Miért nem javít a Fidesz az EU működésén, ha annyi baja van vele?
Magyarország Európai Uniós tagsága mellett álltak ki az ellenzéki pártok, miután Lázár János és Kovács Zoltán kormányszóvivő is kilépéspárti véleményének adott hangot széles nyilvánosság előtt. Az MSZP Áder János köztársasági elnök véleményére is kíváncsi.
A
csütörtöki Kormányinfóna brit népszavazással kapcsolatban feltett kérdésre Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter személyes álláspontjáról beszámolva azt mondta: megerősödött az a meggyőződése, hogy jó szívvel nem tudna a bennmaradás mellett szavazni. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne Európa-párti, de nem ért egyet azzal, amit ma Brüsszel tesz – magyarázta.Kovács Zoltán kormányszóvivő pedig arról beszélt az ATV-ben, hogy egy Magyarország EU-tagságáról szóló esetleges népszavazáson, ha kizárólag az illegális migráció uniós kezelése képezné a döntés alapját, az nem a bent maradás mellett szólna. Kijelentette: a kormány által kezdeményezett kvótaellenes népszavazás „nem az Európai Unióról kell, hogy szóljon”.
LMP: Értelmezhetetlenek Kovács Zoltán és Lázár János nyilatkozatai
Az LMP álláspontja szerint Magyarország érdeke az, hogy egy cselekvőképes és igazságos Európai Unió tagja maradjon. Kovács Zoltán és Lázár János nyilatkozatai azért is értelmezhetetlenek, mert a magyar kormánynak és az EU-t vezető pártcsaládba tartozó Fidesznek megvan a lehetősége az EU működésének javítására, csak nem tudnak vele élni. Az LMP szerint az ő kudarcukat nem szabad össze-vissza beszéléssel elfedni.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke és Ungár Péter külpolitikai szakszóvivő szerint nevetséges azzal próbálkoznia Lázárnak és Kovácsnak, hogy magánvéleményüket fejezték ki csupán, hiszen egy kormánytagnak nem lehet magánvéleménye, főleg a teljes magyar sajtó előtti sajtótájékoztatón.
Kovács Zoltán: Az EU intézményrendszerének kritikája nem jelent Európa-ellenességet
Az Európai Unió intézményrendszerének a kritikája nem jelenti azt, hogy a magyar kormány Európa-ellenes lenne – erről Kovács Zoltán kormányszóvivő beszélt pénteken a köztévében.
„Azért mert kritizáljuk az európai intézményrendszert, nem vagyunk Európa-ellenesek. Kimondottan azt szeretnénk, hogy Európa jó irányba induljon el, erős Európa legyen” – fogalmazott Kovács Zoltán.
Miért nem szólal meg Áder János?
Ujhelyi István, az MSZP alelnöke Áder János köztársasági elnökhöz írt nyílt levelében azt írja, a magyar kormány egyre több tagja teszi egyértelművé, hogy nem támogatja hazánk uniós tagságát, és ha lenne egy, a brit referendumhoz hasonló EU-népszavazás, akkor vélhetően a távozásra voksolnának.
Ujhelyi szerint az utóbbi napokban elhangzott kormányzati vélemények nem tekinthetőek magánvéleménynek. A magyar kormány tagjai láthatóan nem tanulnak David Cameron hazárdjátékának bukásából, az önző, demagóg hazai kampányukkal Magyarország sorsát teszik kockára.
Az MSZP alelnöke úgy véli, jelen helyzetben a köztársasági elnöknek kötelessége egyértelmű és világos álláspontot megfogalmaznia arról: támogatja-e a magyar kormány törekvéseit az EU-val szemben. Ujhelyi emlékeztet rá, Áder Jánost néhány évvel ezelőtt a magyar választópolgárok beszavazták az Európai Parlamentbe, viszont Áder választási programjának több pontja ma már éles ellentétben áll a Fidesz politikájával.
Ujhelyi ezek alapján a következő kérdésekre vár érdemi választ Ádertől:
- Fenntartja-e azon állítását, miszerint sok esetben „a magyar polgárok érdekeit éppen Brüsszel képviselte a magyar kormánnyal szemben (...) az uniós normák követésének Brüsszel általi kikényszerítése sok esetben a kormány féken tartását szolgálta”?
- Fenntartja-e azon állítását, miszerint „nem lehet mindig Brüsszelre mutogatni; az unió mi magunk vagyunk, az uniós intézmények döntései nem külső diktátumok, hanem azokban mi is részt veszünk„?
- Fenntartja-e azon állítását, miszerint „mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy következetes gazdaságpolitikával a lehető leghamarabb bevezethessük a közös valutát, az eurót”?
- Fenntartja-e azon állítását, miszerint „a tagállamok együttműködését elmélyítő, belső kohézióját növelő, szolidáris, a politikai integráció irányába továbblépő uniót szeretnénk látni„?
- Fenntartja-e azon állítását, miszerint a tagállamok kormányait, akár „szuverenitásukat csorbító” módon is rá kell kényszeríteni az európai normakövetésre?
- Támogatná-e Magyarország uniós tagságának felmondását?