Mire jó a média szak?
Érettségi után az iskolákból kikerült diákok többsége a jobb elhelyezkedés reményében beadja jelentkezését a „sláger szakokra” - többek között a kommunikáció és médiatudomány szakra is. Érintettként tudom: sokrétű elméleti és gyakorlati tudást ad, és diploma átvétele után mindenki számára vonzó kiemelkedő kereseti lehetőséggel csábít. De vajon a szak elvégzése tényleg garancia a sok fiatal által remélt „álommunkahely” megszerzésére?
Azt bármelyik szakról nehéz egyértelműen kijelenteni, hogy biztos jövő, karrier vár az ott végzettekre. A kommunikáció szakot évről évre többen választják: ki a médiában, ki az üzleti életben helyezkedne el diplomájával.
A túltelítettség miatt a könnyű elhelyezkedés, a biztos, magas fizetéssel járó állás ugyan nem garantált, de az esélyeket növeli, hogy ez az a szak, ahol talán a legtöbb szakirány közül választhatnak a hallgatók. (Ez a szak hatalmas területet ölel fel a médiától a marketingen át egészen a filmkészítésig.) Így az itt végzettek szakirányuknak megfelelően eloszlanak a munkaerőpiacon.
Az elhelyezkedési esélyeket jelentősen növeli a már meglevő vagy az iskolai évek alatt kialakított szakmai kapcsolat – ehhez megfelelő eszköz a szakmai gyakorlat, és/vagy a jó tanulmányi átlag.
A tanulmányi eredmények azért is nagyon fontosak, mivel a főiskolákról, egyetemekről tömegesen kiáramló végzősök közül valamilyen szempontból szelektálniuk kell a munkaadóknak.
Számít még a megszerzett nyelvvizsgák száma (egy nyelvvizsga kötelező), sőt még inkább a valós nyelvtudás. A munkaadók a jó eredményeken kívül elvárnak gyakorlati tudást (ezért nagy jelentőségűek a gyakorlatorientált tantárgyak), továbbá előny a főiskolai/egyetemi évek alatt különböző diákkörökben, kutatásokban való aktív részvétel – ez utal arra, hogy a leendő munkavállaló a munka világában is jó csapatjátékos lesz.
Mivel már hazánkban is bolognai képzés van, az első három év felel meg a főiskolai diplomának (bachelor diploma, szakosodni már itt is lehet), a következő két év pedig az egyetemi végzettséget adja (master diploma).
Ide a felvétel nem automatikus, a bachelor képzésben elért jó eredmények, illetve felvételi megírása a követelmény. Ezért a hallgatók többsége megelégszik főiskolai diplomájával – ez is növeli a master szakon végzettek elhelyezkedési esélyeit.
Takács Judit