kérni Ádertől, meg az olvasóktól.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) jövőre 80,4 milliárd forinttal gazdálkodik. Az MTVA bevételéből 71,6 milliárd forint származik a költségvetésből: a 70,4 milliárd forintot kitevő közszolgálati hozzájárulás 1 százalékkal haladja meg az idei mértékét, a fennmaradó összeg a tévék, rádiók által fizetett médiaszolgáltatási díjakból származik. Bő 5 milliárd forint a kereskedelmi, vagyongazdálkodási tevékenységéből eredő bevétel, idei pénzmaradványából pedig 3,7 milliárd forintot használhat fel jövőre az MTVA.